AKP esnafa siftah dağıttı: 1,5 lira verselerdi en azından simit alırdık!

AKP Pamukova Gençlik Kolları tarafından esnafın kapısına küçük bir poşet içerisinde siftah amacıyla 1 lira ve bir ayetin yazdığı kağıt bırakıldı. Bazı esnaflar duruma anlam veremezken, “1,5 lira verselerdi en azından simit alırdık!” esprisi yapıldı.

AKP esnafa siftah dağıttı: 1,5 lira verselerdi en azından simit alırdık!

AKP esnafa siftah dağıttı: 1,5 lira verselerdi en azından simit alırdık! (video aşağıda)

Sabah dükkanını açan esnaflar, kağıtta yazan ayet ve 1 lira ile karşılaştılar. Esnaflar ayetin yere konulmasına eleştirirken, bir yandan da bir lira verilmesine tepki gösterdi.


Halk TV’ye konuşan esnaf Taner Gökoğlu, esnafın hem bu uygulama karşısında tepkisini hem de hâlini anlattı. Sabah iş yerine geldiklerinde kapının altında kağıdı ve parayı bulduklarını belirten Gökoğlu, şeffaf bir poşete de bir lira eklendiğini söyledi.

“Bir buçuk lira verselerdi en azından simit alırdık”

Pamukova’da tüm esnaflara verildiğini anlatan Gökoğlu, esnafın tepkisini aktardı ve şunları söyledi:

“Esnaf arkadaşlarımızla konuştuk. Bazı arkadaşlar ‘Sadaka gibi’ dedi. Sadaka değil, siftah adına bırakılmış tabii. Ama esnaf genel olarak, ‘Siftah böyle olmaz ki. Bir alışveriş yapılır bir selam verilir’ görüşündeydi. Ayetin yazılı olduğu kağıdın ayak altına atılması hoş değil. Kimi esnaf uygulamayı hoş karşıladı, kimisi hoş karşılamadı.

Bir arkadaşımız “Bir buçuk lira verselerdi en azından simit alırdık” dedi. Bazı esnaf arkadaşlar “Bizi bir liraya muhtaç ettiler, bu bu anlama mı geliyor” dedi. Siftah anlayışı dinimizde güzel bir şey fakat ben yöntemin yanlış olduğunu düşünüyorum. Kapımızı çalıp bir selam verselerdi daha hoş bir yöntem olurdu.”

akp gençlik 1 lira siftah

Peki, esnaf ne durumda?

Çalıştırdıkları personelin maaşını, sigorta primini ödemekte zorlandıklarını anlatan Gökoğlu, faturalardan ve giderlerin pahalılığından şikayetçi. “Kira faturası gibi elektrik faturaları geliyor. Isınıma giderlerimiz, akaryakıt giderlerimiz çok yüksek. Kazandığımız paralar tamamen masrafa gidiyor” ifadelerini kullanan Gökoğlu, aynı zamanda vergi ve BAĞ-KUR ödemelerinde de zorlandıklarını vurguladı. Gökoğlu, esnafın kira ödemekte zorlandığını belirtirken, “Esnaflar çıkılmaz bir döngünün içine girdi” diyerek esnafın halini anlattı.


İYİ Parti Pamukova İlçe Başkanı açıklama yaptı

Pamukova İYİ Parti İlçe Başkanı Kemalettin Yörük yaptıı açıklamada şunları söyledi:

“Cumhur İttifakının küçük ortağının “Askıda Ekmek” uygulamasından sonra ittifakın ana unsuru AK Parti’den de vatandaşın ve esnafın yaşamış olduğu ekonomik sıkıntıya dair çarpıcı bir uygulama geldi. AK Parti Pamukova Gençlik Kolları tarafından esnafa dua içeren bir mektup ile birlikte küçük bir poşet içerisinde 1 TL dağıtıldı.

İçerisinde Besmele-i şerif ve dua bulunan bu poşetlerin gelişigüzel dükkanlara bırakılıp yerlere atılması esnafımızı ve halkımız derinden üzmüştür.

Geldiğimiz nokta itibarıyla halkımız ağır bir ekonomik kriz altında can çekişmekte olup bu durum Cumhur İttifakının iki ortağı tarafından “gerek askıda ekmeğe muhtaç haline getirilen vatandaş” ve “gerekse dükkanına 1 TL bırakılan esnaf”  vurgusuyla aslında onlarında ekonomik olarak milletin ne halde olduğunu artık gizleyemediklerini ortaya koymuştur.

Ekonomiden, tarıma eğitimden sağlığa her alanda ülkeye ağır tahribatlar veren Cumhur İttifakı’ndan beklentimiz ama Instagram ama Twitter ya da son günlerin popüler uygulaması TikTok üzerinden bir an önce aflarını isteyip kenara çekilmeleridir.”


İYİ Parti Sakarya İlçe Başkanı Selçuk Kılıçaslan olayla alakalı T24’e yaptığı açıklamada, “Bütün esnafa kapılarının altından bereket duası yazılı kağıtlarla birlikte 1 TL atarak bir ziyaret yapmışlar. Bu esnaf için çok rencide edici bir durum. Pandemi döneminde esnaf borç batağında. İran’da böyle bir gelenek varmış bizim böyle bir geleneğimiz yok. Esnafımız ilçe binamıza gelerek konuyla ilgili rahatsızlıklarını dile getirdiler” dedi.

Ekonomide kötü gidişatı gören iktidar ‘bağımsız yargı’dan bahsetmeye başladı!..