Kozak Yaylası’nda bulunan Türkiye’nin en kaliteli fıstıkçamı ormanı, taşocağı tehdidi altında!

Ayvalık ve Bergama’nın kesiştiği noktada bulunan Türkiye’nin en kaliteli fıstıkçamı ormanı Kozak Yaylası, taşocağı tehdidi altında! 14 hektarlık alanda faaliyet gösteren granit ocağının 110 hektarlık alana yayılması için ÇED raporu hazırlandı: 8882 adet ağaç kesilecek! 

fıstıkçamı ormanı

Türkiye’nin en kaliteli fıstıkçamı ormanı Kozak Yaylası, taşocağı tehdidi altında! Hazırlanan ÇED raporu, önceki günlerde Çevre İl Müdürlüğü tarafından tamamlandı ve yönetmelik gereği 10 günlük halk görüşüne açıldı. Çevre aktivistlerine göre, bu raporla birlikte antik çağlardan beri Anadolu’nun en kaliteli doğal fıstıkçamının yetiştiği Kozak Yaylası tehdit altına girdi.

ÇED raporu ile ağaç kesimine izin verildi

İnceleme Değerlendirme Kurulu’nun son şeklini verdiği ÇED raporunda, “Bu kapsamda yaklaşık 110,28 hektar olan proje alanında tahmini ağaç sayısı 8 bin 822 adet olmakla birlikte, bu ağaçların tamamı birden kesilmeyecek, yıllık çalışma alanı üzerindeki ağaç sayısı kadar kesim işlemi gerçekleştirilecektir.


Proje alanı üzerinde bağ ve fıstıklık vasıflı tarım alanları bulunmakta olup, İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuruda bulunularak tarım dışı amaçla kullanım izni alınacaktır” ifadeleri dikkat çekti.

Kozak Yaylası: Ayvalık ve Bergama’nın kesiştiği noktada

ÇED raporunda belirtilen madde ile Göltaş Granit firması, Ayvalık ve Bergama’nın kesiştiği noktadaki Kozak Yaylası’nda daha geniş bir çevrede arama yapabilecek. Böylece firmanın Bergama’nın Aşağıcuma Mahallesi ile Ayvalık’a bağlı Bağyüzü Mahallesi’ndeki granit ocağı orman ve kaliteli tarım arazisi içinde faaliyet gösterecek.

kozak yaylası

Hayatının büyük bir bölümünü bölgede geçiren Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel, alınan kararı Medyascope‘a değerlendirdi.


Engel, Kozak Yaylası’nı Türkiye’deki en kaliteli çamfıstığının yetiştiği bölge olarak tanımladı ve “Kozak Yaylası, bölgenin akciğerleri ve oksijen deposudur” dedi.

12 yıl önce çamfıstığı ağaçlarında beliren bir hastalıktan bahseden Engel, ağaçların 10’da 9’unun iş göremez durumda olduğunu söyledi. Bu yüzden geçimini ağaçlardan sağlayan köylünün geçim derdine düştüğünü belirten Engel, “Eskiden taşocakları köylünün peşinden koşardı. Şimdi ise köylü taşocağı sahiplerinin peşinden koşmaya mecbur bırakıldı” diye konuştu.

fıstıkçamı ormanı kozak yaylasıDevletin ilgili makamlarının sorumluluklarını yerine getirmediğini vurgulayan Engel, çevreciler olarak Kozak Yaylası’nı korumak adına ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi. Bölgede bir ağaç kesimi olduğunu duydukları an harekete geçeceklerini belirten Engel, “Anayasal hakkımızı kullanıp, bölgeyi koruyacağız” dedi.

Erol Engel, bölgedeki 12 muhtarın da yakın zamanda toplanıp Ankara’ya gideceğini ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileriyle görüşeceğini de sözlerine ekledi. (Kaynak: Medyascope)


https://soundcloud.com/medyascopetv/turkiyenin-en-kaliteli-fistik-ormani-tehlikede-bergama-cevre-platformundan-erol-engel-ile-soylesi

HES’ler dereleri kuruttu: Bu dava kaybedilirse Rize’de çay yetişmez!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.