Greenpeace: Türkiye havayı en çok kirleten ilk 3 ülkeden biri!

Greenpeace açıkladı: Türkiye havayı en çok kirleten ilk 3 ülkeden biri! Avrupa’nın en kirletici 10 kömürlü termik santralinden 3’ü Türkiye’de. 13 kömürlü termik santral, hala ulusal çevre mevzuatına uygun değil.

havayı en çok kirleten

Greenpeace açıkladı: Türkiye havayı en çok kirleten ilk 3 ülkeden biri!

Greenpeace, Türkiye’nin havayı en çok kirleten ilk 3 ülkeden biri olduğunu ve Avrupa’nın kükürt dioksit (so2) bakımından en kirletici 10 kömürlü termik santralinden 3’ünün Türkiye’de olduğunu duyurdu.


Greenpeace Türkiye’nin sosyal medya hesabında yapılan paylaşıma göre, Avrupa’nın kükürt dioksit bakımından en kirletici 10 kömürlü termik santrali sıralamasında Soma Termik Santrali 3’üncü, Kangal Termik Santrali 4’üncü ve Seyitömer Termik Santrali 6’ncı sırada.

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği’nin “Özelleştirilmiş Termik Santraller ve Çevre Mevzuatına Uyum Süreçleri” konulu raporunda, 2020 yılının başında kapatıldığı iddia edilen kömürlü termik santrallerin yaklaşık 1.5 yıldır geçici faaliyet belgeleri ile hiçbir çevre yatırımını tamamlamadan çalıştırıldığı savunuldu.

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği’nin açıklaması şu şekilde:

• Özelleştirilmiş ve özelleştirme sürecinde olan 13 kömürlü termik santral, 2013 yılından beri çevre mevzuatına aykırı şekilde çalışıyor. İklim Derneği, hazırladığı yeni raporla 13 kömürlü termik santralin çevre mevzuatına aykırı durumlarını ortaya koyuyor. Santrallerin tamamı toksit atıklarını vahşi depolama yöntemi ile depoluyor.

• Santrallere ek 2.5 yıl daha kirletme hakkı tanıyan düzenlemeyi 4 Aralık 2019’da Cumhurbaşkanı veto etti. 2019 sonunda verilen süre dolmasına rağmen yatırımlar yapılmadı. 13 kömürlü termik santral, hala ulusal çevre mevzuatına uygun değil. Üstelik tesisler, geçici faaliyet belgesi alarak çevresel yatırımlarını geciktiriyor.

• Çevre izni almalarını kolaylaştırmak için içeriği belirsiz bir akademik rapor ile çevre izni sürecini başlatmalarının önü açıldı. Bu santraller çevre yatırımlarını yapmadan çalışıyor.


• Havayı, toprağı ve suyu her gün daha fazla kirletiyor. Çevre mevzuatına aykırı tesisler, ceza uygulanarak bir an önce mühürlenmeli, ulusal çevre mevzuatı şeffaf bir şekilde uygulanmalı.

Erdoğan’dan çevre duyarlılığı açıklaması: Orman alanını artıran nadir ülkelerdeniz


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.