Son seçim anketi: Cumhur İttifakı yüzde 40’ın altına düştü, 2 parti baraj altında

MAK Araştırma’nın son seçim anketi sonuçlarına göre, Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 40’ın altında kaldı. Kararsızlar dağıtılmadan AKP’nin oy oranı yüzde 32,2, MHP’nin ise yüzde 7,7 olarak toplamda yüzde 39,9 oldu. Ankete göre HDP ve MHP ise baraj altında kaldı.

Son seçim anketi: Cumhur İttifakı yüzde 40'ın altına düştü, 2 parti baraj altında

Son seçim anketi: Cumhur İttifakı yüzde 40’ın altına düştü, 2 parti baraj altında

MAK Araştırma Şirketi’nin son seçim anketi, Cumhur İttifakı’nın oy oranındaki düşüşü gözler önüne serdi. İttifakın oy oranı bir önceki araştırmaya göre düşerek yüzde 40’ın altında kaldı.


MAK Araştırma şirketi, ‘Ocak 2021 Türkiye Gündemi Araştırması’ sonuçlarını yayımladı.

Araştırmanın 2850 kişi ile yüz yüze anket tekniği uygulanarak yapıldığı bildirildi.

Nicel araştırmaların saha uygulamalarının ise 14 Ocak – 26 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildiği ifade edildi.

MAK’ın son seçim anketi nde katılımcılara ‘Yarın genel seçim olsa (milletvekilliği seçimi) oyunuzu hangi siyasi partiye verirsiniz?’ sorusu yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 32.2’si AKP derken, yüzde 22.5’i ise CHP yanıtını verdi. İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 12.3 oldu.

Mak Araştırma son seçim anketi

Son seçim anketi sonucuna göre, HDP ve MHP baraj altında kaldı. HDP’nin oy oranı yüzde 8 iken, MHP’nin oyu yüzde 7.7 oldu.

Gelecek Partisi yüzde 2.2 oy oranına sahip olurken, DEVA’nın oy oranı ise yüzde 2 oldu. Son günlerde ittifak tartışmalarıyla gündeme gelen Saadet Partisi’nin oy oranı ise yüzde 1.3.

 

Cumhur İttifakı oy kaybediyor, MHP yüzde 7,8 ile baraj altında

MAK’ın “Aralık 2020 Türkiye Gündemi’ anketinde AKP’nin oyu yüzde 33,3, MHP’nin oyu ise yüzde 7,8 olarak belirtilmişti.

Son seçim anketi

İki partinin toplam oy oranı ise yüzde 41.1 olmuştu.

MAK’ın son anketinde Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı yüzde 39,9 oldu. AKP ve MHP’nin oy oranları da düştü.

Son seçim anketi – Kararsızlar dağıtıldığında:

Kararsızların dağılımı ile birlikte partilerin oy oranı şöyle oldu:

AKP: Yüzde 35.6

CHP: Yüzde 24.9


İYİ Parti: Yüzde 13.6

HDP: Yüzde 8.9

MHP: Yüzde 8.5

Gelecek Partisi: Yüzde 2.5

DEVA Partisi: Yüzde 2.3

Saadet Partisi: Yüzde 1.6

Son seçim anketi sonuçlarına göre, kararsızların dağılımı sonucunda HDP ve MHP yine baraj altında kaldı.

Erken seçim olmalı diyenlerin oranı yüzde 49

‘Size göre ülkede erken seçim gerekli midir?’ sorusuna yüzde 49 oranında ‘Evet, erken seçim olmalıdır’ yanıtı verildi.

‘Hayır, erken seçimin gerekli olduğunu düşünmüyorum’ diyenlerin oranı yüzde 41 olurken, kararsız olanların oranı yüzde 10 oldu.

Ülkenin en önemli sorunu ekonomi

Katılımcılara, ‘Size göre ülkenin en önemli ve en öncelikli sorunu nedir?’ sorusu yöneltildi.

Ekonomik sorunlar (Hayat pahalılığı – işsizlik) yüzde 65 ile ilk sırada yer aldı. Ekonoik sorunları yüzde 13 ile ‘Adalet ve sosyal sorunlar’, yüzde 10 ile ‘Pandemiye bağlı hasta olma endişesi, aşı vb. konular’ ve yüzde 12 ile ‘Diğerleri’ takip etti.

Biden sonrası Türkiye – ABD ilişkileri

Ankette katılımcılara Joe Biden sonrası ABD-Türkiye ilişkileri de soruldu.

‘Size göre; Joe Biden sonrası Türkiye ABD ilişkileri nasıl gelişir’ sorusuna yüzde 46 oranında ‘Türkiye’nin aleyhine olumsuz gelişmeler olur’ yanıtı verildi.


‘Türkiye lehine olumlu gelişmeler olur’ diyenlerin oranı yüzde 24 olurken, ‘Türkiye için çok fark etmez’ diyenler yüzde 19, kararsız olanlar yüzde 11 oldu.

Seçim anketi: Aksoy Araştırma’dan dikkat çeken anket sonuçları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.