Cumhurbaşkanlığı seçim anketi: Çarpıcı sonuçlar! (Metropoll)

Metropoll Araştırma’nın Türkiye’nin Nabzı adlı araştırmasında paylaştığı Cumhurbaşkanlığı seçim anketi sonuçlarına göre; aday gösterilmeleri halinde Erdoğan’a en yakın isimlerin Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Meral Akşener olduğu görüldü.

cumhurbaşkanlığı seçim anketi

Metropoll Cumhurbaşkanlığı seçim anketi: Çarpıcı sonuçlar!

Cumhurbaşkanlığı seçim anketi

Metropoll Araştırma’nın son anket sonuçlarında çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Erken seçim olmaması durumunda 2023’te gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde son anket sonuçları şöyle:


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı aday gösterilmeleri halinde, yaklaşık yüzde 43 – 43,5 oranında destek topluyor.

Meral Akşener’in oy oranı da azımsanmayacak düzeyde. Akşener, yüzde 38.3 seviyesinde görülüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçim anketi sonuçlarına göre; Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın, Abdullah Gül ve Muharrem İnce’den daha fazla oy aldığı görülüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçim anketi sonuçları:

cumhurbaşkanlığı seçim anketi

Türkiye’nin Nabzı araştırmasında paylaşılan diğer bulgular:

Toplumun %55’i Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağını düşünmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye siyasetine damgasını halen vurmakta olduğunun bir önemli göstergesi, kendisinin Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanabileceğine dair algıdır. Seçmenlerin %14,5’i Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Erdoğan’ın kesinlikle kazanacağını, %40,9’u ise kazanacağını düşünüyor.

Metropoll araştırmasına göre seçmenlerin %55’i Erdoğan’ın kazanabileceği algısına sahip görünüyor. Bu algı seçime kadar böyle devam ederse, seçimde Erdoğan için çok önemli bir avantaj oluşturacaktır.

Seçim kazanmanın en önemli şartlarından biri, kamuoyunda kazanabileceği algısını oluşturmaktır. Buna karşılık, kazanamayacağını düşünenler toplamda %39’luk bir kesim teşkil ediyor.


erdoğan anket

%67’lik kesim Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemesi gerektiğini düşünmektedir.

Kadınlara yönelik vahim şiddet olayları ve İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması, yaz boyunca Türkiye’de gündemin, kadınlar ve hakları ile kadınların toplumdaki konumları üzerine odaklanmasına neden oldu.

İstanbul Sözleşmesi’nden haberdar olan seçmenlerin %67’si, bu anlaşmadan çekilmememiz gerektiğini düşünüyor.

Buna karşılık, %23’lük kesim ise Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi gerektiği kanaatinde.

istanbul sözleşmesi anketi

Türkiye’nin %63’ü, son 1 yıl içerisinde geçim şartlarının kötüleştiğini belirtiyor.

Refah düzeyinde irtifa kaybı yaşandığı algısı, toplumun önemli bir kısmını etkiliyor. Ağustos 2020 itibariyle, %63’lük bir çoğunluk, refah düzeyinin/geçim şartlarının kötüleştiği düşüncesinde. Buna karşılık, refah düzeyinin iyileştiğini söyleyenler %9 seviyesinde kalıyor.

seçim anketi

Halkın %75’i doların artışından herkes endişelenmeli diyor.

Seçmenlerin büyük çoğunluğu (%75), dolardaki artışın sadece döviz ile iş yapanları değil, tüm toplumu kaygılandırması gerektiğini düşünüyor.

Diğer bir deyişle, toplumun ezici çoğunluğuna göre, doların yükselişi sadece “Dolar ile maaş alanlar ve Dolar ile iş yapanları” düşündürtmemeli; Türkiye’deki herkesi kaygılandırmalı.

dolar etkisi


Kaynak: Metropoll

Anket: Cumhur İttifakı ne yaparsa yapsın yüzde 50’yi yakalayamıyor!