Artvin’de çevre katliamı: Maden ruhsatları tarımı bitirecek, doğa yok edilecek!

Birçok türe ev sahipliği yapan ve çok özel bir ekosisteme sahip Artvin madencilere peşkeş çekilmiş durumda. TEMA Vakfı’nın yaptığı açıklamaya göre Artvin’in tarım alanlarının yüzde 47’si, önemli doğa alanlarının ise yüzde 57’si madenlere ruhsatlı.

artvin maden

Artvin’de çevre katliamı: Maden ruhsatları tarımı bitirecek, doğa yok edilecek!

Hidroelektrik santralların ve madenlerin kuşatması altında olan Artvin’e ilişkin çalışmalarını sürdüren TEMA Vakfı, yeni veriler paylaştı. Zengin canlı tür çeşitliliği, iklimi, doğal güzellikleri ve ülkenin en önemli doğa ve kültür alanlarından biri olan Artvin’in tarım alanlarının yüzde 47’si, önemli doğa alanlarının ise yüzde 57’si madenlere ruhsatlı.


Geçtiğimiz ayında başında ilk verileri paylaşmaya başlayan TEMA Vakfı, Artvin’in 71’inin madenlerle ruhsatlı olduğunu belirtmişti. Artvin’in 521 parçaya bölündüğünü belirten TEMA’dan yapılan açıklamada, “Artvin’de doğal yaşam, meralar, insan sağlığı ve kadim bir kültür madencilik faaliyetleri ile yok olma tehlikesi altında” denildi.

artvin çevre katliamı

Tüm canlılar tehlike altında!

TEMA’nın verisi binlerce yıllık tarihe ve çok özel bir ekosisteme sahip olan Artvin’in doğal güzelliklerinin kuşatıldığı ortaya koydu. Yeşil ve mavinin buluştuğu yer olan Artvin’de önemli doğa alanlarının ise yüzde 57’si madenlere ruhsatlı durumda.

Yüzde 55’i ormanlık alan Artvin’de kısa mesafede farklı yüksekliklerin olması birçok farklı türe ev sahipliği yapmasını sağlıyor. Artvin’de 2 bin 734 bitki türü yaşarken sadece Yusufeli Altıparmak Havzası’nda Türkiye’deki 380 kelebek türünün 215’i bulunmakta.

“Tarıma sondaj vuracaklar”

TEMA’nın açıkladığı diğer veri ise sınırlı büyülükte tarım alanına sahip Artvin’de üretimi bitirme noktasına getireceğini gözler önüne serdi.


artvin tarım

Tarım alanlarının yüzde 47’sinin maden ruhsatlarına peşkeş çekilmesini değerlendiren Artvin Ziraatçılar Odası Köksal Portakal; “Artvin’de artık tarım yapılamayacağının resmidir. Artvin barajlar, HES’ler ve madenler tarafından kuşatılmış durumda” dedi.

Köksal son olarak, “Burada üretilen fındık, çay ne olacak? Artvin’de insanlar ne ile geçinecek? Nefessiz, susuz ve topraksız nasıl yaşayacak insanlar” sözleriyle tepki gösterdi.

“Direnmekten başka çaremiz yok”

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın ise tüm ülkenin uluslar ötesi maden tekellerinin yağmasına açıldığını belirtti. Kalın şu ifadeleri kullandı:

artvin mera

• Maden İşleri Dairesi denilen kamu kurumu aklını vicdanını vatan sevgisini yitirmiş durumdadır. Bir ilin yüzde 71’inin ruhsatlandırılmasını akıl ve mantıkla açıklamak, kabul etmek mümkün değildir.

• Tarım alanlarının yarısını, orman alanlarının yarısından fazlasını heba etmek bırakın ruhsatlandırmayı, akıldan bile geçirilecek bir durum değildir. Bu ruhsat alanlarının içinde milli Parklar, tabiat parkları, korunan alanlar, göller, şelaleler yani en değerli tabiat varlıkları yer almaktadır.


• Gerçekten ülkeyi düşman işgal etse bu kadar zarar vermeyi düşünemez. Pandemi ortamını bir yağma ortamına çeviren bu anlayışı halkımıza anlatmak, yeniden bir direnişi örgütlemekten başka yolumuz yoktur.

Mersin Mezitli’de 60 bin narenciye ağacı sanayi sitesi için kesilecek


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.