Tokat’ta tekel bayilere zorlama: Polis içki reyonunu çarşaf ile kapattırdı!

Tokat’ta tekel bayiler içki reyonlarına çarşaf asmaları için kolluk tarafından zorlanıyor.

içki çarşaf

Video aşağıda – Resmi olmayan içki yasağına dair kolluk kuvvetlerinin küçük esnafa dair baskıları devam ediyor. Zincir marketlerde içki satışı sorunsuz şekilde devam ederken, Tokat’ın Niksar Kaymakamlığı, tekel bayilerinde bulunan içkilerin ya kaldırılmasını ya da üstünün örtüyle örtülmesini işletmecilere zorunlu kıldı.

Halk TV’ye konuşan tekel bayi işletmecisi, dün (29 Nisan) dükkana zabıtaların geldiğini belirtirken, kendilerine içki satışı yapmamaları konusunda uyararak, tutanak imzalatıldığını söyledi.

Tam kapanma sürecinin başladığı bugün ise bölge esnafını tekrardan denetime çıkan zabıta ekipleri, raflarda bulunan içkileri örtmeyen işletmecilere tekrardan örtmeleri ya da kaldırmaları konusunda uyarıda bulundu.

Resmi olarak bir genelge ya da açıklamaya bağlı olmayan yasağa rağmen işletmecilere uygulamaya uymadıkları takdirde ceza keseceğini belirten zabıta memurları, emrin kaymakamlık tarafından verildiğini belirtti.

tokat

İçki yasağı kalktı açıklaması

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş sabah saatlerinde içki satışının tam kapanma sürecinde devam edeceğini duyurdu ancak Tokat Niksar’dan gelen bir görüntüde polisin içki reyonunu çarşaflarla kapattırdığı görüldü.

Söz konusu haberlerin ardından İçişleri Bakanlığı, bakanlık dışındaki açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini söylerken bir açıklama daha yapan Aybaş, tekel bayilerin kapattırıldığını duyurdu. İçki satışının devam ettiği zincir marketlere de herhangi bir tebligat yapılmamasına rağmen bazı yerlerde zabıta ekiplerinin tutanak tutup, satışı engellediği öğrenildi.

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında dün akşam başlayan tam kapanma sürecinde içki satışı yapılıp yapılmayacağına ilişkin tartışmalar devam ederken sabah saatlerinde Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş’tan dikkat çeken bir paylaşım geldi. Aybaş, kişisel Twitter hesabından “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” paylaşımında bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı: İçki satmaya devam edeceğiz