Melih Bulu’ya Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden soru: Hiç utanmanız yok mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmasının ardından günlerdir protesto edilen Rektör Melih Bulu, güvenlik görevlileriyle protestocu öğrencilerin arasına indi. “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganıyla protesto edilen Bulu’ya bir öğrenci “Hocam hiç utanmanız yok mu?” diye sordu.

Melih Bulu hocam hiç utanmanız yok mu

Melih Bulu’ya Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden soru: Hiç utanmanız yok mu? (video aşağıda)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı rektör Melih Bulu’ya karşı Boğaziçili öğrenciler tepki göstermeye devam ediyor. Öğrenciler bugün, Boğaziçi Üniversitesi’nde, Ankara’da ve Kadıköy’de protesto eylemleri gerçekleştirdi.


Okulda polis

AKP’den daha önce milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu “Kampüste polis yok” demişti fakat sabahın erken saatlerinden itibaren kampüs içinde sivil ve üniformalı polislerin beklediği görüldü.

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandıktan Melih Bulu, dün Habertürk Tv’de katıldığı programda “Kampüse polis davet edilmedi. Polis kampüsün önünde herhangi bir şekilde öğrenci olmayanların girişini durdurmak amacıyla yer aldı” demişti.

Ne var ki bugün çekilen fotoğraflarda, Boğaziçi Üniversitesi kampüsü içinde sivil ve üniformalı polislerin beklediği, gece saatlerinde ise okul çevresine polis barikatları kurulduğu, sabah saatlerinde ise güney kampüsten kamyonlarla polis barikatlarının taşındığı görüldü. Üniversite önünde de çok sayıda çevik kuvvet polisi bekleyişini sürdürüyor.

Güney kampüs medyanda saat 12.00’de toplanan öğrenciler, ‘Kayyum rektör istemiyoruz, Melih Bulu istifa’ sloganlarıyla, Bulu’nun penceresinin önünde protestolarına devam ettiler.

“Kayyum rektör istemiyoruz” diyen öğrencilere el salladı

O sırada Cüneyt Özdemir’in canlı yayın konuğu olan Bulu, öğrencilerin “Kayyum rektör istemiyoruz” nidalarına karşı cama çıkıp öğrencilere el salladı.

https://twitter.com/YolTV/status/1346754476242333700

Güney Kampüste sloganlar eşliğinde protestolarına devam eden Boğaziçililer ‘Metallica dinliyorum’ diyen kayyum rektöre Metallica’dan ‘Am I evil?’ şarkısını dinletti.

Kayyum rektör Melih Bulu’yu Rektörlük binası önünde protesto eden yüzlerce öğrenci, güney meydanda bir süre bekledikten sonra sahil tarafından Kadıköy’de eyleme katılmak üzere kampüsün bebek kapısından Beşiktaş’a doğru yürüyüşe geçti.

Ankara’da gözaltı

Ankara’da eylem yapmak isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden en az 2 kişi toplanmaya başladıkları Milli Kütüphane’de gözaltına alındı.

Öğrenciler taleplerini sıraladı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Rıhtım Meydanı’nda bir basın açıklaması okuyarak taleplerini sıraladı. Öğrencilerden İdil Kaya tarafından okunan basın açıklamasında üniversiteye atanan kayyumun ülke gerçekliğinden kopuk olmadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün 6 Ocak Çarşamba. Çevrimiz polislerle dolu ve gözaltına alınan arkadaşlarımız yanımızda değil. Şimdi yeniden, üniversitemize atanan kayyumu kabul etmediğimizi dillendirmek için öğrencilerden emekçilere, mezunlardan akademisyenlere ve demokratik kitle örgütlerine kadar hep beraber buradayız ve söyleyeceklerimiz var!

Kayyum rektör Melih Bulu’nun canlı yayındaki iddialarının aksine, biz burada Boğaziçi Üniversitesi’nin azınlığını değil ta kendisini temsil ediyoruz! Biz Boğaziçi Üniversitesi’nin bileşenleri olarak kayyum rektör atamasına karşıyız. Kayyum politikalarının bizi hep kötüye götüreceğini biliyoruz, alışmayacağız, kabullenmeyeceğiz!


Bilinsin ki; yalnızca Boğaziçi’nden ibaret değiliz, tüm öğrencilerin ve ülkenin bütününün, yani İstanbul Sözleşmesi uygulansın diyen kadınların ve LGBTİ+’ların, Boğaziçi Üniversitesi’nin önünde direnen Bimeks işçilerinin ve bilumum emekçi ve ezilenlerinin demokratik taleplerini dile getirmek için buradayız. Boğaziçi gerçekliğinin ülke gerçekliğinden kopuk olmadığının bilincindeyiz. Çünkü biliyoruz ki yalnızca üniversiteler değil, hem STK’lar hem belediyeler bu taleplerimizi dile getirdiğimiz en temel alanlardan biri olan üniversitemizde ise kayyum atamaları üniversitelerimizin özerkliğini yok etmekte dolayısıyla ülkemizin geleceğini büyük bir tehdit altında bırakmaktadır. Bugün Devlet Bahçeli’nin söylediğinin aksine bizim için konu kapanmamıştır. Kayyumlara gidene kadar ve gözaltındaki arkadaşlarımız bırakılana kadar da konu kapanmayacaktır.

Bu noktada, demokratik alanları genişletmek için, birliğimizin ve direnişimizin verdiği güvenle sesleniyoruz:

1- Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın.

2- Kayyum olarak atanan Melih Bulu ve tüm rektörler acilen istifa etsin.

3- Tüm üniversitelerdeki rektörlük için üniversite bileşenlerinin rızası gözetilerek demokratik seçimler düzenlensin.

Kayyumları kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz.

Biliyoruz ki; kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz.”

Diğer üniversiteler de destek verdi

Açıklamanın ardından, eyleme destek için farklı üniversitelerin öğrencileri de anti demokratik üniversite ortamını eleştiren açıklamalar yaptı. Ege Üniversitesi ve İTÜ öğrencileri adına konuşan gençler, AKP’nin üniversiteler üzerindeki baskılarına karşı hep birlikte direnmeye devam edeceklerini vurguladı.

Kadıköy’de protestolar devam ederken, Cumhurbaşkanı tarafından atanan kayyum rektör Prof. Dr. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünde öğrencilerin arasında indi.

Melih Bulu ile bir öğrenci arasında geçen diyaloglar dikkat çekti.

Öğrenci: Bu okula atanmayla gelmenizi ve size yönlendirilen eleştirilere cevap veremediniz, savunamadınız kendinizi. Kendi kişisel kariyerinizi, geçmişinizi ve konumunuzu savunamazken bizim 150 yıllık değerlerimizi nasıl savunacaksınız?

Melih Bulu: İstinye Üniversitesi’ni kurdum.

Boğaziçi öğrencisi: Eğer başarılı olmamızı istiyorsanız; gidin istifa mektubunuzu yazın, biz de gidip derslerimize çalışalım

Melih Bulu: Tişörtün çok güzel.


Boğaziçi öğrencisi: Gelin birlikte fotoğraf çekilelim, onu da Instagram’dan paylaşarak bakanlarımız gibi istifanızı duyurun.

İşte o görüntüler:

Boğaziçi Üniversitesi’ne polis tarafından kelepçe takılmasına soruşturma


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.