ABD, İngiltere, İspanya kabusu yaşıyor: Corona virüsü ölüm sayıları artıyor!

Son 24 saatte ABD’de 1343 kişi, İngiltere’de 758 kişi, İspanya’da ise 743 kişi corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD, İngiltere, İspanya kabusu yaşıyor: Corona virüsü ölüm sayıları artıyor!

ABD, İngiltere, İspanya kabusu yaşıyor: Corona virüsü ölüm sayıları artıyor!

Corona virüsü dünya genelinde yayılmaya devam ediyor. Dünya genelinde vaka sayısı 1 milyon 363 bin olarak belirlendi. 76 bin kişi hayatını kaybetti.


Vaka sayıları ABD’de 368 bin 196, İngiltere’de 52 bin 279, Almanya’da 103 bin 375, Türkiye’de ise 30 bin 217. Türkiye, dünyada vaka sıralamasında 9’uncu, ölüm sıralamasında ise 12’nci.

ABD’de bir günde 1343 kişi yaşamını yitirdi 

ABD’de corona virüsü nedeniyle Pazartesi günü bin 343 kişi yaşamını yitirdi. Johns Hopkins Üniversitesi, ülkede Pazar günü ölenlerin sayısının ise bin 200 olduğunu duyurdu. ABD’de böylece şimdiye dek Covid-19’dan ölenlerin sayısı 11 bine yükselmiş oldu. Üniversite 330 milyon nüfuslu ABD’de virüse yakalananların sayısının ise 370 bine ulaştığını açıkladı. ABD bu rakamla dünya genelinde en fazla salgın vakasının olduğu ülke.

İngiltere’de bir günde 758 kişi hayatını kaybetti! Başbakan Johnson yoğun bakımda!

İngiltere bir günde 758 kişi hayatını kaybetti! Başbakan Johnson yoğun bakımda!

İngiltere’de son 24 saatte corona virüsü nedeniyle 758 kişi daha hayatını kaybetti. Covid-19 hastalığı nedeniyle dün hastaneye kaldırılan İngiltere Başbakanı Boris Johnson yoğun bakıma alındı. Başbakan Johnson’ın 27 Mart’ta corona virüsü testi pozitif çıkmış ve Başbakanlık Konutu’nda kendini karantinaya almıştı. Konuttan çalışmalarını sürdüreceğini belirten Johnson, dün gece hastalık belirtilerinin ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. Dışişleri Bakanı Dominic Raab vekaleten Başbakanlık görevini üstlendi.

İspanya’da ölüm vakalarında yeniden artış oldu 

spain madrid coronavirus

İspanya’da 24 saat içerisinde hayatlarını kaybedenlerin sayılarında beş günlük bir aradan sonra yeniden artış kaydedildi. İspanya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, son 24 saat içerisinde 743 kişinin daha Covid-19 hastalığı nedeniyle öldüğü belirtildi. Böylece ülkede bugüne kadar corona virüsü salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 13 bin 798’e çıktı. Pazartesi günü yapılan açıklamada 637 ölüm vakası bildirilmişti. İspanya’da toplam vaka sayısı 140 bin 510.

Küba'dan doktorlar ve hemşireler İspanya'ya yardım için Madrid'e ulaştı.
Küba’dan doktorlar ve hemşireler İspanya’ya yardım için Madrid’e ulaştı.

Fransa’da sınırlamalar genişletildi

Fransa’da corona virüsünün daha fazla insana bulaşmasını engellemek için getirilen kısıtlamarın kapsamı genişletildi. Buna göre başkent Paris’te insanların evlerinin önü ya da parklarda gündüz vakti egzersiz yapmaları yasaklandı. Açık havada spor, saat 19.00’dan 10.00’a kadar yapılabilecek.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo uygulamanın Çarşamba gününden itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladı. Paris’te park ve bahçeler yaklaşık üç hafta önce kapatılmış, buralarda toplanılması, oturulması ve spor yapılması yasaklanmıştı. Yeni uygulamalar kapmasında ülke genelinde koşu gibi bireysel sporlar kişilerin evlerine en fazla bir kilometre mesafede yapılabilecek.

paris corona virüsü fransa

Fransa’da işsizler tarlalarda gönüllü çalışacak

Fransa’da corona virüsü nedeniyle sezonluk yabancı tarım işçileri gelemeyince hükümetin çağrısı üzerine 200 binden fazla işsiz Fransız gönüllü olarak hasat toplamak için başvurdu. Tarım Bakanı Didier Guillaume Salı günü France 2 adlı televizyon kanalında yaptğı açıklamada, hükümetin çağrısının karşılık bulması nedeniyle Fransa’nın kendi kaynaklarıyla mevsimlik işçi sıkıntısını aşacağını söyledi. Fransa’ya hasat zamanı özellikle çilek, kuşkonmaz ve domates toplamak üzere  İspanya, Portekiz, Fas ve Polonya gibi ülkelerden yaklaşık 200 bin mevsimlik işçi geliyordu. Mevsimlik işçiler hasat sonrası ülkelerine dönüyordu.

Almanya’da 3 bin 800 yeni vaka

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, Almanya’daki corona virüsü vaka sayısının 3 bin 800 daha artarak, yaklaşık 100 bin kişiye ulaştığını bildirdi. Virüse yakalanan 33 bin kişinin ise yeniden sağlığına kavuştuğunu duyuran Wieler, bunun sevindirici bir rakam olduğunu ancak ölüm vakalarının azalarak da olsa devam edeceğini ifade etti. Salgının özellikle huzur ve bakım evlerinde kalanlar arasında etkili olduğunu vurgulayan enstitü başkanı, şu ana dek ülke çapında hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının 80 olduğu bilgisini aktardı.


Almanya’da bir milyon 250 bin kişiye korona testi yapıldı

Almanya’da, corona virüsü salgınının yayılmasının önüne geçebilmek için ülke genelindeki laboratuvarlarda yaklaşık bir milyon 250 bin corona virüsü testinin yapıldığı bildirildi. Tıbbi laboratuvarlar birliği ALM’den yapılan açıklamada Mart ayı başından itibaren yapılan koronavüs testlerinden 95 bin 353’ünün 5 Nisan itibarıyla pozitif olarak sonuçlandığı bildirildi.

ALM Başkanı Michael Müller, Robert Koch Enstitüsü’nden yapılan açıklamalarda belirtilen verilerin yüzde 85 ila yüzde 80’inin kendi üyeleri olan laboratuvarlar tarafından derlenen bilgilere dayandığını ifade etti. ALM’den yapılan açıklamada birliğe 900 hekim, 500 tabiat bilimci, 200 laboratuvar ve tıp alanında çalışan yaklaşık 25 bin kişi üye. Almanya ABD’den sonra en fazla corona virüsü testi yapan ülke.

İran’da dört bin hastanın durumu kritik 

İran’da da corona virüsü vakalarında artış kaydedliliyor. Ülkede son 24 saat içinde 133 kişinin daha salgın nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. İran’da şimdiye kadar 3 bin 872 kişi corona virüsü nedeniyle öldü. 62 bin 589 vakadan dört bin kadarının durumunun ağır olduğu bildiriliyor.

Japonya’da corona virüsü nedeniyle 7 vilayette acil durum ilan edildi 

Japonya'da corona virüsü nedeniyle 7 vilayette acil durum ilan edildi 

Japonya’da corona virüsü enfeksiyonlarındaki yoğun artış nedeniyle aralarında başkent Tokyo’nun da bulunduğu 7 vilayette acil durum ilan edildi. Başbakan Şinzo Abe, Salı günü yaptığı açıklamada, ülkede pandemiyle ilgili mevcut durumun “insanların yaşamlarını ve ekonomisini ciddi şekilde etkileyebileceğini” söyledi. Bu yüzden önlem almaya karar verdiklerini dile getiren Abe, acil durum uygumalarının başlangıçta bir ay boyunca geçerli olacağını vurguladı. Acil durum ilan edilen vilayetlerin valilerine sokağa çıkma kısıtlamaları getirme, dükkan ve işletmeleri kapatma, belirli alanları veya binaları tıbbi amaçlar için kullanma yetkisi verildi.

Avrupa’da bazı ülkeler kısıtlamaları esnetiyor

Danimarka’da corona virüsü salgını nedeniyle kapatılan anaokulları ve ilkokullar 15 Nisan’da yeniden açılıyor. Danimarka Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, anaokulu ve ilkokulların açılmasının, önlemlerin esnetilmesinin en büyük aşaması olduğu belirtildi. Ancak hükümet vatandaşlara çağrı yaparak, sosyal yaşamdaki bir dizi kısıtlamanın aylarca sürebileceği uyarısında bulundu.

Çekya hükümeti de epideminin etkisini azaltmak amacıyla getirilen bazı kısıtlamaları kademeli olarak kaldırmaya başladı. Ülkede bisiklet tamirhaneleri ve yapı marketleri kapılarını yeniden açtı. Yakın temas gerektirmeyen golf ve tenis gibi sportif faaliyetler de yapılabilecek.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz restoranların önemli bir kısmının 14 Nisan’dan itibaren faaliyetlerine devam edeceklerini açıklamıştı. Ancak Avusturya’da sokağa çıkış kısıtlamalarına Nisan ayının sonuna kadar devam edilecek. Okullar ise Mayıs ortasına kadar kapalı kalacak.

Wuhan’da sokağa çıkma yasağı kalkıyor

Bütün dünyayı etkisi altına alan corona virüsü pandemisinin çıkış noktası olarak bilinen Çin’in Wuhan kentinde 23 Ocak’tan bu yana uygulanan kısıtlamalar yarından itibaren kademeli olarak kaldırılıyor. Salgının ortaya çıkmasından sonra giriş ve çıkışların yasaklandığı kentte halk yarından itibaren şehir dışına çıkabilecek.

Çin’de corona virüsü salgınının en fazla etkilediği kent olan Wuhan, ülkede en fazla can kaybının tespit edildiği merkez olarak da kayıtlara geçti. Çin makamları Wuhan’da geçtiğimiz 14 günde sadece iki kişide corona virüsü görüldüğünü açıkladılar. Çin, epimediyi büyük ölçüde kontrol altına aldığını açıklamıştı.


İngiltere Başbakanı Boris Johnson yoğun bakıma alındı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan İstanbul için pandemi hazırlığı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.