Ahmet Taşgetiren: Cinsellik neslin devamı için olmazsa olmaz, ancak mutlaka düzenlenmeli

Ahmet Taşgetiren: Cinsellik neslin devamı için olmazsa olmaz, ancak mutlaka düzenlenmeli!

ahmet taşgetiren cinsellik

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, “İstanbul Sözleşmesi’ndeki ana tepki, ‘eşcinselliğin korunması’na yönelik. 6284 sayılı kanuna yönelik tepki de, ‘Ailenin dağılmasına yol açma’ endişesinden kaynaklanıyor.” düşüncesini dile getirdi. Taşgetiren, “Cinsellik, ‘neslin devamı’  ile alakalı bir temel ilişki alanı, olmazsa olmaz, ama mutlaka düzenlenmesi gereken bir alan, o alanda ölçüsüzlük egemen olunca, bunun içinden eşcinsellik de çıkıyor, ensestlik de çıkıyor, aile savrulmaları, çocuk dramları, şiddet de çıkıyor.” görüşünü savundu.

Taşgetiren, “Aslında her iki düzenleme ‘kadına şiddetin önlenmesi’ hassasiyetinden yola çıkıyor. İstanbul Sözleşmesi’nde şiddetin önlenmesi bahsinde ,’her türlü cinsel yönelime yönelik şiddet’ ifadesi de geçiyor ve bu ifade ‘eşcinselliğin tabii görüldüğü, meşrulaştırıldığı’ tarzında okunuyor, tepkiler bundan kaynaklanıyor. 6284 sayılı kanunda ise ‘Kadının tek taraflı şiddet iddiası ile erkeğin evden uzaklaştırılması’nın ve hapse atılmasının ‘Ailenin dağılmasına yol açtığı’ tepkisini getiriyor.   Olaya biraz kampanyalardan ve iki taraflı tepkilerden uzak baktığımızda ‘muhafazakâr hassasiyet’in üzerinde odaklaştığı iki ana sorun olduğu söylenebilir. Bir: Ailenin dağılması İki: Eşcinselliğin artması.” değerlendirmesinde bulundu.


Taşgetiren, “Aslında aile içi – dışı her türlü şiddete karşı çıkmanın ‘muhafazakâr hassasiyet’in ilk maddeleri arasında sayılmaması ya da öyle bir görüntü ortaya çıkması, ‘muhafazakar değerler’ adına bir ‘iletişim’ daha özgün ifadesiyle bir ‘tebliğ’ problemi oluşturmuyor mu, bunun üzerinde düşünmek lazım. Çünkü gündemin öteki ucunda ‘Siz muhafazakârlar zaten kadına şiddeti önemsemez, hatta erkeğin kadını dövme hakkı bulunduğuna inanırsınız’ gibi bir propaganda yürüyüp duruyor. ‘Muhafazakâr hassasiyet’ bu negatif propagandayı nasıl göğüsleyecek, bence bir sorun olarak ortada duruyor.” ifadesini kullandı.

Taşgetiren, Şu bir gerçek: Eşcinsellik her boyutuyla küresel çapta yaygınlık kazanıyor. Yaygınlaşma birçok ülkede eşcinsel evlilikleri yasal hale getirmekle sonuçlanıyor.  Ailede küresel çapta bir sancı var. Bunun sonucu nikahsız birlikte yaşamaktan, yüzlerce aile türünün ortaya çıktığı kaosa kadar her şey var.  Her iki hadisenin – problemin temelinde insan türünün ‘cinsel alanda’ kafasının karışması var. Cinsellik, ‘neslin devamı’ ile alakalı bir temel ilişki alanı, olmazsa olmaz, ama mutlaka düzenlenmesi gereken bir alan, o alanda ölçüsüzlük egemen olunca, bunun içinden eşcinsellik de çıkıyor, ensestlik de çıkıyor, aile savrulmaları, çocuk dramları, şiddet de çıkıyor.” yorumunu yaptı.


Ahmet Taşgetiren yazısında şunları kaydetti: 

Bizde, benim “muhafazakâr hassasiyet” diye tanımladığım şey, bütün dünyada sorun olarak kabul ediliyor. Bir kere bütün dinlerin bu konuda hassasiyeti var, onun ötesinde, herhangi bir dini saikle yola çıkmadan da insani planda “Bu iş nereye gidiyor?” sorusu soruluyor.


Eşcinsel ilişkiler ola ola nereye varılacak? Aile dağıla dağıla nereye varılacak? “Bireysel tercih” küresel bir ölçek olarak her şeyi belirlemeye yetecek mi?  Bunlar “ortaya” sorulacak sorular olabilir. Yani herkesin cevaplaması gereken sorular. (Yazının devamı)

İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.