Pazar esnafı dayanamadı, tezgah açtı: Açız, artık yaşayamıyoruz!

Hatay’ın Defne ilçesinde bir süre önce artan vakalara karşın tedbir amacıyla tezgah kurması yasaklanan sosyete pazarı esnafı, vakaların azalmasıyla birlikte yasağın da sona erdirilmesini istiyor. Pazar alanında sesini duyurmaya çalışan esnaf ellerindeki faturaları gösterdi, ödenmemiş kredileri olduğunu hatırlattı, tezgahını açtı.

Pazar esnafı dayanamadı: Açız, artık yaşayamıyoruz!

Pazar esnafı dayanamadı: Açız, artık yaşayamıyoruz! (video aşağıda)

Hatay’ın Defne ilçesinde artan vakalara karşın tedbir amacıyla tezgah kurması yasaklanan sosyete pazarı esnafı artık tezgah açmak istiyor.


Ödenmemiş kredileri olduğunu, geçinemediklerini belirten pazar esnafı, ilçede azalan vakalarla birlikte kendileri için uygulanan yasağın sona erdirilmesini istiyor.

Pazar esnafı pazar yerine gelip tezgah açmak istedi. Ancak zabıta ve polis buna izin vermedi. Bir süre tansiyonun yükseldiği pazar alanında tezgah açan esnaf da ürünlerini toplamak zorunda kaldı.

“AVM’ler açık ama bize yasak var, kredi borcumuz var, paramız yok”

Pazar esnafından biri elindeki faturaları göstererek şunları söyledi:

• Her yerin açık olmasına rağmen buranın kapalı kalması haksızlık. Burası kapalı kalacak ama ödemelerimiz devam ediyor.

• Buradaki herkesin kredi borcu var ve ödeyemiyoruz. Hiçbir şeyi ötelemediler. Buradaki herkes bu yasak sebebiyle 3 ay oturmuş durumda.

• Çocuklarımız var. Bu ailelerin geçimi nasıl sağlanacak? 800 küsur lira fatura ödedim, eğer tezgah açamazsam faturalarımı nasıl öderim?

“Artık yaşayamıyoruz”

Bir diğer esnaf da şöyle konuştu:

• Bu iki vicdanlılık ve haksızlık. Üç aydır size saygı gösterdik ancak artık yaşayamıyoruz. Bütün ilçelerde pazarlar açıldı.


• Bu ilçede de vakalar düştü, paramız kalmadı, çoluk çocuğumuz var artık para kazanmak istiyoruz.

• 15 Şubat’ta normalleşmeyi, okulların açılmasını konuşuyoruz ama daha pazar açamıyoruz. 30 yıllık esnafım böyle bir uygulama görmedim.

• Kışlık mallarımız ellerimizde kaldı satamadık. AVM’ler dahi açık ama bize yasak var. Virüs sadece pazarda mı var?

“Yardım istemiyoruz, sadece işimizi yapabilmek istiyoruz”

İlçe Hıfzıssıhha Kurul kararına tepki gösteren bir diğer pazar esnafı şöyle konuştu:

• Kışlık mallarımız ellerimizde kaldı, mağduruz. Cebimde param yok, şu an elektriğim kesilmiş durumda.

• Hep kredi kartına yükleniyorum. Geçinemiyoruz. Yardım istemiyoruz sadece işimizi yapabilmek istiyoruz.

• Vakalar zaten azaldı, önlemimizi alarak tezgah açmak istiyoruz. Sadece bu pazar için uygulanan yasağın kaldırılmasını istiyoruz.

• Pazar yerine de zabıtalar görevlendirilip kurallara uyulması sağlanabilir. Biz esnaf olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.


Daha sonra devreye giren ilçe belediyesinden bir yetkili, pazar esnafının talebinin ilçe kaymakamına iletmek için söz verdi.

İşte o görüntüler:

Türkiye’de iflas dalgası mı bekleniyor? 2 milyon esnaf, 446 bin şirket battı!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.