İstanbul Valiliği’nden kar uyarısı: Ne zaman başlayacak?

Marmara ve Trakya’da kar ne zaman başlayacak? Meteoroloji’nin ardından İstanbul Valiliği de kent için kar yağışı uyarısında bulundu. Birçok ili etkileyecek. Hava sıcaklığı 19 dereceden 0 dereceye kadar düşecek. İşte detaylar…

İstanbul kar ne zaman başlayacak?

İstanbul Valiliği’nden kar uyarısı: Ne zaman başlayacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden son dakika kar yağışı ve soğuk hava uyarısı yapıldı. İstanbul’da hava sıcaklığı pazartesi 0 dereceyi bulacağı belirtilirken cuma gününden itibaren Türkiye genelinde kar yağışının 1987, 2002 ve 2004’deki yağışlar gibi etkili olması bekleniyor.


İstanbul Valiliği de kent için kar uyarısında bulundu. Yapılan açıklamada, “İstanbul’da Meteoroloji raporuna göre; hava sıcaklığının azalması, hafta sonundan itibaren yağışların kar şeklinde olması bekleniyor” denildi.

Valiliğin açıklaması şöyle:

“İstanbul’da Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre; hava sıcaklığının hissedilir derecede azalması, hafta sonundan itibaren yağışların kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava durumu raporuna göre, halen mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Cuma günü Trakya’dan başlayarak azalacağı tahmin ediliyor.

12 Şubat Cuma günü Balkanlar üzerinden gelecek yağışlı sistemin etkisiyle birlikte sıcaklıkların hafta sonunda bölge genelinde hissedilir derecede (6 ila 15 derece) azalarak, mevsim normalleri civarına ve 13 Şubat Cumartesi gününden itibaren 4 ila 6 derece altına ineceği tahmin ediliyor.

Kar yağacak bölgeler

14 Şubat Pazar günü Karadeniz üzerinden gelecek sistemin ve kuvvetli poyrazın etkisiyle Marmara ve Trakya genelinde; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bolu ve Düzce‘de kar yağışının etkisini göstermesi bekleniyor.


Pazartesi günü bölge genelinde soğuk havanın etkisini artırması ve kar yağışlarının aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

Salı ve Çarşamba günleri ise İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinde kar yağışının aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor.

Kar yağışı ne zaman?

Havanın; Perşembe günü parçalı çok bulutlu, Cuma günü ilk saatlerden itibaren aralıklı yağmurlu, Cumartesi ise çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Pazar günü sabah saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde başlayacak olan yağışların, kıyı kesimlerde de zaman zaman kar şeklinde olması bekleniyor.

Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri, kar yağışının aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor.

Maksimum sıcaklığın, Perşembe günü 19 derece iken Pazartesi 3 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

Marmara’da Fırtına Bekleniyor


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan bilgiye göre; rüzgârın bu akşam saatlerinden itibaren Trakya’da (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul) güney ve güneybatı yönlerinden fırtına (62-74 km/saat) ve yer yer kuvvetli fırtına (75- 88km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek çatı uçması, baca ve soba gazı zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Uzmanlar uyardı: Beklenen kar yağışı 1987, 2002 ve 2004’teki gibi olabilir!