Reuters kareleriyle müsilaj (deniz salyası) çevre felaketi

Marmara Denizi’nde bir süredir su yüzeyinde kendini gösteren deniz salyası (müsilaj) bir çevre felaketi oluştururken, denizin alışılageldik görüntüsüne de zarar verdi. Reuters, farklı yerlerden fotoğraflar paylaştı.

müsilaj felaketi

Başta İstanbul olmak üzere denize kıyısı bulunan kentlerde kıyılar salyayla kaplandı. Son olarak, dün itibariyle bir temizlik seferberliği başlatıldı ancak denizin ne zaman normale döneceği bilinmiyor.

Reuters ajansı, Marmara’nın en önemli gündem maddelerinden müsilajın yarattığı kirliliği görüntülerle dünyaya duyurdu.


müsilaj

Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan kentlerde denizdeki salyayı temizlemek için çalışma başlatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, denizde kirlilik görülmesi üzerine ‘Marmara Denizi Eylem Planı’ hazırlamıştı. Bu kapsamda denizlerin atıklardan temizlenmesi planlanıyor.

deniz salyası

İstanbul’da çalışmalar Anadolu Yakası’ndaki Caddebostan Sahili’nde başlatıldı. Kamu kurumları, belediyeler, akademik çevreler ile STK’ların ortak çalışmasında denizden deniz salyası toplanıyor.

müsilaj


Kadıköy ilçesindeki törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şunları söyledi: “Bugün balıklarımızı, tüm deniz canlılarımızı, bütün bir ekolojik yaşamı tehdit eden, müsilaj problemini ortadan kaldırmak için Türkiye’nin en büyük en kapsamlı deniz temizliği seferberliğin, hareketini hep birlikte başlatıyoruz.”

deniz salyası

müsilaj

müsilaj

deniz salyası

deniz salyası

deniz salyası

Müsilaj (deniz salyasının) nedenine ilişkin ilk sonuçlar belli oldu!