Cyberpunk 2077 oyunu büyük bir hayal kırıklığı yarattı!

Yılın en beklenen oyunu Cyberpunk 2077 büyük bir hayal kırıklığı yarattı ve dünya gündemine oturdu. Sony, yaptığı açıklamayla Cyberpunk 2077’nin PS Store’dan kaldırdığını ve isteyen herkese para iadesi yapacağını duyurdu. Cyberpunk 2077’nin özellikle PlayStation 4 kullanıcılarının yaşadığı ciddi sorunlara yanıtsız kalmayan şirket, müşteri memnuniyetinin öncelikli olduğunu belirtti.

Cyberpunk 2077 oyunu büyük bir hayal kırıklığı yarattı!

Oyunseverlerin yıllardır beklediği ve sayısız ertelenme haberinin ardından Cyberpunk 2077, 10 Aralık’ta resmi olarak çıkışını yaptı. Hem PC hem de konsol tarafı için yayınlanan oyunun performans ve görsellik anlamında konsol oyuncularını memnun edememesi gündeme eleştirilerle gelmesine sebep oldu.

PC tarafında büyük sorunlar olmasa da özellikle PlayStation 4 ve Xbox One‘ın oyunu kaldırmaması ve oynanamayacak derecede kötü olması beraberinde bazı sonuçları da getirmişti.


İlk olarak Reddit‘te yapılan paylaşımda Sony‘nin PS4 kullanıcıları için para iadesi yaptığı belirtilmiş daha sonra ise Cyberpunk 2077 geliştiricisi oyundan memnun olmayan kullanıcılardan özür dilemiş ve dileyenlere para iadesi yapılacağını açıklamıştı.

Oyunu iade edip parasını geri almak isteyen kullanıcıların burada yer alan başvuru formunu doldurması gerekiyor. Sony yaptığı açıklamalarda, erişimde bazı sıkıntıların yaşanabileceğini ancak bu sorunun kısa sürede çözüleceğini belirtti.

Cyberpunk 2077 çıkış tarihi dört kez ertlenmişti

Netflix tarafından dizisi de çekilen The Witcher serisinin yaratıcısı CD Red Projekt oyun stüdyosu 9 yıldır 2077 yılında geçen füturistik bir açık dünya rol yapma oyunu (RPG) üzerinde çalışıyordu.

Cyberpunk 2077’nin gelişini oyun dünyası uzun zamandır beklerken 2018’in ağustos ayında oyun kadrosuna usta aktör Keanu Reeves’in (Johnny Silverhand) katılmasıyla Cyberpunk 2077 oyun severler dışındaki insanların dikkatini çekecek şekilde bile bir popüler kültür ikonuna dönüştü. Mayıs 2012’de duyurulan yapımın çıkış tarihi daha önce birinin sebebi pandemi olmak üzere dört kez ertelendi.

Oyun nihayet 10 Aralık 2020 tarihinde PC, Playstation 4-5, Xbox-One, X/S platformlarına çıktı. 2020’nin en beklenen oyununu indirmek için platformlarının karşısına geçenleri büyük bir hayal kırıklığı karşıladı. (Oyunun bilgisayar versiyonununun çok iyi olduğu belirtiliyor) Otoritelere göre oyun Playstation 4 ve Xbox One gibi bir önceki nesil konsollarda oldukça kötü bir görüntü kalitesine sahip.

cyberpunk

“Kabul edilebilecek gibi değil”

Eleştirilere göre çerçeve hızı (frame rate) oldukça düşük aynı zamanda, oyun zaman zaman çöküyor. Xbox One’da oyun sık sık donup ana ekrana atarken bazen konsol donuyor ve fişi çekip yeniden başlatmak gerekiyor. Dünyaca ünlü oyun yayını IGN adına oyunu eleştiren Destin Legarie, “Oyunu satın aldıysanız paranızı geri isteyin. Playstation 4 ve Xbox One versiyonları kabul edilecek gibi değil. Oyun düzeltildiği zaman harika bir yapım olacaktır” diyor.

Oyun gazeteciliği konusunda dünyanın önde gelen yayınlarından Gamespot’tan Kallie Plagge ise “Teknik aksaklıklar, görüntü donmaları, sistem çökmeleri… Bunları göz ardı etmek imkansız” değerlendirmesinde bulunuyor.

Konsolların internet erişimi olduğu zamandan beri bir oyunun kaderi çıktığı andaki durumuna bağlı değil. Uzmanlara göre 3-6 ay arasında yapılacak performans iyileştirmeleri ile Cyberpunk 2077 tekrar oynanabilir hale gelebilecek. Aşağıdaki videoda Keanu Reeves’in canlandırdığı Johnny Silverhand’in oyundaki bazı sahnelerine göz atabilirsiniz.

Bilgisayar performansı tatmin edici

Oyunun bilgisayar versiyonunda ise söz konusu teknik aksaklıkların hiçbirisinin olmadığı vurgulanıyor. Oynanış konusunda IGN’den Tom Marks‘ın izlenimlerine göre yapım sadece ana hikaye üzerinden değil yan görevlerle de birlikte değerlendirilmeli. Yapımın oynanış süresi yan görevler yapılmazsa 20 saatte tamamlanıyor. Bu kimi oyun severlere göre böylesi bir yapım için kısa bir süre. Açık dünya oyunu olmasına rağmen görevleri kabul etmek için haritada bir yere gitmenize gerek yok. Görevler cep telefonu aracılığı ile geliyor ve bu da oyuncuya zaman kazandırıyor. PC versiyonunda oyundaki otomobillerin detaylarına önem verildiği belirtiliyor.

Ana karakterin tasarımı tamamen oyuncunun isteğine göre şekilleniyor. Karakterin diyaloglarında yapığı tercihler de senaryoya yön veriyor. Aşağıdaki videoda çoğunlukla yüksek kalitede bilgisayar görüntüleriyle hazırlanan oynanış videosuna göz atabilirsiniz.


cd red projekt cyberpunk

Özür dilediler

Oyun 10 Aralık tarihinde çıktıktan 4 gün sonra CD Project Red firması şirketin tepe yöneticilerinin imzası olan uzun bir açıklama yayınlayarak tüm oyunculardan özür diledi. PC Mag’in aktardığına göre firma tarafından yapılan açıklamada özetle şu ifadeler kullanıldı:

*Öncelikle herkesten özür diliyoruz. Playstation 4 ve Xbox One’da daha dikkatli olmalıydık.

*İkinci olarak aksaklıkları düzelteceğiz ve oyun deneyimini iyileştireceğiz. Önümüzdeki hafta içinde ilk güncellemeler hazır olacak. Yeni güncellemeler geldikçe sisteme yükleyeceğiz.

*Ne kadar güncelleme yaparsak yapalım oyun Playstation 5’te iyi bir bilgisayardaki kadar yüksek performansta olmayacak.

Oyundaki sorunlar

CD Project Red’in CEO’su Adam Kicinski hafta başında yatırımcılarıyla yaptığı toplantıda oyunu daha önce dört kez ertelediklerini tekrar ertelememek için oyunun biraz aceleye gelmiş olabileceğini üstü kapalı olarak ifade etti.

Kicinski pazarlama stratejisi olarak oyunun hep PC görüntülerinin paylaşıldığını (Oyunun PC performansı çok başarılı bulunuyor) bu sebepten ötürü diğer oyuncularda hayal kırıklığı yaşandığını belirtti ve bu stratejinin hatalı olduğunu kabul etti.

Firma Covid-19 sebebiyle oyunu yeteri kadar insana test ettiremediklerini de belirtti. Firma yetkilileri oyunun PC ve yeni nesil konsollar üzerindeki performansı üzerine çok yoğunlaştıklarını Xbox One ve Playstation 4 performansını ise ihmal ettiklerini vurguluyor.

Cyberpunk 2077’deki sorunlar nasıl düzelir bilinmez fakat 2020 yılı oyun dünyası için de şanına yakışır bir biçimde sona eriyor!

Cyberpunk 2077’nin sorunları gidermeye yönelik yeni bir yama yayınlandı

Cyberpunk 2077’nin çıkışında yayınlanan ilk gün yamasından sonra yayınlanan ikinci performans yaması da yayınlandı. 1.05 yaması bazı sorunları gideriyor.

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini CD Projekt Red’in yaptığı Cyberpunk 2077, geçtiğimiz hafta çıkışını gerçekleştirmişti ve ardından da ilk gün yaması ve yama 1.04 yayınlanmıştı. Şimdi de sorunları çözmek adına bir yama daha yayınlandı.

Cyberpunk 2077’nin 1.05 yaması, CD Projekt’in geçtiğimiz hafta duyurusunu yapmış olduğu bir yama ve genel olarak performans sorunlarını ve hataları çözme amaçlı yayınlandı. PlayStation 4/5 ve Xbox One/Series için yayınlanmış olan yamanın boyutu 17GB. PC için yayınlanan yamanın boyutu ise 3.9 GB. Yama notlarında öne çıkan noktalar şu şekilde:

 • Birçok görevdeki ilerlemenizi engelleyen veya keyif kaçıran hatalar düzeltildi.
 • Siper alan NPC’lerin tepki süreleri iyileştirildi.
 • Çatışma sırasında sivilleri uzaktan öldürmek için gereken atış sayısı düzeltildi.
 • Başka biriyle görüştüğünüzde Delamain’in görüntüsünün, görüştüğünüz kişinin üzerinde çıkması sorunu düzeltildi.
 • Elinizde silah olmadığında ekranda kalan nişangah hatası düzeltildi.
 • Arabadan indiğinizde envanterin kapanma sorunu düzeltildi.
 • Çökme sorunları giderildi.
 • Oyun kapatıldığında çıkan Steam Overlay çökmesi düzeltildi.
 • memory_pool_budgets.csv dosyası kaldırıldı.
 • Işın izlemeli yansımalar ortama göre dha parlak olmayacak.
 • Chromatic Aberration ve Film Grain açıkkenki görüntü keskinliği iyileştirildi.
 • Bazı araçların görünümü düzeltildi.
 • 4 çekirdekli ve 6 çekirdekli AMD Ryzen işlemciler için varsayılan çekirdek/iş parçacığı kullanımı optimize edildi.

Cyberpunk 2077 oyununun konusu ne?


Night City’de bir kiralık katil olan V, ölümsüzlük çipi adında bir ürünü çalmak için görevlendirilir fakat çeşitli sebeplerden dolayı bu çip V’nin vücuduna takılır. V çipi çaldıktan sonra çipin Johnny Silverhand isimli bir ‘teröristin’ ruhuna ait olduğunu anlar. Silverhand sık sık V’ye gözükerek çipin üreticisi Arazaka şirketinden intikam alması gerektiğini söyler. Senaryo ilerledikçe V yaşamak için vücudundan çipi çıkarmanın yollarını arayacaktır.

Cyberpunk 2077 tanıtımı:

Cyberpunk 2077 oyun değerlendirmesi:

Microsoft, Bethesda’yı satın aldı: Tüm oyunlar Xbox Game Pass’e gelecek