SON DAKİKA: Tüm illerde açık alanlarda sigara içme yasağı getirildi

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valiliklerine gönderdiği genelgeye göre Türkiye’nin tüm illerinde sokakta ve açık alanlarda sigara içme yasağı getirilmesine karar verildi. 65 yaş üstüne de sokağa çıkma kısıtlaması getirildi!

sigara içme yasağı

SON DAKİKA: Tüm illerde açık alanlarda sigara içme yasağı getirildi

Genelgede şu ifadelere yer verildi:


Maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren tüm illerimizde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu / bulunabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakarı gibi alanlarda / bölgelerde sigara içme yasağı getirilmesi gerekmektedir.

İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği açık alanlarda sigara içme yasağı getiren genelge şöyle:

sokakta sigara içme yasağı genelge

sokakta sigara içme yasağı genelge

İzmir’de 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma saatleri kısıtlandı

İzmir’de 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma saatleri sınırlandırıldı; sokakta sigara içmek yasaklandı. İstanbul ve Ankara’da da 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilmişti.

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla sokakta sigara içmek yasaklanırken, 65 yaş üstü vatandaşların 10.00-16.00 saatleri dışında sokağa çıkmaları kısıtlandı.


İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla, Koronavirüs’e (Covid-19) karşı alınan yeni tedbir önlemlerini açıkladı.

İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre İzmir genelinde sokakta sigara içmek yasaklanırken, 65 yaş üstü vatandaşlara da saat 10.00 ile 16.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Öte yandan Valilik kararıyla bazı kurumlar hariç kaç haftalık olduğuna bakmaksızın hamileler idari izinli sayılırken, özel sektör mesai düzenlemesi çalışmalarının da sürdüğü aktarıldı.

Vali Köşger yaptığı açıklamada, “Değerli İzmirliler; doğal olarak son günlerde depreme yoğunlaşmış bulunuyoruz. Ancak tüm dünyanın henüz değişmeyen gündemi korona, İzmir’de de tırmanışta. Depremin olduğu günkü rakamlara kıyasen bugün iki katından fazla bir artış gerçekleşmiş durumda. Bu bağlamda Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla İzmir’de sokakta sigara içmek ve 65 yaş üstünün 10-16 saatleri dışında sokağa çıkması yasaklanmış; Valilik kararıyla bazı kurumlar hariç kaç haftalık olduğuna bakmaksızın hamileler idari izinli sayılmıştır. Özel sektör mesai düzenlemesi çalışmaları da devam etmektedir. Temizlik, maske, mesafe kurallarına uyalım, sağlıklı kalalım” dedi.


İstanbul ve Ankara’da da, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstünün 10.00 ila 16.00 saatleri arası dışında sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilmişti.

Araba markalarından Kasım faiz avantajları ve indirim kampanyaları