Rize’nin Kendirli Beldesi corona nedeniyle karantina altına alındı!

Rize’nin Kendirli Beldesi’nde koronavirüs nedeniyle karantina ilan edildi. Beldeye giriş çıkışlar durduruldu! 3500 nüfusu beldede dün corona virüs nedeniyle 67 yaşında bir kişi hayatını kaybetmiş, 3 kişide de virüs tespit edilmişti.

Rize Kendirli Beldesi karantina altına alındı!

Rize’nin Kendirli Beldesi ve beldeye yakın Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri koronavirüs vakalarının önüne geçebilmek için Sağlık Bakanlığının tavsiyesiyle karantina altına alındı.

Rize Valiliği’nin duyurusuna göre bu yerleşim yerlerine giriş çıkışlar denetime tabi tutulacak, giriş çıkışlara izin verilmeyecek.

Valilik duyurusunda “Yine muhtarlar üzerinde bu bölgede tüm evlerdeki ateş,öksürük gibi semptomu bulunan tüm vatandaşlarımızın isimleri alınacak, akabinde sağlık ekipleri ev ev gezerek tek tek bu isimleri sağlık kontrolünden geçirecektir. Semptomu olan her kişi ya evde mutlak izalosyana alınacak yada gerekirse hastaneye kaldırılacaktır. Yine vatandaşlarımızın ihtiyacını gideren ve satış yapan fırın,market gibi yerler çok daha sıkı denetlenecektir,” denildi.

Öte yandan ‘çok acil ihtiyaçların karşılanması haricinde ve izin verilenler dışında’ sokağa çıkışlar da ikinci bir karara kadar sınırlandırıldı.

Belediye Başkanı tarama istemişti

Yaklaşık 3500 nüfusu olan Rize merkeze bağlı Kendirli beldesinde dün corona virüs nedeniyle 67 yaşında bir kişi yaşamını yitirmiş, 3 kişide de virüs tespit edilmişti.

Gelişmeler üzerine açıklama yapan Kendirli Belediye başkanı Alaattin Serdar ise beldenin sağlık taramasından geçirilmesini istemişti.

Karantina kararından önce konuşan Serdar, şunları ifade etmişti:

“Dün bir köyümüzde 1 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Hastanede durumu ağır olan bir vakamız daha var. Ayrıca 3 köylü vatandaşımız da virüs olduğu şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Ölen vatandaşımız beldede esnaflık yapan bir vatandaşımız olması dolayısıyla birçok insanla ve dolayısıyla camiye giden ve burada da insanlarla iletişim kuran birisi. Bu durum beldemizde paniğe neden oldu.

Yapılması gereken tek seçeneğimiz vardı oda Beldemizin karantina altına alınması ve vatandaşlarımızın sağlık taramasından geçirilmesi. Sağlık Müdürlüğü yetkililerini aradım ve tedbirler alındı gerekli çalışmalar başladı. Vatandaşlarımızın sakin olması yetkililerin uyarılarını dikkate alması ve evden çıkmamalarını istirham ediyorum.”

TTB: Sağlık Bakanı’nın rakamları buz dağının görünen yüzü!