Corona dinlemediler, kamyonlarla iş makineleriyle Salda Gölü’ne girdiler!

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen, 1. Derece Doğal Sit Alanı olan Salda Gölü’nde Millet Bahçesi inşaatı kapsamında Müteahhit firmanın kamyonları girdi. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker suç duyurusunda bulundu.

Corona dinlemediler, kamyonlarla iş makineleriyle Salda Gölüne girdiler!

Salda Gölü, 12 Nisan günü koronavirüs nedeniyle ziyaretçi girişine kapatılırken kamyonlar ve iş makineleri girdi. Salda Gölü’nün beyaz adalar kısmında kamyonlar ve iş makinaları oluşumu yüz yıllara dayanan  kumları taşınmaya başlandı.

Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılmasına muhalefet ve çevreciler tepkili. CHP’li vekiller 30 Temmuz 2019 tarihinde göle Millet Bahçesi yapılmasını protesto etmiş ve şunları söylemişti:

“Salda’ya özgü endemik balık türü var. Salda 110 kuş çeşidine ev sahipliği yapıyor. Salda’nın etrafında yürüyüş yolları, otopark, festival adı altında ve kafeterya adı altında yapılaşmaya açmak için birinci derece doğal sit alanına çivi bile çakılamayacağını bilenler Salda’yı ranta açmak için Millet Bahçesi adı altında bir kandırmacayla önümüze bugün bu ihaleyi getirdi.”

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Kurulu Üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici ise “Bu şekilde insanları bilinçsizce alana doldurursanız beş yıl para kazanırsınız ama 5 yılın ardından burası yok olur ve ortaya bütün doğal değerleri yok edilmiş çirkin bir alan kalır” demişti.

Anka Haber Ajansı video paylaştı:

Millet Bahçesi’nin iptali için kampanya başlatıldı

Gölde yapılmak istenen Millet Bahçesi’nin iptali için Change.org’den de kampanya başlatıldı. Kampanyada şu ifadelere yer verildi:

“Dünya üzerinde Mars yüzeyine benzer 2 bölgeden (diğeri Kanada’da) biri olan Salda Gölü, akademik çalışmalara konu edildiği için mutlaka koruma alanı ilan edilmeli ve çevresinde yapılaşma olmasına kesinlikle müsaade edilmemelidir. Salda Gölü çevresinde olacak olan herhangi bir yapılaşma doğa katliamına yol açmakla eşdeğerdir. Millet Bahçesi adı altında yapılması planlanan proje derhal durdurulmalıdır.”

CHP’li Göker: Müteahhit firma çalışmayı durdurdu

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Salda Gölü’nde yaşanan doğa katliamının durdurulduğunu açıkladı.

Göker sosyal medya adresinden paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı;

“Müteahhit firma tarafından kendi başına başlatıldığını söylediler ve çalışmalara son verdiler. Cumhuriyet Savcılığı’na gidip olayın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Çalışmaların durdurulmuş olmasında sosyal medyadaki desteğin etkisi yadsınamaz. Destek veren herkese teşekkür ediyoruz.”

Salda Gölü neden önemli?

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, 184 metreye ulaşan derinliğiyle Türkiye’nin en derin gölü olarak biliniyor. Mars yüzeyinde bulunan toprak yapısıyla benzer özellikler taşıdığı belirtilen Salda Gölü’nün hidromanyezit içeren bembeyaz kumsalları, benzersiz bir görsel şölen oluşturuyor. Yüksek alkalin içeren ve ekolojik dengesini halen koruyan Salda, suyu en temiz göllerin başında geliyor.

Endemik Salda yosun balığına da ev sahipliği yapan göl ve çevresi 110 kuş türünün de yaşam alanı. Bütün bu özellikleriyle dünyanın ender sulak alanlarından biri olan Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştı.

Salda Gölü’nde Millet Bahçesi inşaat çalışmaları