Tokat’ta tekel bayilere zorlama: Polis içki reyonunu çarşaf ile kapattırdı!

Tokat’ta tekel bayiler içki reyonlarına çarşaf asmaları için kolluk tarafından zorlanıyor.

içki çarşaf

Video aşağıda – Resmi olmayan içki yasağına dair kolluk kuvvetlerinin küçük esnafa dair baskıları devam ediyor. Zincir marketlerde içki satışı sorunsuz şekilde devam ederken, Tokat’ın Niksar Kaymakamlığı, tekel bayilerinde bulunan içkilerin ya kaldırılmasını ya da üstünün örtüyle örtülmesini işletmecilere zorunlu kıldı.

Halk TV’ye konuşan tekel bayi işletmecisi, dün (29 Nisan) dükkana zabıtaların geldiğini belirtirken, kendilerine içki satışı yapmamaları konusunda uyararak, tutanak imzalatıldığını söyledi.


Tam kapanma sürecinin başladığı bugün ise bölge esnafını tekrardan denetime çıkan zabıta ekipleri, raflarda bulunan içkileri örtmeyen işletmecilere tekrardan örtmeleri ya da kaldırmaları konusunda uyarıda bulundu.

Resmi olarak bir genelge ya da açıklamaya bağlı olmayan yasağa rağmen işletmecilere uygulamaya uymadıkları takdirde ceza keseceğini belirten zabıta memurları, emrin kaymakamlık tarafından verildiğini belirtti.

tokat

İçki yasağı kalktı açıklaması

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş sabah saatlerinde içki satışının tam kapanma sürecinde devam edeceğini duyurdu ancak Tokat Niksar’dan gelen bir görüntüde polisin içki reyonunu çarşaflarla kapattırdığı görüldü.

Söz konusu haberlerin ardından İçişleri Bakanlığı, bakanlık dışındaki açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini söylerken bir açıklama daha yapan Aybaş, tekel bayilerin kapattırıldığını duyurdu. İçki satışının devam ettiği zincir marketlere de herhangi bir tebligat yapılmamasına rağmen bazı yerlerde zabıta ekiplerinin tutanak tutup, satışı engellediği öğrenildi.


Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında dün akşam başlayan tam kapanma sürecinde içki satışı yapılıp yapılmayacağına ilişkin tartışmalar devam ederken sabah saatlerinde Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş’tan dikkat çeken bir paylaşım geldi. Aybaş, kişisel Twitter hesabından “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” paylaşımında bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı: İçki satmaya devam edeceğiz


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.