AREA anketi: AKP’nin ekonomi politikalarını başarısız bulanların oranı yüzde 67

AREA Araştırma anketi: AKP’nin ekonomi politikalarını başarısız bulanların oranı yüzde 67 olurken, başarılı bulanların oranı yüzde 22,9’da kaldı! AKP’lilerin neredeyse yarısı kendi partilerinin ekonomide başarısız olduğunu belirtti.

akp ekonomi anketi

AREA Araştırma Şirketi’nin Şubat ayı “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması Şubat 2021” başlıklı çalışmasına göre toplam seçmen arasında AKP’nin ekonomi politikasını başarılı bulanların oranı yüzde 22.9, başarısız bulanların oranı da yüzde 67.1 oldu. Yüzde 10’luk kesim de görüş bildirmedi.

Cumhur İttifakı ortağı MHP’li seçmenlerin yüzde 67.6’sı AKP’nin ekonomi politikasını başarısız bulurken, başarılı bulanların oranı sadece yüzde 22 oldu.


AKP’lilerin de neredeyse yarısı kendi partilerinin ekonomide başarısız olduğunu bildirdi. İktidarı ekonomide başarılı bulan AKP’lilerin oranı yüzde 58.6 olarak belirlendi. “Başarısız” diyenlerin oranı da yüze 27.3 oldu.

Ekonomi anketi:

area ekonomi anketi

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi başarı oranı

Çalışmada ayrıca halkın yüzde 50’sinden fazlasının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarısız bulduğu gözlenirken, “başarılı” diyenlerin oranı yüzde 38.9 oldu.

cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi

Araştırma 7 büyükşehirde 18 – 24 Şubat 2021 tarihleri arasında yapıldı.

İşte AREA anketi öne çıkan sonuçları:

terörle mücadele

AREA anketi: Yönetim sistemi ile ilgili referandum yapılsa

referandum

Seçim anketi sonuçları:

seçim anketi area

Partilere göre oy dağılımları:

seçim anketi

Kararsızlar dağıtıldığında:

son anket

AREA anketinden öne çıkan diğer sonuçlar:

• İttifaklar açısından değerlendirildiğinde; Cumhur İttifakı (AK Parti- MHP) (%46,1), Millet İttifakı (CHP- İYİ Parti)(%38,1) seviyesinde, HDP ve Diğer Partilerin toplamı ise (%15,6) şeklindedir.

• Siyasi liderlerle ilgili “olumlu” kanaatlerde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN (%47,2) ile ilk sırada yer almaktadır. Ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER (%41,7), Devlet BAHÇELİ (34,5) ve Kemal KILIÇDAROĞLU (%27,3) takip etmektedir.


• PKK ve terör olaylarının bitmesi için “askeri operasyonların devam etmesi gerektiğini” düşünenler %52,3 iken “siyasi ve diplomatik çözüm bulunmalıdır” diyenlerin oranı %31,6’dır.

• Kemal KILIÇDAROĞLU’nun “Şehitlerimizin sorumlusu Recep Tayyip ERDOĞAN’dır” açıklamasını “haklı” bulanların oranı %33,3, “haksız” bulanların oranı ise %50,8’dir.

• Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih BULU’nun rektör olarak atanması sonrasında gelişen olaylarla ilgili protestolar “haklı”(%50,9) görülmektedir.

• Türkiye’nin yeni bir Anayasa’ya “ihtiyacı olduğu” (%52,2) yönünde kanaat bildirilmektedir.

• Restoran ve kafelerin “açılması gerektiği”(%86,2) yönünde kanaat bildirilmektedir.

• Muharrem İNCE’nin CHP’ye yönelik eleştirilerine “katılanlar”(%38,0) ile “katılmayanlar”(%39,4) arasında belirgin bir fark görülmemektedir. CHP seçmeni özelinde ise, söz konusu eleştirilere katılanlar (%12,6) katılmayanlar (%78,2) olarak tespit edilmiştir.


Kaynak: Area Araştırma Türkiye Siyasi Gündem Araştırması. (Şubat 2021)

FROTO, KOZAL ve OTKAR grafik analizleri: Darbe ve kapalı ekonomi