Türkiye, Avrupa’nın çöplüğüne dönüştü: Atık ithalatı patladı!

2020 yılında AB ülkeleri ve İngiltere’den yaklaşık 660 bin ton plastik atık ithal eden Türkiye, Avrupa’dan en çok plastik atık alan ülke oldu. Plastik dışı atıkların alımında da Türkiye açık farkla önde. AB, geçen yıl Türkiye’ye 13,7 milyon ton ihracat yaparken, ikinci sıradaki Hindistan’a yapılan ihracatın miktarı ise yalnızca 2,9 milyon ton.

atık ithalatı

Türkiye’nin Avrupa’dan ithal ettiği atık plastikler, büyük bir çevre sorununa dönüşmek üzere. Türkiye, geçen yıl, önceki yıllarda olduğu gibi Avrupa’dan en çok plastik atık alan ülke oldu.

Bloomberg Businessweek‘ten Mehmet Erdoğan’ın haberine göre, Avrupa’nın plastik atığının yaklaşık üçte birini Türkiye aldı.


Greenpeace Akdeniz’in Eurostat ve İngiltere Ulusal İstatistik Dairesi’nden topladığı verilere göre Türkiye, 2020 yılında AB ülkeleri ve İngiltere’den yaklaşık 660 bin ton plastik atık ithal etti.

Plastik atık ithalatında bir önceki yıla göre yüzde 13 artış gerçekleşti. Son 16 yılda ise Avrupa’dan Türkiye’ye gelen plastik atık miktarı 196 kat arttı.

Kontrolsüzce çevreye atılıyor!

Plastik geri dönüşümünü mevzuata uygun şekilde yapan şirketler, ithal ettikleri plastik atığın yüzde 95’ini hammaddeye dönüştürüyor, kalanını da yakılması için çimento fabrikalarına gönderiyor.

Bununla birlikte sektörde kurallara uymayan, merdiven altı pek çok tesis de var. Bunlar ithal ettikleri plastik atığın ancak yüzde 60-70’ini geri dönüşümle ham maddeye çeviriyor. Geriye kalan dönüşümü imkansız plastiği ise ya kontrolsüzce çevreye atıyor ya da yakarak bertaraf ediyorlar.


Habere göre, dönüştürülemeyen plastiği çevreye atan işletmeler özellikle Adana ve civarında yoğunlaşmış durumda.

İthalat izni bulunan şirket sayısı katlandı

Geçtiğimiz yıl atık plastik ithal izni olan 130 şirket bulunurken sadece bu yılın ilk dört ayında sayı 400’e çıkmış durumda. Atık plastik ithal lisansı alan şirket sayısındaki inanılmaz artış ve son yıllardaki ithalat miktarı da bu işin ne denli kârlı olduğunu gösteriyor.

Greenpeace Akdeniz Biyoçeşitlilik Projeler Lideri Nihan Temiz Ataş, en büyük sorunlardan birinin kontrolsüz, denetimsiz, şeffaf olmayan çöp ithalatı olduğunu belirterek, “Hangi firmanın hangi kodda, ne oranda, kotasının yüzde kaçı oranında atık ithal ettiği ve bunu nasıl dönüştürdüğü verisi şeffaf bir şekilde açıklanmıyor” diyor.

Diğer atıklarda da ana rota Türkiye

Öte yandan Türkiye, plastiğin yanı sıra diğer atıklarda da Avrupa ülkelerinin başlıca rotası olmuş durumda.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri geçen yıl 32,7 milyon tonluk atık ihracatı gerçekleştirdi. En çok atık satışı 13,7 milyon ton ile açık ara Türkiye’ye yapıldı. İkinci sırada yer alan Hindistan’ın AB’den ithal ettiği atık miktarı 2,9 milyon ton.


Türkiye’nin Avrupa’dan aldığı atıklar arasında hurda kağıt, başta çelik olmak üzere hurda metal ve plastik atıklar miktar olarak ilk sıralarda yer alıyor.

Bir zehir gemisi daha Türkiye yolunda: İzmir nükleer çöplük mü?