Tekirdağ’da Atatürk büstü ve heykeline alçak saldırılar

Tekirdağ’da neler oluyor? Atatürk heykellerine bir günde üçüncü alçak saldırı: Marmaraereğlisi’nde okulların bahçesindeki Atatürk büstü ve heykellerine spreyle kin dolu yazılar yazıldı. Saldırıda bulunanlar sayfa sayfa mektup bıraktı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Andımızın, devlet nişanlarından Atatürk’ün kaldırılması bu müessif saldırıları cesaretlendiriyor” diyerek tepki gösterdi. Saldırıları kınayan TBMM Başkanı Şentop ise faillerin tespiti için gerekli çalışmaların süratle sürdürüldüğünü bildirdi.

tekirdağ marmaraereğlisi atatürk saldırı

Video aşağıda – Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesi Yeniçiftlik Mahallesi’ndeki Nizamettin Demirdöven İlkokulu’nda Atatürk büstüne çirkin saldırıda bulunuldu.

Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde bugün sabah saatlerinde Nizamettin Demirdöven İlkokulu’nun bahçesinde bulunan Atatürk heykeline, boya ile hakaret içerikli yazılar yazılarak alçakca bir saldırı düzenlenmişti.


Tekirdağ’da akşam saatlerinde iki okulun daha bahçesinde bulunan Atatürk heykellerine alçak bir saldırı daha düzenlendi!

Atatürk büstünün üstüne ve okul duvarına spreyle yazılar yazıldı. Saldırıda bulunanlar bir de sayfalarca mektup bıraktı. Nefret içeren mektupta, “Okullarda İslamı öğretmek yasak. Atatürk’e tapan insanlar yetiştirmek putperestliktir” gibi ifadeler yer alıyor.

İlkokul bahçesinde açıklamalarda bulunan CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, “Şiddetle kınıyoruz. Bu yeni bir olay değil. Senelerdir Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, Cumhuriyetin temel değerlerine karşı girişilen hareketlerin bir sonucu. Ne ilk, ne de son bu. Umarız bu son olur. Bu kişinin hemen yakalanıp adli makamların önüne çıkartılması için gereğinin yapılmasını istiyoruz. CHP olarak bu tür olayların hep takipçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise, “Andımızın kaldırılması ve madalyalardan Atatürk kabartmasının çıkarılmasının ardından Marmaraereğlisi’ndeki Yeni Çiftlik İlköğretim Okulu’nda Atatürk büstünün üzerine “Atatürkçülük putperestliktir” ibareli kin dolu yazı bırakıldı. Atatürk’ü silemezsiniz” ifadelerini kullandı.

Organize saldırılar

Marmaraereğlisi’ndeki Yeniçiftlik Nizamettin Demirdöven İlköğretim Okulu’nun yanı sıra Yeniçiftlik Belediye Ortaokulu ve Opet Anadolu Lisesinde de Atatürk büstüne saldırılar olduğu ortaya çıktı.

Görüntüler için CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Anlaşılan o ki örgütlü bir saldırı ile karşı karşıyayız. Atatürk büstlerine saldıranlar kadar onlara cesaret verenler de suçludur. Anlaşılan sadece Atatürk değil, Atatürk’ün ülkemize getirdiği bağımsızlık da birilerini rahatsız ediyor! Takipçisiyiz. Suçlular bulunana kadar bu olayın peşini bırakmayacağız” dedi.

Yeniçiflik Belediye Ortaokulu’nun bahçesinde bulunan Atatürk büstüne düzenlenen alçak saldırının görüntüsü:


atatürk büstü saldırılar

Opet Anadolu Lisesi’nde bulunan Atatürk heykeline düzenlenen alçak saldırının görüntüsü:

atatürk büstü heykel saldırı

Sabah saatlerinde ise Nizamettin Demirdöven İlkokulu’nun bahçesinde bulunan Atatürk heykeline saldırı düzenlenmişti:

atatürk büstü heykel saldırı

3 kişi tespit edildi

Sabah saatlerinde ilkokula gerçekleşen ilk eylem, atıl durumdaki güvenlik kamerasının bulunmadığı okulda yapıldı. Akşam saatlerinde aktif durumdaki Yeniçiftlik Belediye Ortaokulu ve Opet Anadolu Lisesi’ne yapılan eylemlerde şüpheliler tespit edildi. İlk belirlemelere göre eylemin 3 kişi tarafından yapıldığı üzerinde duruluyor. Emniyet güçlerinin soruşturması sürüyor.

CHP Marmaraereğlisi İlçe Başkanı Tolga Çalışkan, “İlçedeki Yeniçiftlik Mahallesi’nde yaşayan kişilerin yüzde 90’ı Selanik göçmenidir. Atatürk’ün hemşehrileri olan bir ilçede böyle bir şeyin yaşanması çok manidar bir durum” diyerek kasıtlı provokasyona dikkat çekti.

Meclis Başkanı: Alçakça saldırıyı kınıyorum

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ’da Atatürk büstlerine yapılan saldırılarla ilgili sosyal medyadan kınama mesajı yayımladı. Şentop, şu ifadelere yer verdi:

• Tekirdağ’ımızın Marmaraereğlisi ilçesinde, bazı okullarımızda Atatürk büstlerine yapılan provokatif, alçakça saldırıları kınıyorum. Valimiz ve savcılığımız olayı yakından takip etmektedir. Olayın fail ya da faillerinin tespiti için gerekli çalışmalar süratle sürdürülmektedir.

CHP Sözcüsü: Andımız ve Devlet Nişanı kararı cesaretlendiriyor

CHP Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, “Tekirdağ Marmaraereğlisi’nde Atatürk büstüne yapılan saldırıyı lanetliyorum. Saray’ın vesayeti altındaki yargı tarafından okullardan Andımızın, devlet nişanlarından Atatürk’ün kaldırılması bu müessif saldırıları cesaretlendiriyor. Saldırganların derhal yakalanmasını bekliyoruz” diyerek tepkisini paylaştı.

CHP önerge verecek


Yeniçiftlik Belediye Ortaokulu ve Opet Anadolu Lisesinde de Atatürk büstüne saldırılar olmasının ardından akşam saatlerinde olay yerine giden CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Saldıranlar bir an önce yakalansın. Yarın hem İçişleri hem de Milli Eğitim Bakanlarının yanıtlaması için önerge vereceğim” açıklamasında bulundu.

İşte o görüntüler:

Andımız okunmayacak, Atatürk artık devlet madalyasında yer almayacak!