Dünyanın en temiz denizlerinden Saros Körfezi’ne zift akıttılar!

Edirne’de Saros Körfezi’ne yapılmakta olan FSRU Limanı’nın 1. ÇED olumlu raporu kararı Edirne İdare Mahkemesi’nce iptal edilmesine rağmen liman inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Saros Gönüllüleri, FSRU liman inşaat alanından sondaj sırasında Körfeze dökülen simsiyah suyu görüntüledi. Sosyal medyadan paylaşılan görüntüler büyük tepki çekti.

saros

Video aşağıda – Dünyanın en temiz denizlerinden Saros Körfezi’ne zift akıttılar!

Edirne’nin Keşan ilçesindeki Saros Körfezi’ne BOTAŞ tarafından yapılmak istenen Saros FSRU Gemi Liman ve Boru Hattı Projesi, Edirne İdare Mahkemesi’nin ÇED kararını iptal etmesine rağmen sürüyor. Körfezin siyaha bürünmesine neden olan bir işlemin görüntüleri paylaşılmış, manzara infial yaratmıştı.


“Doğalgaz liman inşaatı denizi katlediyor”

FSRU liman inşaat alanından sondaj sırasında Körfeze dökülen simsiyah suyun aktığını gösteren videoyu sosyal medyadan paylaşan çevreciler, “Saros Körfezinin nasıl kirletildiği videoda çok açık… Yürütmesi durdurulmayan Saros Doğalgaz Liman inşaatı, orman ve tarlalardan sonra denizimizi katlediyor” ifadelerini kullandı.

Mahkeme ‘ÇED olumlu’ raporunu iptal etti

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, “Edirne İdare Mahkemesi, Saros FSRU ÇED Olumlu Kararını iptal etmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını uyarıyoruz. Mahkeme iptal kararını derhal uygulayın ve liman inşaatını ve boru hattı yapımını hemen durdurun. Saros Körfezi için uzun süredir beklediğimiz adalet, nihayet ses verdi. 3 yıllık mücadelemizde Saros Gönüllüleri ve Keşan Kent Konseyi olarak hukukun üstünlüğüne inancımız ve büyük Saros dayanışmasının sonucu ÇED oyununu bozduk. Halkın iradesinin de haklarının da yok sayıldığı liman inşaatının ve boru hattının hukuksuzluğu bilimsel raporlar ve ikinci iptal kararı ile hüküm altına alınmıştır. Bakanlık ve BOTAŞ bilime ve yargı kararına saygı göstermek ve inşaatı hemen bugün Anayasa gereği durdurmak zorundadır” şeklinde açıklama yapmıştı.

BOTAŞ’tan açıklama

Boru Hatları Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Saros Yüzer LNG Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) projesi kapsamında “denize zift akıtıldığı” yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.


BOTAŞ’tan yapılan açıklamada, Saros FSRU projesinin Marmara Bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye’nin enerji arzına katkı sağlayacağı ileri sürüldü.

BOTAŞ’ın çevre hassasiyetiyle faaliyetlerini yürüttüğü iddia edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ülkemizin menfaatleri doğrultusunda bu denli hayati öneme sahip ve enerji rekabetinde ülkemizin elini güçlendirecek bu projenin, halkımıza doğru bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Bugün çeşitli mecralarda haber olarak karşılık bulan video, maksatlı olarak gerçekdışı anlamıyla sunulmuştur. Zira, yayın organlarınca ‘denize zift akıtılıyor’ şeklinde aktarılan olay, proje kapsamında deniz tabanına yapılan işlem esnasında deniz kumunun basınçla yüzeye çıkmasından ibarettir. Bu işlem sırasında yalnızca basınçlı deniz suyu kullanılmakta olup hiçbir katkı maddesine yer verilmemektedir. Çevre bilinci konusunda kuruluşumuzla aynı hassasiyeti taşıyan vatandaşlarımızın, bu ve bunun gibi maksatlı, örgütlü ve çıkar grupları tarafından manipüle edilen girişimler konusunda da hassasiyet göstereceklerine inancımız tamdır.”

Marmaris’teki Kumlubük koyunun imara açılmasına tepki: Bu coğrafyaya yazık etmeyin!