Google Haritalar için Covid-19 toplu taşıma yoğunluk özelliği

Google Maps (Google Haritalar) için Covid-19 döneminde faydalı toplu taşıma özelliği ve fazlası kullanıma açıldı. Uygulama, kişilerin belirli otobüs ya da tren seferlerini kalabalık nedeniyle es geçmesine yardımcı oluyor.

Google Haritalar için Covid-19

Google Haritalar için Covid-19 toplu taşıma yoğunluk özelliği

Harita konusunda en çok kullanılan servislerden olan Google Haritalar, artık toplu taşıma araçlarının yoğunluğu / kalabalıklık seviyesi hakkında da bilgi verebiliyor. Uygulama bunu tren ya da otobüs içerisindeki telefonlardan belirliyor ve böylece gerçeğe en yakın yoğunluk seviyesini karşınıza getirebiliyor.


Bunu gerçek zamanlı olarak yapan Haritalar, bu sayede kişilerin belirli otobüs ya da tren seferlerini kalabalık nedeniyle es geçmesine yardımcı oluyor. Bu gerçekten önemli çünkü Covid-19 nedeniyle sosyal mesafeye herkesin büyük önem vermesi gerekiyor.

Hem Android hem de iOS tarafında yer alan yeni toplu taşıma özelliği, global olarak kullanıma çıkmış durumda. Ancak yine de özelliğin bazı kişilere daha sonra geleceği belirtiliyor.

Google Haritalar ayrıca artık Covid-19 haritasında daha fazla bilgi verebiliyor ve Google Assistan sürüş moduyla Haritalar içerisinde çağrı ile medya kontrolüne izin veriyor. Ayrıca destekli bölgelerde eve servis restoranlar için de taşıma bilgileri geliyor.

En son Apple Watch için Google Maps ses getirmişti. 2017 yılında Apple Watch dışına alınan Haritalar, geçtiğimiz aylarda yeniden saat üzerinden yönlendirme yapmaya başlamasıyla sevindirmişti.

2017 yılında uygulamanın kullanımdan kalkmasının arkasında yapılabileceklerin çok limitli olması yer alıyordu. Ancak zaman içerisinde Apple Watch oldukça güçlendi, ekran da büyüdü.


Bu bağlamda geri gelmesi iPhone ve Watch sahiplerini çok memnun eden Haritalar, direkt olarak ana uygulama üzerinden elde edilebiliyor. Haritalar’ın Apple Watch sürümü yürüyüş yanında bisiklet ve otomobil içerisinde  de yönlendirme yapabiliyor. Telefonda belirlenen rotanın direkt olarak saat üzerinden takip edilebilmesi gerçekten büyük bir kolaylık sağlıyor.

Google mırıldanarak şarkı bulma özelliği kullanıma sunuldu!