Anket: Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar Erdoğan ve Mansur Yavaş olursa sonuç ne olur?

MetroPoll araştırmadan anket: Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar Recep Tayyip Erdoğan ve Mansur Yavaş olursa sonuç ne olur?

anket Erdoğan ve Mansur Yavaş

Anket: Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar Erdoğan ile Mansur Yavaş ve Erdoğan ile Ekrem İmamoğlu olursa sonuç ne olur?

Metropoll’ün araştırmasına göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş olursa, seçmenin yüzde 44,4’ü Yavaş’a oy vereceğini belirtirken, yüzde 44,6’sı da Erdoğan’dan yana oyunu kullanıyor.


Seçim yarışı Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında olursa, İmamoğlu’nun yüzde 43,7, Erdoğan’ın yüzde 44,3 oy alacağı görülüyor.

Metropoll Araştırma, her ay düzenli olarak yayınladığı ‘Türkiye’nin Nabzı’ anketinin Şubat ayı sonuçlarını paylaştı. Katılımcılara, “Gelecekte yapılacak bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde, adaylar mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mansur Yavaş olursa kime oy verirsiniz” diye soruldu.

Anket: Erdoğan’ın rakibi Mansur Yavaş olursa ne olur?

mansur yavaş erdoğan anketi

Ankete katılanların yüzde 44,6’sı Erdoğan’a, yüzde 44,4’ü de Yavaş’a oy vereceğini söyledi. Yüzde 3,9’luk kesim, kararsız seçmenden oluşurken, “protesto oy” diyenlerin oranı da yüzde 4,6’yı oluşturdu.

Seçmen, 2018 yılındaki genel seçimlerde oy verdiği parti bazında incelendiğinde ise, AKP seçmeninin yüzde 11,8’inin MHP seçmeninin yüzde 22,2’sinin Mansur Yavaş’a oy verdiği görüldü.

Anket: Erdoğan’ın rakibi Ekrem İmamoğlu olursa ne olur?

erdoğan ekrem imamoğlu anket

Katılımcılara sorulan bir diğer soru ise “Gelecekte yapılacak bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde, adaylar mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ekrem İmamoğlu olursa kime oy verirsiniz” oldu.

Ankete katılanların yüzde 44,3’ü Erdoğan’a, yüzde 43,7’si de İmamoğlu’na oy vereceğini söyledi. Yüzde 4,5’lik kesim kararsız seçmenden oluşurken, “protesto oy” diyenlerin oranı da yüzde 5,3’ü oluşturdu.


Seçmen, 2018 yılındaki genel seçimlerde oy verdiği parti bazında incelendiğinde ise, AKP seçmeninin yüzde 9,2’sinin, MHP seçmeninin yüzde 21,1’inin İmamoğlu’na oy verdiği görüldü.

AREA anketi: AKP’nin ekonomi politikalarını başarısız bulanların oranı yüzde 67