Reuters kareleriyle müsilaj (deniz salyası) çevre felaketi

Marmara Denizi’nde bir süredir su yüzeyinde kendini gösteren deniz salyası (müsilaj) bir çevre felaketi oluştururken, denizin alışılageldik görüntüsüne de zarar verdi. Reuters, farklı yerlerden fotoğraflar paylaştı.

müsilaj felaketi

Başta İstanbul olmak üzere denize kıyısı bulunan kentlerde kıyılar salyayla kaplandı. Son olarak, dün itibariyle bir temizlik seferberliği başlatıldı ancak denizin ne zaman normale döneceği bilinmiyor.

Reuters ajansı, Marmara’nın en önemli gündem maddelerinden müsilajın yarattığı kirliliği görüntülerle dünyaya duyurdu.


müsilaj

Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan kentlerde denizdeki salyayı temizlemek için çalışma başlatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, denizde kirlilik görülmesi üzerine ‘Marmara Denizi Eylem Planı’ hazırlamıştı. Bu kapsamda denizlerin atıklardan temizlenmesi planlanıyor.

deniz salyası

İstanbul’da çalışmalar Anadolu Yakası’ndaki Caddebostan Sahili’nde başlatıldı. Kamu kurumları, belediyeler, akademik çevreler ile STK’ların ortak çalışmasında denizden deniz salyası toplanıyor.

müsilaj


Kadıköy ilçesindeki törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şunları söyledi: “Bugün balıklarımızı, tüm deniz canlılarımızı, bütün bir ekolojik yaşamı tehdit eden, müsilaj problemini ortadan kaldırmak için Türkiye’nin en büyük en kapsamlı deniz temizliği seferberliğin, hareketini hep birlikte başlatıyoruz.”

deniz salyası

müsilaj

müsilaj

deniz salyası

deniz salyası

deniz salyası

Müsilaj (deniz salyasının) nedenine ilişkin ilk sonuçlar belli oldu!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.