İzmir geceyi sokakta geçirdi: İzmir Büyükşehir Belediyesi çadır ve erzak dağıttı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremin hemen ardından hasarın yoğun olarak yaşandığı Bayraklı’ya gitti. Geceyi sokakta geçirmek zorunda kalan vatandaşa çadır, battaniye, sıcak çorba ve kumanya dağıtıldı.

izmir deprem çadır kumanya

İzmir geceyi sokakta geçirdi: İzmir Büyükşehir Belediyesi erzak dağıttı

Kentte hasara neden olan deprem sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi alarm durumuna geçerek tüm birimleriyle afetzede vatandaşların yardımına koştu.


Tunç Soyer, olayın hemen ardından yıkım ve hasırın yoğun olduğu Bayraklı’ya gitti. Başkan Soyer, depremden etkilenen tüm vatandaşların her türlü ihtiyacının karşılanması için görev başında olduklarını söyledi.

Ağırlıklı olarak Bayraklı bölgesinde konuşlanmak üzere ilk etapta 300 deprem çadırı kurulumuna başlandığını dile getiren Soyer, İzmir İtfaiyesi’nin ihtiyaca göre 600 çadır daha kurabileceğini ifade etti. Ayrıca toplanma alanlarına seyyar tuvaletler de kuruluyor.

izmir çadır

Artçı sarsıntılar devam ediyor

Dün meydana gelen ve Kandilli Rasathanesi tarafından 6,9 olarak açıklanan depremin ardından adeta beşik gibi sallanan İzmir’de bu sabah saat 08.31’de 5 şiddetinde artçı bir deprem daha meydana geldi.

25 ölü, 831 yaralı

izmir deprem bayraklı

25 saniye süren depremde şu ana kadar en az 25 kişi hayatını kaybetti, 831 kişi yaralandı. 9 binanın enkazında arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. İzmir’de meydana gelen deprem; Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. İzmir’deki 6,6 büyüklüğündeki depremden sonra, bazıları 4’ün üzerinde olmak üzere, toplam 470 artçı sarsıntı yaşandı.


Bölgede yaşanan son artçı deprem ise saat 08.31 sıralarında meydana geldi. Deprem, İzmir’in Seferihisar açıklarında meydana gelirken, şiddeti 5 olarak kayıtlara geçti. Öte yandan bölgedeki arama kurtarma çalışmaları hala devam ediyor.

20 bin kişilik gıda desteği

erzak

İzmir Büyükşehir Belediyesi deprem bölgesinde 2 komuta çadırı ve aşevi olarak kullanmak üzere de 2 ayrı çadır kuruldu. Evlerine giremeyenlerin gıda sorununu çözmek için 20 bin kişilik sıcak çorba ve kumanya dağıtıldı.

İhtiyaç duyulan bölgelere soba, battaniye desteği de sağlanıyor. Toplanma alanı olarak kullanılan ve halkın yoğun olarak bulunduğu Kültürpark, Hasanağa Bahçesi ve Aşık Veysel Rekreasyon alanında çorba ve kumanya dağıtımı yapıldı.

deprem

Tunç Soyer, “Depremin olduğu ilk andan itiberen tüm birimlerimiz görevinin başında. Parklar, çadır merkezleri ve konaklama tesislerine gece boyunca, yiyecek, battaniye, giyecek gönderildi. Sabah, kurtarma ekipleri ve vatandaşlarımıza kahvaltılık 20 bin gevrek, boyoz börek dağıtıldı.” açıklamasında bulundu.

tunç soyer

İzmir İtfaiyesi görev başında


İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi 150 personeliyle 6 göçükte arama kurtarma çalışması yapıyor. Deniz suyunun yükselmesi nedeniyle bir kişinin yaşamını yitirdiği Seferihisar’da benzer bir durumun tekrarlanma ihtimaline karşı üç itfaiye ve dalgıç ekibi hazır bekliyor.

Depremi 1 hafta önce bilen Prof. Dr. Ahmet Ercan konuştu!