Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a vitrin mankeni yanıtı: Biraz sesini kes!

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’ın CHP PM üyesi Sevgi Kılıç için kullandığı ‘vitrin mankeni’ sözlerine tepki: Biraz sesini kes ya, insanlara hakaret etmekten vazgeç!

Kılıçdaroğlu Erdoğan vitrin mankeni Biraz sesini kes!

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a vitrin mankeni yanıtı: Biraz sesini kes! (video aşağıda)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Parti Meclisi Üyesi Sevgi Kılıç’ı kastederek yaptığı, “vitrin mankeni” açıklamasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan tepki geldi.


CHP lideri, Erdoğan’ın başı örtülü kadınlardan özür dilemesini isteyerek, “Biraz sesini kes ya, insanlara hakaret etmekten vazgeç. Senden yana olan herkes çok iyi, karşında olan herkes düşman. Bu ülkede beraber yaşıyoruz. Bari hiç değilse 2021’in birinci gününde bu ülkenin yüzü gülsün. Allah akıl fikir versin başka ne söyleyeyim” dedi.

CHP lideri, Eminönü-Alibeyköy Tramvayı’nın Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı arasındaki ilk kısmının açılış töreninin ardından gazetecilere açıklamada bulundu.

“Biraz sesini kes ya, insanlara hakaret etmekten vazgeç”

“Herhalde bir kadına bundan daha ağır bir hakaret edilmez” diyen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

Doğru değil. Ne demek ya ‘vitrin mankeni’? Dönüp bir kendisine baksın. İnsan gerçekten üzülüyor. Oturduğun koltukla vatandaşa her türlü hakareti yapabiliyor. Ne demek vitrin mankeni. Kendi partisinden olunca hiçbir sorun yok, başka partiden olunca, vitrin mankeni… Hangi akılla, mantıkla, bilgiyle birikimle bunu söylüyor?

Ben, Erdoğan’ın bütün başı örtülü kadınlardan açık ve net özür dilemesini bekliyorum. Yazıktır, günahtır. Toplumu kavga eder hale getirmek yetmedi mi? Biraz sesini kes ya, insanlara hakaret etmekten vazgeç. Senden yana olan herkes çok iyi, karşında olan herkes düşman. Bu ülkede beraber yaşıyoruz. Bari hiç değilse 2021’in birinci gününde bu ülkenin yüzü gülsün. Allah akıl fikir versin başka ne söyleyeyim.


Akşener: Utanmadan kadınlara hakaret edeceğine önce görevini yap kadınların güvenliğini sağla

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Erdoğan’a tepki gösterdi.

Twitter’dan Erdoğan’ı etiketleyen Akşener, “Ülkemizde son 1 yılda, 386 kadın katledilmişken; çıkıp utanmadan kadınlara hakaret edeceğine, git önce görevini yap, kadınların güvenliğini sağla” dedi.

Ne olmuştu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Bakan Fikri Sağlar’ın “başörtülü hakim” ile ilgili görüşleri hakkında gazetecilerin sorusu üzerine dün yaptığı açıklamada, “Çağın neresindeyiz biz? Kişi başörtüsü takar takmaz, o onun tercihidir. Peki benim görevi nedir? Onun tercihine saygı duymaktır. Başörtüsü takar takmaz, başka bir şey yapar yapmaz o ayrı bir şey, o onun özel yaşam tarzıdır, ona benim saygı duymam lazım.

Ben saygı duyarken ondan ne bekleyeceğim gerçek anlamda adalet dağıtmasını bekleyeceğim. Adalet dağıttığı süre içinde hiçbir sorunum yok. Kaldı ki bizim parti meclisinde de var, üstelik hukuk mezunu arkadaşlarımız da var parti meclisinde görev yapıyorlar. Dolayısıyla böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum” yanıtını vermişti.

Kılıçdaroğlu’nun Sağlar’la ilgili açıklamayı yaptığı sırada yanında CHP Parti Meclisi Üyesi Sevgi Kılıç bulunuyordu.

Erdoğan’dan CHP’li PM üyesine vitrin mankeni benzetmesi


Erdoğan bunun üzerine Ayasofya’da kıldığı cuma namazının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu için, “Bay Kemal yanına 2 tane başörtülü alıp milleti aldatama sürecini bıraksın. Aldatamazsın. 2 değil 20 tane de başörtülü koysan yanına milleti aldatamazsın, senin ne olduğunu millet iyi biliyor. Hakim, savcı, polis bu ülkenin her kurumunda görecekler. Şartlar belli. Devletin hangi kurumuna hangi şartlarla girilir bellidir. Bunlar daha çok şey görecekler. Bu kuralları da ayaküstü bunların değiştirme hakkı ve yetkisi yoktur. Oy almak için bazı yerlerde başörtülü birkaç kişiyi de vitrin mankeni gibi getirip koymak kimseyi inandırmıyor” diye konuşmuştu.

Akşener’den Erdoğan’a: Utanmadan kadınlara hakaret edeceğine, önce onların güvenliğini sağla!