Bip uygulamasından patent başvurusu: Yazışmaları analiz ederek müzik önerisi

Bu uygulamalardan biri olan Turkcell Bip, kullanıcıların yazışmalarını analiz ederek müzik önerisinde bulunacak bir güncelleme için patent başvurusu yaptı.

bip

Bip, pek çok açıdan kendisini tercih eden kullanıcıları memnun etmiş olsa da ortaya çıkan yeni bir patent başvurusu, BiP ile ilgili de kişisel verilerin gizliliği tartışmalarına yol açtı.

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi güncellemesi sonrası birçok kullanıcı Telegram, Signal ve yerli uygulama Turkcell Bip gibi alternatif uygulamalara yönelmişti.


4 Kasım 2020 tarihli patent başvurusuna göre BİP, mesajlaşma uygulamasındaki yazışmalardan kullanıcıların duygu durumunu belirleyerek müzik önerisinde bulunacak.

Uçankuş’un haberine göre, Turkcell’in “Bir Müzik Öneri Sistemi” başlıklı söz konusu patent başvurusunda şu ifadeler yer alıyor:

“Bu buluş, kullanıcıların mobil cihazları üzerinde kullandıkları mesajlaşma uygulamasındaki yazışmalardan doğal dil işleme ile duygu durumunun belirlenmesine ve belirlenen duygu durumuna göre kullanıcıya müzik önerisinde bulunulmasına imkan sağlayan bir sistem ile ilgilidir.”

bip patent bip patent


Güvenlik ve saydamlık konusunda doyurucu açıklamaları bulunmayan, “yerli” olma iddiasıyla ortaya çıkan ve dünya genelinde olmasa da Türkiye’de gündeme gelen “BİP” ve “Dedi” gibi bazı uygulamalar, açık kaynak kodlu ya da özgür yazılım olmamaları nedeniyle kullanıcılara güven vermiyor. Ayrıca hiçbir üçüncü tarafla veri paylaşmamak gibi bir taahhütleri de söz konusu değil.

Telegram teşekkür mesajı yayınladı: 500 milyon aktif kullanıcıya ulaştık