TTB’den Dr. Kırımlı: Şu anda dünyada aşı tedariki durmuş nadir ülkelerden biriyiz

Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, hastanelerde yer olmadığı için Covid-19 rehberinde riskli hasta tedavisinde kullanılan ilaçların hastanın eline verilip evine gönderildiğini söyledi. Aşıda yaşanan sıkıntıları ve tam kapanmayı eleştiren Kırımlı, “Şu anda dünyada aşı tedariki durmuş nadir ülkelerden biriyiz” dedi.

aşı tedariki

TTB Aile Hekimliği Kolu başkanı Dr. Emrah Kırımlı, içinde bulunduğumuz günlerde hastanelerde yer kalmadığını, aşı tedariğinin durduğunu, aşılamada sıkıntılar yaşandığını söyleyerek, uygulanan kapanma öncesinde şehirler arasındaki dolaşıma izin verilmesini eleştirdi.

12-13-14 Nisan’da 687 bin kişinin ilk doz aşısını olduğunu, bu kişilerin ikinci doz aşısını olacağı 10-11-12 Mayısı tatil ilan edildiğini söyleyen Kırımlı, bu 687 bin kişinin nerede, ne zaman aşılanacağının sorumluluğunun aile hekimlerine yüklendiğini belirtti. Birçok Covid-19 hastasının evde ölüm kalım savaşı verdiğini söyleyen Dr. Emrah Kırımlı, şöyle konuştu:


Hastanelerde yer yok

– Covid rehberinde riskli hasta tedavisinde kullanılan ilaçları, enjeksiyonları hastanın eline verip evde yapmasını, kullanmasını söyleyerek gönderiyoruz. Çünkü hastanede yer yok. Özel hastanelerde yatağın (yoğun bakım ünitesinin değil) günlüğü 1000 lira. Veremeyen evde, aile hekimleriyle baş başa. Bu kişilerin ek kronik hastalıkları ve riskleri var. Sahra hastaneleri gibi çözümlerle dalga geçmeseniz, yerel yataklı takip üniteleri kursaydınız, bu insanlar evde ölüm kalım arasında olmayacaktı.


Çin aşısına tereddüt yaratıldı

– Şu anda dünyada aşı tedariki durmuş nadir ülkelerden biriyiz. Aşılamanın başında biontech size milyonlarca doz aşı sözü verdi. Neyi paylaşamadıysanız almadınız. Onu kötülemek için ‘Alman aşısı yeni teknoloji / alerji/ mRNA’ diye kara propagandaya izin verdiniz. Şimdi Çin bize aşı vermiyor ve hastalar da başta yarattığınız söylem ile çekiniyor. Ama artık kimseye ilk doz Sinovac aşısı için randevu vermiyor, zımmi bir yasak koyuyorsunuz. İnsanlar da hastaneye gitmiyor diye kızıyorsunuz. Siz yarattınız bunu” ifadelerini kullandı.

Kapanmada herkes muaf, muaf olanların hiçbiri alılanmadı

– Bir kapanma(!) uydurdunuz ama herkes muaf ve o muaf olanların hiç birini aşılayamadınız. Aşıladıklarınızı da evde hapsetmeye devam ettiniz. Boşu boşuna milyonlarca aşı yapmış hale düştük. Sağlık çalışanları ‘Bizim çocuklarımıza kim bakacak?’ diye soruyor. Halk ‘Ben taş mı yiyeceğim?’ diye soruyor, siz ücretli aşı diyorsunuz” dedi.

Yazın otellere turist gelsin diye yapıyorsunuz


– İlan ettiğiniz kapanma (!) öncesi şehir dışı çıkışa izin verdiniz. İnsanlar harıl harıl Anadolu’ya gitti. Haziran 2020’de bunu yaptınız. Anadolu yangın yerine döndü. Şimdi daha soğuk havada, daha çok vaka varken, daha bulaşıcı bir virüsle bu trajik hatayı tekrarlıyorsunuz. İçki yasağı diye bir şey ile milleti oyalıyorsunuz. Ramazanda bağımlısı bile içkiyi bırakan ülkeye, ‘Alkolüme dokunma’ dedirterek konuyu saptırıyorsunuz. Hepsini yazın otellere turist gelsin diye yapıyorsunuz.

Babacan: 2 ay boyunca aşı kıtlığı yaşanacağını öğrendik; bu milletin aşısı nerede?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.