Avusturya’da bitirme tezi çalıntı çıkan bakan istifa etti

Avusturya bir diploma skandalıyla çalkalanıyor… Ülkenin Çalışma Bakanı Christine Aschbacher’in bitirme tezinde intihal yaptığı ortaya çıktı. Sağcı lider Kurz’un kabinesinde görev yapan Aschbacher istifa etti.

Avusturya bitirme tezi çalıntı çıkan bakan Christine Aschbacher istifa etti!

Avusturya’da bitirme tezinde “intihal” yaptığı öne sürülen Çalışma Bakanı Christine Aschbacher istifa etti.

Üniversite bitirme, master ya da doktora tezlerinde yaşanan intihal başka bilim insanlarının eserlerine atıfta bulunmama, o kişilerin isimlerini ve eserlerini tam vermeme gibi suçlamalar olabiliyor.


Almanca hataları ve saçmalık dolu

37 yaşındaki Avusturya Halk Partili bakan Aschbacher‘in, 2006’da Viyana Üniversitesi’nde yazdığı diploma tezinin bazı bölümlerinin başkalarından alıntı olduğunu yazan intihal araştırmacısı Stefan Weber, ayrıca tezin Almanca hataları ve saçmalıklarla dolu olduğunu vurguladı.

Konu medyada bir anda gündem oldu. Avusturyalı bakan, önce medyayı ve kendisine iddiaları yöneltenleri, “önyargılı olmakla” suçladı ama ardından Cumartesi günü istifasını açıkladı.

Yüksek okulu bitiren ve sadece diploma tezinin bir bölümünde “yaptığı alıntılara kaynakça göstermeyen” bayan bakanın istifasının ardından Başbakan Kurz bir açıklama yaptı.


Kurz, Aschbacher’e hizmetlerinden dolayı teşekkür etti ve yerine gelecek kişinin de aynı özveriyle çalışacağından emin olduğunu söyledi.

Melih Bulu’ya Boğaziçi öğrencilerinden soru: Hiç utanmanız yok mu?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.