Bakan Koca: Türkiye’de 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İngiltere’den son dönemde Türkiye’ye giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiştir.

15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi

Bakan Koca: Türkiye’de 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi

Sağlık Bakanı Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:


• Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı.

• Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı.

• Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.


“15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiştir”

• İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir.

• Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.

• Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur. Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

mutasyonlu virüs

Sağlık Bakanlığı 01 Ocak 2021 tarihli koronavirüs verilerini açıkladı

covid 1 ocak 2021

Türkiye’de son 24 saatte 158 bin 103 Kovid-19 testi yapıldı, 12 bin 203 kişinin testi pozitif çıktı, 212 kişi hayatını kaybetti.


Ağır hasta sayısı 3 bin 891 oldu, 14 bin 110 kişinin Kovid-19 tedavisi/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 114 bin 760’a yükseldi. Kaynak: Sağlık Bakanlığı

Prof Dr. Uğur Şahin: Yeni normal bu, korona 10 yıl boyunca bizimle olacak!