Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2022 sonunda yeni bir Ayder ortaya çıkacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2022’nin sonunda yeni bir Ayder ortaya çıkacak. Bu yeni Ayder, alt yapısıyla konutlarıyla otoparklarıyla restoranlarıyla her şeyiyle bizim için özellikle turizmde, çok ciddi bir çekim alanı olacak. Uzungöl de ciddi bir çekim alanımız. Orada da şu anda çalışmalar başladı. Kimse kusura bakmasın, kaçak yapılar yıkılacak.

erdoğan ayder

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2022’nin sonunda yeni bir Ayder ortaya çıkacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca gerçekleştirilen ‘Ayder Yenileme ve Koruma Projesi’ kapsamındaki çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi aldı.


İncelemelerin ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayder ile ilgili çalışmaların yoğun ve hızlı şekilde devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“2022’nin sonunda yeni bir Ayder ortaya çıkacak”

• Şu an üzerinde bulunduğumuz altyapı kısmı çok kısa bir sürede yapıldı ve 6 ayda bitirildi. Daha yapılacak çok şey var. Hedefimizin inşallah 2022’nin sonunda yeni bir Ayder ortaya çıkacak. Bu yeni Ayder, alt yapısıyla konutlarıyla otoparklarıyla restoranlarıyla her şeyiyle bizim için özellikle turizmde, çok ciddi bir çekim alanı olacak.

• Bu arada havalimanımız da bitmiş olacak. O zaman burası çok ciddi bir çekim alanı haline gelecek. Ayrıca kayak turizmine yönelik bir çalışmamız var. Tüm bunlarla beraber kolektif bir anlayışı vakıf kılacağız. Baba ocağında olmaktan daha güzel bir duygu olabilir mi?

“Uzungöl’deki kaçak yapılar yıkılacak”

• İnşallah Uzungöl ile ilgili çalışmalar da yoğun bir şekilde devam edecek. Uzungöl de ciddi bir çekim alanımız. Orada da şu an da çalışmalar başladı. Kaçak yapıların ötesinde tamamıyla işgaller vardı, bunların üzerinde ısrarla duruyoruz.


• Kimse kusura bakmasın, bunların yıkımı muhakkak olacak. Bu yıkımlarla beraber kimseyi de mağdur etmeden oradaki hak sahiplerine hakları neyse teslim edeceğiz.

• Baba ocağında olmaktan daha güzeli olur mu? Uzungöl’de de çalışmalar aynı şekilde devam ediyor. Uzungöl de ciddi bir çekim alanımız. Orada da şu an da çalışmalar başladı.

• Bu kaçak yapıların ötesinde tamamiyle işgal… Bunların üzerinde ısrarla duruyoruz, kimse kusura bakmasın, bunların yıkımı mutlaka olacak.

• Bu yıkımla birlikte kimseyi de mağdur etmeden buralardaki hak sahiplerine konutsa konut, mağazaysa mağaza ne ise bunların haklarını teslim etmekte hiçbir zaman tereddütümüz olmayacak.


17 Haziran 2020 tarihinde Ayder’deki yenileme ve koruma projesi hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Vatandaşımızın kullanacağı bir otelimizi açacağız. 1700 araçlık bir kapalı otopark inşa edeceğiz” demişti.

Salda Gölü’nde çamur banyosu yapanlar derin çukurlar oluşturdu!