Maske takma zorunluluğu genişliyor: İzmir de dahil edildi!

Türkiye genelinde maske takma zorunluluğu genişliyor! İzmir’in de dahil edilmesiyle sokağa maskesiz çıkma yasağı 29 ile ulaştı.

Maske takma zorunluluğu genişliyor: İzmir de dahil edildi!

Maske takma zorunluluğu genişliyor: İzmir de dahil edildi!

İzmir’de, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla il geneli ve 30 ilçede maske kullanımı zorunlu hale getirildi.


İzmir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Koronavirüs tedbirleri kapsamında aldığı kararla maske kullanımını il genelinde zorunlu hale getirdi. 30 ilçede maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulu,1593 sayılı “Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 23. Maddesinde toplanarak; İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca aşağıdaki ek kararlar alınmıştır.

İlimizin tüm ilçelerinde, Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak ekte bulunan cadde ve alanlarda ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

Hangi illerde maske takma zorunluluğu getirildi?


Koronavirüs salgını nedeniyle şu illerde maske takma zorunluluğu getirildi:

 1. Şanlıurfa
 2. Adıyaman
 3. Afyonkarahisar
 4. Aydın
 5. Balıkesir
 6. Bartın
 7. Denizli
 8. Düzce
 9. Kastamonu
 10. Muğla
 11. Uşak
 12. Rize
 13. Karabük
 14. Kayseri
 15. Sakarya
 16. Siirt
 17. Tunceli
 18. Kırıkkale
 19. Kırklareli
 20. Isparta
 21. Burdur
 22. Konya
 23. Kahramanmaraş
 24. Gaziantep
 25. Gümüşhane
 26. Bolu
 27. Amasya
 28. Kocaeli
 29. İzmir

Bayramda 81 ilin tamamında sokağa çıkma yasağı olacak