Melih Bulu’ya Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden soru: Hiç utanmanız yok mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmasının ardından günlerdir protesto edilen Rektör Melih Bulu, güvenlik görevlileriyle protestocu öğrencilerin arasına indi. “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganıyla protesto edilen Bulu’ya bir öğrenci “Hocam hiç utanmanız yok mu?” diye sordu.

Melih Bulu hocam hiç utanmanız yok mu

Melih Bulu’ya Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden soru: Hiç utanmanız yok mu? (video aşağıda)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı rektör Melih Bulu’ya karşı Boğaziçili öğrenciler tepki göstermeye devam ediyor. Öğrenciler bugün, Boğaziçi Üniversitesi’nde, Ankara’da ve Kadıköy’de protesto eylemleri gerçekleştirdi.


Okulda polis

AKP’den daha önce milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu “Kampüste polis yok” demişti fakat sabahın erken saatlerinden itibaren kampüs içinde sivil ve üniformalı polislerin beklediği görüldü.

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandıktan Melih Bulu, dün Habertürk Tv’de katıldığı programda “Kampüse polis davet edilmedi. Polis kampüsün önünde herhangi bir şekilde öğrenci olmayanların girişini durdurmak amacıyla yer aldı” demişti.

Ne var ki bugün çekilen fotoğraflarda, Boğaziçi Üniversitesi kampüsü içinde sivil ve üniformalı polislerin beklediği, gece saatlerinde ise okul çevresine polis barikatları kurulduğu, sabah saatlerinde ise güney kampüsten kamyonlarla polis barikatlarının taşındığı görüldü. Üniversite önünde de çok sayıda çevik kuvvet polisi bekleyişini sürdürüyor.

Güney kampüs medyanda saat 12.00’de toplanan öğrenciler, ‘Kayyum rektör istemiyoruz, Melih Bulu istifa’ sloganlarıyla, Bulu’nun penceresinin önünde protestolarına devam ettiler.

“Kayyum rektör istemiyoruz” diyen öğrencilere el salladı

O sırada Cüneyt Özdemir’in canlı yayın konuğu olan Bulu, öğrencilerin “Kayyum rektör istemiyoruz” nidalarına karşı cama çıkıp öğrencilere el salladı.

Güney Kampüste sloganlar eşliğinde protestolarına devam eden Boğaziçililer ‘Metallica dinliyorum’ diyen kayyum rektöre Metallica’dan ‘Am I evil?’ şarkısını dinletti.

Kayyum rektör Melih Bulu’yu Rektörlük binası önünde protesto eden yüzlerce öğrenci, güney meydanda bir süre bekledikten sonra sahil tarafından Kadıköy’de eyleme katılmak üzere kampüsün bebek kapısından Beşiktaş’a doğru yürüyüşe geçti.

Ankara’da gözaltı

Ankara’da eylem yapmak isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden en az 2 kişi toplanmaya başladıkları Milli Kütüphane’de gözaltına alındı.


Öğrenciler taleplerini sıraladı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Rıhtım Meydanı’nda bir basın açıklaması okuyarak taleplerini sıraladı. Öğrencilerden İdil Kaya tarafından okunan basın açıklamasında üniversiteye atanan kayyumun ülke gerçekliğinden kopuk olmadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün 6 Ocak Çarşamba. Çevrimiz polislerle dolu ve gözaltına alınan arkadaşlarımız yanımızda değil. Şimdi yeniden, üniversitemize atanan kayyumu kabul etmediğimizi dillendirmek için öğrencilerden emekçilere, mezunlardan akademisyenlere ve demokratik kitle örgütlerine kadar hep beraber buradayız ve söyleyeceklerimiz var!

Kayyum rektör Melih Bulu’nun canlı yayındaki iddialarının aksine, biz burada Boğaziçi Üniversitesi’nin azınlığını değil ta kendisini temsil ediyoruz! Biz Boğaziçi Üniversitesi’nin bileşenleri olarak kayyum rektör atamasına karşıyız. Kayyum politikalarının bizi hep kötüye götüreceğini biliyoruz, alışmayacağız, kabullenmeyeceğiz!

Bilinsin ki; yalnızca Boğaziçi’nden ibaret değiliz, tüm öğrencilerin ve ülkenin bütününün, yani İstanbul Sözleşmesi uygulansın diyen kadınların ve LGBTİ+’ların, Boğaziçi Üniversitesi’nin önünde direnen Bimeks işçilerinin ve bilumum emekçi ve ezilenlerinin demokratik taleplerini dile getirmek için buradayız. Boğaziçi gerçekliğinin ülke gerçekliğinden kopuk olmadığının bilincindeyiz. Çünkü biliyoruz ki yalnızca üniversiteler değil, hem STK’lar hem belediyeler bu taleplerimizi dile getirdiğimiz en temel alanlardan biri olan üniversitemizde ise kayyum atamaları üniversitelerimizin özerkliğini yok etmekte dolayısıyla ülkemizin geleceğini büyük bir tehdit altında bırakmaktadır. Bugün Devlet Bahçeli’nin söylediğinin aksine bizim için konu kapanmamıştır. Kayyumlara gidene kadar ve gözaltındaki arkadaşlarımız bırakılana kadar da konu kapanmayacaktır.


Bu noktada, demokratik alanları genişletmek için, birliğimizin ve direnişimizin verdiği güvenle sesleniyoruz:

1- Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın.

2- Kayyum olarak atanan Melih Bulu ve tüm rektörler acilen istifa etsin.

3- Tüm üniversitelerdeki rektörlük için üniversite bileşenlerinin rızası gözetilerek demokratik seçimler düzenlensin.

Kayyumları kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz.

Biliyoruz ki; kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz.”

Diğer üniversiteler de destek verdi

Açıklamanın ardından, eyleme destek için farklı üniversitelerin öğrencileri de anti demokratik üniversite ortamını eleştiren açıklamalar yaptı. Ege Üniversitesi ve İTÜ öğrencileri adına konuşan gençler, AKP’nin üniversiteler üzerindeki baskılarına karşı hep birlikte direnmeye devam edeceklerini vurguladı.

Kadıköy’de protestolar devam ederken, Cumhurbaşkanı tarafından atanan kayyum rektör Prof. Dr. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünde öğrencilerin arasında indi.


Melih Bulu ile bir öğrenci arasında geçen diyaloglar dikkat çekti.

Öğrenci: Bu okula atanmayla gelmenizi ve size yönlendirilen eleştirilere cevap veremediniz, savunamadınız kendinizi. Kendi kişisel kariyerinizi, geçmişinizi ve konumunuzu savunamazken bizim 150 yıllık değerlerimizi nasıl savunacaksınız?

Melih Bulu: İstinye Üniversitesi’ni kurdum.

Boğaziçi öğrencisi: Eğer başarılı olmamızı istiyorsanız; gidin istifa mektubunuzu yazın, biz de gidip derslerimize çalışalım

Melih Bulu: Tişörtün çok güzel.


Boğaziçi öğrencisi: Gelin birlikte fotoğraf çekilelim, onu da Instagram’dan paylaşarak bakanlarımız gibi istifanızı duyurun.

İşte o görüntüler:

Boğaziçi Üniversitesi’ne polis tarafından kelepçe takılmasına soruşturma