Yapay zeka ile en tehlikeli bakterileri öldüren antibiyotik bulundu

Yapay zeka sayesinde en tehlikeli bakterileri öldüren antibiyotik bulundu. Halicin adı verilen antibiyotiğin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen en acil ilaca ihtiyaç duyulan üç patojenden ikisi olan acinetobacter baumanii ve enterobacteriaceae bakterilerini öldürdüğü tespit edildi.

Yapay zeka ile en tehlikeli bakterileri öldüren antibiyotik bulundu halicin

Yapay zeka ile en tehlikeli bakterileri öldüren antibiyotik bulundu.

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz yapay zeka gelişmeye ve geliştikçe de hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Yapay zeka bu sefer hastalıklara çare olmaya aday.


Bilim insanları, dünyanın en tehlikeli bakterileri arasında yer alan ve tüm ilaçlara direnç geliştirmiş bir bakteri türünü öldürecek antibiyotiği yapay zeka kullanarak bulduklarını açıkladı.

Söz konusu antibiyotik mevcut antibiyotiklerden farklı bir yapıya sahip.

Antibiyotik öğrenme özelliğine ev sahipliği yapan bir yapay zekanın eczacılıkta kullanılan bileşiklerin yer aldığı dijital bir kütüphaneyle beslenmesi sonucu bulundu.

En öncelikli iki bakteriyi öldürebilen antibiyotik: Halicin

Antibiyotiğin, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen en acil ilaca ihtiyaç duyulan üç patojenden ikisi olan acinetobacter baumanii ve enterobacteriaceae bakterilerini öldürdüğü tespit edildi.

Yeni antibiyotiğin bulunması için araştırmacılar bakterileri öldüren molekülleri yapay zekaya öğretti. Bunun için yaklaşık 2 bin 500 ilaç ve doğal bileşik kullanıldı.

Araştırmayı yürüten bilim ekibi adına açıklamalarda bulunan Regina Barzilay, ilk defa bu şekilde bir ilaç geliştirildiğini açıkladı.

Araştırmacılar ilaca, 2001: Bir Uzay Yolculuğu filmindeki robot Hal’ın isminden yola çıkarak Halicin adını verdi.

Kaynak: The Guardian – Powerful antibiotic discovered using machine learning for first time


Benzer yazılar:

Yapay zeka, kişinin suç işleme eğilimini tespit edebiliyor!