Kozak Yaylası’nda bulunan Türkiye’nin en kaliteli fıstıkçamı ormanı, taşocağı tehdidi altında!

Ayvalık ve Bergama’nın kesiştiği noktada bulunan Türkiye’nin en kaliteli fıstıkçamı ormanı Kozak Yaylası, taşocağı tehdidi altında! 14 hektarlık alanda faaliyet gösteren granit ocağının 110 hektarlık alana yayılması için ÇED raporu hazırlandı: 8882 adet ağaç kesilecek! 

fıstıkçamı ormanı

Türkiye’nin en kaliteli fıstıkçamı ormanı Kozak Yaylası, taşocağı tehdidi altında! Hazırlanan ÇED raporu, önceki günlerde Çevre İl Müdürlüğü tarafından tamamlandı ve yönetmelik gereği 10 günlük halk görüşüne açıldı. Çevre aktivistlerine göre, bu raporla birlikte antik çağlardan beri Anadolu’nun en kaliteli doğal fıstıkçamının yetiştiği Kozak Yaylası tehdit altına girdi.

ÇED raporu ile ağaç kesimine izin verildi

İnceleme Değerlendirme Kurulu’nun son şeklini verdiği ÇED raporunda, “Bu kapsamda yaklaşık 110,28 hektar olan proje alanında tahmini ağaç sayısı 8 bin 822 adet olmakla birlikte, bu ağaçların tamamı birden kesilmeyecek, yıllık çalışma alanı üzerindeki ağaç sayısı kadar kesim işlemi gerçekleştirilecektir.


Proje alanı üzerinde bağ ve fıstıklık vasıflı tarım alanları bulunmakta olup, İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuruda bulunularak tarım dışı amaçla kullanım izni alınacaktır” ifadeleri dikkat çekti.

Kozak Yaylası: Ayvalık ve Bergama’nın kesiştiği noktada

ÇED raporunda belirtilen madde ile Göltaş Granit firması, Ayvalık ve Bergama’nın kesiştiği noktadaki Kozak Yaylası’nda daha geniş bir çevrede arama yapabilecek. Böylece firmanın Bergama’nın Aşağıcuma Mahallesi ile Ayvalık’a bağlı Bağyüzü Mahallesi’ndeki granit ocağı orman ve kaliteli tarım arazisi içinde faaliyet gösterecek.

kozak yaylası

Hayatının büyük bir bölümünü bölgede geçiren Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel, alınan kararı Medyascope‘a değerlendirdi.


Engel, Kozak Yaylası’nı Türkiye’deki en kaliteli çamfıstığının yetiştiği bölge olarak tanımladı ve “Kozak Yaylası, bölgenin akciğerleri ve oksijen deposudur” dedi.

12 yıl önce çamfıstığı ağaçlarında beliren bir hastalıktan bahseden Engel, ağaçların 10’da 9’unun iş göremez durumda olduğunu söyledi. Bu yüzden geçimini ağaçlardan sağlayan köylünün geçim derdine düştüğünü belirten Engel, “Eskiden taşocakları köylünün peşinden koşardı. Şimdi ise köylü taşocağı sahiplerinin peşinden koşmaya mecbur bırakıldı” diye konuştu.

fıstıkçamı ormanı kozak yaylasıDevletin ilgili makamlarının sorumluluklarını yerine getirmediğini vurgulayan Engel, çevreciler olarak Kozak Yaylası’nı korumak adına ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi. Bölgede bir ağaç kesimi olduğunu duydukları an harekete geçeceklerini belirten Engel, “Anayasal hakkımızı kullanıp, bölgeyi koruyacağız” dedi.


Erol Engel, bölgedeki 12 muhtarın da yakın zamanda toplanıp Ankara’ya gideceğini ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileriyle görüşeceğini de sözlerine ekledi. (Kaynak: Medyascope)

HES’ler dereleri kuruttu: Bu dava kaybedilirse Rize’de çay yetişmez!