İzmir’de sahte içkiden ölenlerin sayısı 15’e yükseldi!

İzmir’de dört kişi daha sahte içkiden hayatını kaybetti! Kentin çeşitli ilçelerinde çok sayıda kişi, mide bulantısı ve görme kaybı şikayetleriyle rahatsızlanarak hastanelere kaldırılmıştı. Urla ve Ödemiş’ten gelen haberlerin ardından ölü sayısı 15’e yükseldi.

izmir sahte içkiden

İzmir’de sahte içkiden ölenlerin sayısı 15’e yükseldi!

İzmir’in çeşitli ilçelerinde sahte içki içtikleri iddia edilen çok sayıda kişi, mide bulantısı ve görme kaybı şikayetleriyle rahatsızlanarak hastanelere kaldırılmıştı. Urla ve Ödemiş ilçelerinde de dört kişi daha sahte içkiden hayatını kaybetti.


Urla’da sahte alkol tükettiği iddia edilen 46 yaşındaki Hakan Ulukaya, rahatsızlanarak Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı. Buradan Manisa’ya sevk edilen Ulukaya, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kuzenler peş peşe hayatını kaybetti!

Ödemiş ilçesinde ise mide bulantısı ve görme kaybı şikayetleriyle Ödemiş Devlet Hastanesi’ne başvuran altı kişinin, yapılan tahliller sonucunda sahte içki tükettikleri ortaya çıktı. Sahte içki tüketenlerden Mehmet Görgülüer ve Engin Dokuyucu vefat etti. Kuzen oldukları öğrenilen Görgülüer ve Dokuyucu’nun cenazeleri bugün toprağa verilecek.

Ödemiş Devlet Hastanesi’nde sahte içki nedeniyle tedavi görenlerden bir kişi de tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin cenazeleri, otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Hastaneye kaldırılan çok sayıda kişinin tedavisine devam edilirken, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın ise genişletildiği öğrenildi.

Kırıkkale’de 7 kişi hayatını kaybetmişti

Kırıkkale kent merkezinde son 3 günde farklı zamanlarda alkol alan 8 kişi bir süre sonra rahatsızlanınca Yüksek İhtisas ve Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan 8 kişiden 7’si hayatını kaybetti.

Alkoldeki vergiler nedeniyle sahte içki üretimi artıyor!

Ülkemizde son yıllarda alkollü içkilerde vergi oranlarının yükselmesi ile birlikte yasadışı ve merdivenaltı üretim olarak tabir edilen hijyenik olmayan koşullarda yapılan sahte, kaçak, tahşiş ve taklit uygulanmış alkollü içki üretimi artmıştır. Yüksek fiyatlar insan sağlığını tehdit eden ve haksız rakabet yaratan bu üretimlerin adeta bahanesi olmakla birlikte tek başına nedeni de değildir. Yüksek kar getirisi amacıyla kaçakçılık ve sahte üretim yapanlar bunu yalnızca bir vergi suçu olarak görmekte ve insan sağlığına riskleri göz ardı etmektedirler.

Bulgar rakısı adıyla da satılan ve çeşitli imalathanelerde kontrole tabi olmadan üretilen rakıları bilerek de bilmeden de tüketenler var. Gerek yerel gerek ulusal medyada sahte rakı ve metil alkol zehirlenmelerine dair haberler artıyor.

Sahte içki zehirlenmesi: Sakın zaman kaybetmeyin!

Doktorlar, zehirlenme belirtilerinin metil alkol alımından 10-24 saat sonra görülmeye başladığını vurguluyorlar. Normalde rakı içtikten 12 saat sonra vücutta alkolden kaynaklanan etkiler gerilerken, sahte rakı sonrası sıkıntılar artmaya başlıyor. İşte uyarıcı olan ve mutlaka doktora başvurulması gereken zaman bu!


Rakı içtikten 12 saat sonra denge ve hareket bozukluğu, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı, bulantı ve kusma, şiddetli karın ağrısı, sırt, kol ve bacaklarda ağrı, görme bozukluğu belirtilerden en az ikisi varsa mutlaka acil servise başvurun.

Metil alkol nasıl zehirliyor? Belirtileri neler? Ölüme nasıl yol açıyor?

Vücuda kalıcı zarar veriyor mu? Neler yapılmalı? Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Cem Gün, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Sahte alkol üretiminde kullanılan metil alkol çok ucuz olduğu için merdiven altı üretim yapılan yerlerin sıklıkla tercih ettiği bir bileşen. Bu maddeyi elde ettikten sonra normal alkollerin içine katıyorlar ve maalesef tüketiciler normal, gerçek alkolle sahte alkolün tadını ayırt edemediğinden zehirleniyor.

Şiddetli karın ağrısı, kas krampları, çift görme…

Metil alkol zehirlenmesinde ilk başlarda normal alkolle aynı belirtileri veriyor. Bunlar bulantı, kusma, hafif baş dönmesi, mide ekşimesi oluyor. Sahte alkolün tüketim derecesi ne kadar fazla olursa belirtiler daha fazla artmaya başlıyor. Bunlar da şiddetli karın ağrısı, vücutta istemsiz kas krampları, görmede bozulma, çift görme olabiliyor. Kişiler sanki tipide yürüyormuş gibi kar manzarası gibi görüyor etrafı. Daha da ilerleyen tablolarda nöbet, koma ve ölümle sonuçlanabiliyor.

Geç kalmadan acile başvurmalı

Kişinin bu semptomların farkına vardığında “Alkoldendir, çok fazla içmişim” deyip geçiştirmemesi çok önemli. Alkolü içtikten sonra her zamanki şikayetler yerine farklı şikayetler hissediyorsa en kısa zamanda sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor.

Kişiler, sağlık kuruluşuna başvurduğunda hekimlere ne zaman, ne kadar miktarda alkol tükettiğini mutlaka söylemeli ki hekimler de ona göre önlemlerini alsınlar, ona göre tetkiklerini yapsınlar. Çünkü zaman çok önemli. Erken müdahale ile hastalar kurtarılabiliyor. Maalesef hayat kaybı genellikle geç müdahale veya hastaneye başvurmamış hastaların başına geliyor.

Metil alkol; normal alkol gibi önce karaciğere gidiyor, karaciğerde metabolize olduktan sonra böbreklere, göz ve santral sinir sistemine harabiyet veriyor, vücudun tüm organlarını tahrip ettiğini söylüyor.

Metil alkol parfüme, temizlik maddelerine katılıyor!

Metil alkol normalde cilalamada, boya maddelerinde, parfümlerde, yağ sökücü gibi kimyasal temizlik ürünlerinin içinde bulunan bir madde. Vücudumuzun bütün sistemlerine zarar veriyor ve kaçınılmaz son meydana gelebiliyor.


Alkol zehirlenmesi kişilerde kalıcı hastalıklara yol açabiliyor. Örneğin; kalıcı körlük, böbrek yetmezliği, uzun dönemde karaciğer yetmezliğini bu hastalıklar arasında sayabiliriz.

Alkol zamlarının maliyeti: 1,56 milyar lira ÖTV kaybı, sektörde yüzde 25 daralma!