Corona aşısını bulan Prof. Uğur Şahin hayatın ne zaman normale döneceğini açıkladı

Corona aşısını bulan BioNTech şirketinin CEO’su Prof. Uğur Şahin, aşının etkisinin yaz aylarında yoğun bir şekilde görüleceğini ve hayatın gelecek kış itibariyle normale döneceğini söyledi. Şahin, aşının yan etkilerini ve etki süresini de açıkladı.

corona aşısını bulan uğur şahin

Corona aşısını bulan Prof. Uğur Şahin hayatın ne zaman normale döneceğini açıkladı

Corona aşısını bulan BioNTech’in Ceo’su Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının vaka sayılarına çok büyük bir etkisi olmaması nedeniyle bu kış aylarının yine zor geçeceğini belirtti.


• BioNTech ve Pfizer, geçen hafta yapılan testlerdeki ilk analizlerin aşının Covid-19’a yakalanmayı yüzde 90’dan daha fazla önlediğini söylemişti.

• Testlere 43 bin dolayında kişi katıldı.

• Corona aşısı, üç hafta arayla iki doz halinde yapılıyor.

BBC’de yayınlanan Andrew Marr Show programına katılan Profesör Şahin, aşının hastalığın bulaşmasını azaltacağına ve corona aşısı vurulmuş bir kişideki semptomların gelişmesini engelleyeceğine inandığını söyledi.

Corona aşısı salgının yayılmasını yavaşlatacak

Şahin “Ben böyle yüksek etkili bir aşıyla insanlar arasındaki bulaşmanın azalacağına inanıyorum. Belki yüzde 90 değil, belki yüzde 50 oranında. Ancak bunun salgının yayılmasında büyük bir azalma getireceğini de unutmayalım” dedi.

İlk etkili corona aşısının bulunduğu açıklamasının ardından, Oxford Üniversitesi Profesörlerinden John Bell de hayatın bahar aylarında normale dönebileceğini söylemişti.


Ancak Şahin, bunun daha uzun süreceğini belirtti.

Corona aşısı ne zaman dağıtılacak?

Prof. Şahin, her şey yolunda giderse aşının dağıtımının yıl sonunda ve gelecek yıl başlarında başlayabileceğini vurguladı.

Şahin amaçlarının Nisan ayı itibariyle dünya genelinde 300 milyon doz dağıtmak olduğunu ve bunun sadece “etkili olmaya başlamamızı” beraberinde getireceğini belirtti.

Daha büyük etkinin daha sonra görüleceğini belirten Şahin “Enfeksiyon oranlarının düşmesiyle yaz ayları da bize yardımcı olacak ve gelecek yılın sonbahar/kış aylarında yüksek düzeyde aşılanma oranı yakalamamız kesinlikle çok önemli” dedi.

Şahin, tüm aşılama programlarının gelecek sonbahar aylarından önce bitirilmesinin çok önemli olduğuna da işaret etti.

uğur şahin özlem türeci
Corona aşısını bulan BionTech şirketinin kurucuları Prof. Uğur Şahin ve Özlem Türeci

Corona aşısı ileri yaşlardaki kişilerde ne kadar etkili?

Şahin, aşının ileri yaştakilerde gençlerdeki kadar etkili olup olmadığı sorulduğunda, bu konuda gelecek üç hafta içinde daha iyi bir fikre sahip olmayı beklediklerini vurguladı.

Ne kadar süre etkili?

Prof. Şahin, aşının ikinci dozunun vurulmasından sonra bağışıklığın ne kadar süreceğinin ise bilinmediğini, ancak bağışıklığın bir yıl içinde düşmesi halinde ek bir aşı yapmanın “çok da zor olmaması gerektiğini” anlattı.

Yan etkileri neler?


Şahin, aşının başlıca yan etkilerinin ise, aşı yerinde birkaç gün süren ağrı ve bazı deneklerde yine birkaç gün süren hafif ateş olduğunu belirtti. (BBC Türkçe)

BioNTech ve Pfizer’ın geliştirdiği corona virüsü aşısı fiyatı belli oldu