Instagram Guides nasıl kullanılır? Rehberler özelliği Türkiye’de!

Instagram Guides (Rehberler) özelliği Türkiye de dahil olmak üzere tüm kullanıcılarına sundu. Instagram Rehberler nasıl kullanılır? Instagram kullanıcılarının takipçileri için çeşitli rehberler hazırlamasını mümkün kılıyor.

Instagram Guides nedir nasıl kullanılır

Instagram Guides nasıl kullanılır? Rehberler özelliği Türkiye’de!

Instagram iOS ve Android uygulamasını geliştirmek için yeni yeni özellikler ekliyor. Aynı zamanda uygulamasının tasarımında değişikliklere gidiyor.


Örneğin; geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncelleme ile birlikte Instagram Alışveriş, Instagram Beğeni sekmesinin yerini almıştı. Beğeni sekmesi ise DM tuşunun yanına taşınmıştı.

Fakat dünyanın en popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulamasının getirdiği yenilikler bununla sınırlı kalmadı. Instagram’ın daha önce gündeme gelen Instagram Guides özelliği, Türkiye’deki kullanıcılar başta olmak üzere diğer tüm Instagram kullanıcılarına açıldı.

Kılavuzlar oluşturulacak

Instagram Rehberler olarak isimlendirilen bu özellik, kullanıcıların takipçilerine özel rehberler oluşturmasına ve öneri listesi hazırlamasına izin veriyor.

Instagram Guides ile özellikle uygulamadaki içerik üreticileri, takipçileri için bir ürüne, bir yere veya en sevdikleri herhangi bir şeye dair listeler oluşturabiliyor.

Takipçiler de kişilerin profil sayfasındaki Guides sekmesine giderek bu listelere, önerilere ya da rehberlere ulaşabiliyor.


Instagram Guides nasıl kullanılır?

► Instagram Guides özelliğine erişmek için alt çubuktan alışveriş sekmesine gidin. Ardından üst taraftaki kutucuklardan “Rehberleri keşfet”i seçin.

► Karşınıza içerik üreticilerinin yayımlamış olduğu rehberler çıkacak. Eğer bir rehber oluşturmak istiyorsanız öncelikle hesabınızı profesyonel bir içerik üretici hesabı olduğundan emin olun.

► Bunu yapmak için ayarlara gidip “Hesap” sekmesinden “Profesyonel hesaba geç” seçeneğine tıklamalısınız.

► Ardından profilinize girip sol üstteki “artı” ikonundan “Rehberler”i seçin.

instagram guides

Oluşturduğunuz rehberi hikayenizde paylaşabilir ve mesaj olarak iletebilirsiniz. Tıpkı keşfet sekmesinde olduğu gibi rehberiniz benzer ilgi alanlarındaki kişilere gösterilecek. Tüm rehberleriniz profilinizdeki sekmeden ulaşılabilir olacak.

Instagram Rehberler hakkında yapılan ilk geribildirimler olumlu görünüyor. İçerik üreticilerinin ürünlerini tanıtabilmesi için yeni bir özelliğin eklenmesi olumlu karşılanıyor.

Instagram DM ve hikayeler


Instagram DM üzerinden ve Instagram hikayeleri üzerinden de paylaşılabilecek olan Instagram Rehberler, bu şekilde takipçilere çok daha rahat bir şekilde ulaşabilecek. Oluşturulan rehberler, Instagram uygulamasındaki Instagram mağazasında da yer alabilecek.

Google Haritalar için Covid-19 toplu taşıma yoğunluk özelliği