Moderna yüzde 94,5 başarı oranına sahip Covid aşısı geliştirdi

ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna, yüzde 94,5 oranında başarıya sahip Covid aşısı geliştirdiğini açıkladı. 95 kişiden sadece 5’i hastalandı. Geliştirilen corona aşısı derin dondurucuda 6 ay saklanabiliyor. İşte detaylar…

Moderna Covid aşısı

ABD’li şirket Moderna’dan Covid aşısı açıklaması: Yüzde 94’ün üzerinde başarı sağlandı!

ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna aşı çalışmalarıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı.


The New York Times’ın aktardığı haberde şirketin, yürütülen aşı çalışmalarında erken verilere göre yüzde 94,5 oranında etki oranını yakalandığını duyurduğu belirtildi.

Haberde, Moderna’nın CEO’su Stéphane Bancel’in, sonuçların ‘aşının şiddetli vakalar da dahil Covid-19’u önlemede ilk klinik doğrulamayı sağladığını’ açıkladığı da kaydedildi.

Şirketin önümüzdeki haftalarda ABD yönetiminden ‘acil kullanım tescili’ isteyeceği öğrenildi.

Yine de aşının bahar aylarına kadar yaygın olmayacağı öngörülüyor.

Moderna covid aşısı: 95 kişiden sadece 5’i hastalandı

Gelen ilk sonuçlara göre, her 95 kişi içerisinden iki doz alan katılımcılardan sadece beşinde hastalık gözlendi.

Aşının aynı zamanda en ciddi koronavirüs enfeksiyonlarını da engellediği bildirildi.

Moderna, “Geliştirilen aşı genel olarak güvenli ve iyi tolare edildi, yan etkiler arasında kas ve baş ağırsı ile yorgunluk var” açıklamasında bulundu.

Moderna bu sorunu tek başına çözemez

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Stephen Hoge, açıklanan başarı oranını, ‘gerçekten önemli bir dönüm noktası’ olarak nitelendirdi.


Hoge, iki farklı şirketten benzer sonuçların gelmesinin ‘çok rahatlatıcı’ olduğunu belirterek, “Bu bize doğrusu bir aşının, salgını durdurabileceği ve umarım eski hayatlarımıza döneceğimiz yönünde ümit vermeli” ifadesini kullandı.

Stephen Hoge, “Bu sorunu tek başına Moderna çözemez. Küresel talebi karşılamak için birçok aşıya ihtiyaç olacak” diye konuştu.

Moderna’nın ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüleriyle birlikte üretilen aşısı, şu anda aşı veya plasebo yapılan 30 bin kişi üzerinde deneniyor.

Moderna covid aşısı derin dondurucuda 6 ay saklanabiliyor

McGowan Enstitüsü Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Covid-19 Araştırma Kurulu üyesi Doç. Dr. Ergin Koçyıldırım, Twitter hesabından Moderna’nın aşı çalışmasıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

“Moderna, Pfizer aşısı gibi -70°C değil, derin dondurucuda 6 ay, buzdolabında 30 gün saklanabiliyor” diyen Koçyıldırım’ın paylaşımı şöyle:

“Moderna aşısının ilk 95 hastadaki etkilerine dair raporda aşının %94.5 etkin olduğu açıklandı. FDA’e sunulacak rapor daha fazla hastayı içerecek. Moderna, Pfizer aşısı gibi -70°C değil, derin dondurucuda 6 ay, buzdolabında 30 gün saklanabiliyor. Amerika aşıya $1.95 milyar yatırdı.”

Covid aşısı için küresel yarış

Cambridge, Massachusetts merkezli Moderna, aşısını Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün bir parçası olan Aşı Araştırma Merkezi’nde görev yapan araştırmacılarla işbirliği içinde geliştirdi.

Geçen hafta da ABD’li Pfizer ile Alman BionTech de aşı çalışmalarında yüzde 90’dan fazla başarı sağladıklarını duyurmuştu.

Koronavirüs konusunda küresel bir rekabet söz konusu.


Dünya üzerinde ABD, Rusya, Hindistan, İngiltere ve Çin gibi ülkelerde 10’dan fazla şirket, aşıda faz 3 aşamasına geçmiş durumda.

Corona aşısını bulan Prof. Uğur Şahin hayatın ne zaman normale döneceğini açıkladı