Erdoğan: Adı üzerinde Ekşi Sözlük, baya ekşi

Erdoğan: Sosyal medyaya hiç olumlu bakmıyorum ve Meclis’in açılmasıyla birlikte sosyal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum. İtibar suikastı, hedef gösterme, ne ararsan bunlarda var. Planlı, programlı olduğu çok bariz olan bu tür kampanyalarla halkımız tahrik edilmeye çalışılıyor. Adı üzerinde Ekşi Sözlük. Baya ekşi.

erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları; Sel felaketinde bir kaybımız ve aranan vatandaşlarımız var. Vatandaşlarıma bir şeyi hatırlatmak istiyorum, zorda kalmadıkça karayollarını tercih etmeyin, çünkü her an heyelan olabilir. Nereden yol veriyorlarsa oradan gitmek en isabetlisi olacaktır.

ORMAN YANGINLARI

Orman yangınlarıyla alakalı olarak şu anda ciddi manada kontrol altına alınmış vaziyette. Programa gelirken nihai kararı vereyim ki ona göre açıklamayı yapayım istedim. Bununla ilgili olarak da Bekir Bey ile görüştüm. Büyük oranda kontrol altına alındığını, Burdur’da bir yangın olayı çıktı. Yüzlerce arazöz arazide dolaşıyor. Onlarca helikopter dolaşıyor, aynı şekilde uçaklar dolaşıyor. Şunu çok rahat söyleyebiliriz elbette yangınların çıkış nedeni olarak bütün ihtimaller üzerinde durduk ve bunların araştırmaları yapıldı. Soruşturmalarda gözaltına alınanlar var, tutuklananlar var. Bütün bunlarla beraber aldığımız istihbaratlar var. Şunu biliyoruz ki bunlar arasında ailesinde terör örgütü iltisaklı kişiler var. Her bir canın hesabını soracağız dedik.


Manavgat’ta Kalemli Köyü’ne gittiğimizde yaşlı bir amcanın ağlayışı çok anlamlıydı. ‘Benim buzağım, ineğim yandıu’ dedi. ‘Amca bunların hepsini halledeceğiz’ dedim. ‘Traktörüm de yandı’ dedi. ‘İki üç gün içinde 0 kilometre traktörün gelecek’ dedim. 3-4 gün içinde Sanayi ve Teknoloji Bakanım gönderdi. Başka bir vatandaşımızın iki tane traktörünü de gönderdik. Bir tanesi ‘Benim de yandı’ dedi. ‘Tamam seninkini de göndereceğiz’ dedi. Ne derse beğenirsin; ‘Ben bunu almam’ dedi. 0 kilometre traktörü gördü ve ‘Ben bunu alamam. Elimdekini kullanırım’ dedi. Onu kendisine reva görmedi; mevcut traktörümle çalışırım dedi.

Devam eden soruşturmaların sonuçlarını vatandaşlarımızla paylaşacağız.

Her şeyden önce ülkemiz yangınlarla mücadele konusunda iki asra yaklaşan kurumsal bir tecrübeye sahip. Her türlü teknolojik altyapı da sahip. Orman yangınlarıyla mücadele Orman Genel Müdürlüğü tarafından yangın yönetim merkezinden sevk ve idare edilir. Kara ve hava araçlarımızı yenileyerek biz bunların sayılarını arttırdık. Arazöz sayımızı yüzde 70 artırarak 1078’e çıkardık. Bu arazözler çok iş görüyor. Yangınla mücadelede hava filomuzu çok daha verimli hale getirdik. Yangın söndürme uçaklarımızın su atma kapasitesi artırıldı. Dost ülkelerden sağ olsun destekler geldi. Coğrafyamızda yangın söndürmede en önemli hava aracı olan helikopterler 2002 yılında 18 adetken 2021 yılında 39’a çıkardık ama bu süreçte bu rakam 60’a yaklaştı. Önümüzdeki yıl kendimize ait yangın söndürme uçağı alacağız.

Öncelikle daha ilk gün hemen zarar tespit komisyonlarını devreye soktuk. Çalışmalarla birlikte zarar tespiti başlarken durumu çok kritik olan vatandaşlarımıza hemen orada ilk gün inşaatına başlattı. Bizim programımız bir ay içerisinde inşaatların başlatılmasıyla talimatın verilmesiydi. TOKİ süratle bunu bir ay içerisinde inşaatlarımıza başlayacağız. Hedef 1 yıl içerisinde bu inşaatları bitirmek. Süratle her bölge nerede yangın olduysa oralarda bu adımlarımızı atıyoruz ve birinci yılın sonunda da inşallah konutların teslimine başlayacağız. Ahırlı evler ya da ahırlarla beraber yapılacak evler onların da planlamasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız yaptı. 50 milyon ayrılmış vaziyette. Ben kiraya çıkabilirim, ben ev bulabilirim talepleri varsa kirasını vermek süratiyle çıkabilirler.

‘YANAN ALANLARA İMAR’ İDDİALARI

Anayasanın 169. maddesi çok. Kesinlikle yanan ormanlarına yerine yeni orman yetiştirilir. Bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık da yapılamaz. Bizim 19 yıllık iktidar dönemimizde yapmış olduğumuz ağaç dikimi 5.5 milyar. Bu alanlar en verimli şekilde ağaçlandırılacak. İktidara geldiğimiz günden beri orman varlığımızı arttırmaya yönelik çalışmalarımız yeşil vatanımıza önem verdiğimizi ispatlıyor. Türkiye 2015 yılında orman varlığını artıran ülkeler sıralamasında dünyada 46’ncı sıradayken 2020 yılında 27’nci sıraya yükseldi. Türkiye Avrupa’da en çok ağaçlandırma yapan ülkeler arasında birinci. 11 Kasım’ı milli ağaçlandırma günü ilan ettik. Milyonlarca fidanı öğrencilerimizle beraber toprakla buluşturuyoruz. Yeni orman alanları oluşturduk. Bunlara aynı şekilde devam edeceğiz.

THK UÇAKLARI TARTIŞMASI

Çok acık net konuşmam lazım. THK devletin bir kurumu değildir. THK nasıl çeşitli vakıflar, dernekler varsa THK bunlardan bir tanesi. THK’nın elindeki uçaklara dair tartışma yeni bir tartışma da değil. Birkaç yıl önce kurumun elindeki uçakların yetersiz olduğunu söylemiştim. Türk Hava Kurumu yetkilileri gerekli adımları atmadığı gibi çalışır durumdaki uçakların da bakımını yaptırmayarak hepsini adeta çürümeye terk etmişler. Uçakların bakımını yaptırmayan kurumun eski yöneticileri.

Bakanlık dediğiniz zaman çok büyük işler yapan anlamına gelmez. Önemli olan kurumların güçlü olması. AFAD adeta bir bakanlık gibi çalışır halde. Yönetim, ekip güçlü olduğu zaman AFAD ile çok şeyleri yapabiliyorsunuz. Afetlerde AFAD daha güçlü bir şekilde devam edecek.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ

Sosyal medyaya hiç olumlu bakmıyorum ve Meclis’in açılmasıyla birlikte sosyal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum. Dürüst, doğru bir şeyi düşüneceğiniz yerde maalesef bu yalan yanlış haberlerle vatandaşımız çok farklı yöne doğru evriliyor. Buna bizim müsaade etmememiz lazım. ABD’de Twitter olayı nelere vesile oldu. Türkiye’de ofisimiz var, Türkiye’de senin ofisin yok. Ofis açacaksın açmadığınız zaman bedelini ödeyeceksin.

Hiçbir dijital mecra hukuktan azade değildir. Takma isimlerin arkasına saklanarak kişilere iftira, hakaret edilmesine, milli-manevi değerlere küfredilmesine, ayaklanma çağrıları yapılmasına müsaade etmeyiz, yargı sistemimiz de müsaade etmez. İtibar suikastı, hedef gösterme, ne ararsan bunlarda var. Planlı, programlı olduğu çok bariz olan bu tür kampanyalarla halkımız tahrik edilmeye çalışılıyor. Adı üzerinde Ekşi Sözlük. Baya ekşi.

AFGAN GÖÇMENLER

Her şeyden önce biz biliyorsunuz göçmenlerle ilgili en önemli adımı birinci derecede Suriye’de attık. Gerek İran kapısından gerek Irak’tan duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Buralarda yükselen duvarlar bu düzensiz göçün ülkemize girmesini engellemek için. Çok da fazla kalmadı tamamiyle sınırlarımız bu surlarla bu duvarlarla örülüyor. Tabii bu son gelişmelerle gerçekten Afgan halkının içine düştüğü durum çok çok sıkıntılı bir durum. Taliban ile yaşadıkları süreç çok sıkıntılı.Taliban’la bazı görüşmelere varıncaya kadar şu anda ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir Afganistan’da bizim kendi soydaşlarımız durumunda olanlar var. Bütün bunlarla birlikte bazı adımları atıp yanımıza kimleri alabiliriz, onların çalışmasını yapıyoruz. Yakalanan Afgan düzensiz göçmenlerin önemli bölümü yetkili kurumlarımız tarafından tekrar Afganistan’a sınır dışı ediliyor. Herkes şunu bilsin ki Türkiye yol geçen hanı değildir. Bütün bunları biz ölçüyoruz, biçiyoruz, adımımızı da ona göre atıyoruz. Sosyal medyada birilerinin abarttığı şekilde, sınırlarımızdan düzensiz göç akını söz konusu değil. Katar ile bu akşam görüşmem oldu, Taliban’ın attığı adımları nerede durdurabiliriz, nerede sulha yönelik bir adım atarız…


SALGINDA YENİ KISITLAMALAR GELECEK Mİ?

Bir devletin görevi nedir vatandaşının sağlığını korumaktır. Şu anda dünyada bizim sağlık oluşumunda ulaştığımız noktaya benim diyen ülkeler ulaşamamıştır. Salgınla mücadelede en güçlü silahımız aşı. Biz toplumumuzun tamamını aşılanmasını istiyoruz. Tüm dünya Kovid denilen hastalığa odaklanmış, bununla mücadele ediyor. Herkes gibi kendi aşımızı TURKOVAC olarak geliştirme çalışmalarını sürdürüyoruz. Neticeler şu ana kadar gayet güzel. Herhalde müjdeyi yıl dolmadan alacağız. Aşısızlar daha fazla hasta oluyor ve ağır geçiriyor. Tüm vatandaşlarımızı ben Cumhurbaşkanları olarak aşı olmaya davet ediyorum.

OKULLAR AÇILACAK MI?

Müjdeyi yeni Milli Eğitim Bakanı’ndan alacaksınız. Pazartesi günü Kabine Toplantısı’nda bu konuyu ele alacağız. Yüz yüze eğitime geçebilmek temennimiz. Mahmut Bey; gerçekten ‘okullarımızı açalım’ diyorsa, Kabine olarak bu işe ikna olursak ‘Hayırlı olsun’ deriz.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Son çalışmayı dün yaptık. Bu arada işin adeta koordinasyonunu yürüten arkadaşımız bütün son bilgileri dün heyetimizden aldı ve tekrar üzerinde çalışmasını yapacak. Son bir sunum daha yapacak heyetimize. Bu arada bize Cumhur İttifakı’nın bir diğer tarafı olarak MHP işin başında hazırlıklarını getirmişti. Bu hazırlık da heyetimiz tarafından çalışıldı. Bu çalışmamızı da nihayete erdirdikten sonra ben Devlet Bey’le tekrar konuşacağım veya Devlet Bey’e bu hazırlığımızı takdim edip istiyorum ki bu çalışmamızı çok daha güzel bir noktaya taşıyalım. Meclis’in açılmasından önce adeta bu hazırlığı bitirme noktasına getirelim.

Muhalefet partilerinden ele alınıp değerlendirebilecek bir çalışma görmedik.

“İHTİYAÇ SAHİBİ HER KESİMİN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Salgın boyunca sürekli destek paketleri açıkladık. Dünyada sürmekte olan siyasi ve ekonomik dönüşümü bu salgın olumsuz etkiledi. Ekonomik daralma bu etkilerden biridir. Türkiye ekonomide aldığı hızlı tedbirlerle bu süreci kontrollü şekilde yürüttü. 2020 yılını yüzde 1.8 büyümeyle kapatarak çok önemli bir başarıyı ortaya koyduk.

Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7’lik büyüme yılın tamamını gayet iyi bir seviyede kapatacağımızı habercisidir. Gezi Olayları’ndan beri yaşadığımız her hadisede ekonomimize hedef alındığı halde biz bu neticeyi elde ettik. Salgın şartlarına rağmen yıllık ihracatımızın tüm zamanların rekorlarını kırarak 200 milyar dolar eşiğini aşmış olması çok önemli.

Her ne kadar orman yangınları canımızı acıtmış olsa da turizmdeki ivmeyi sürdürmekte kararlıyız. Devlet olarak bugüne kadar doğrudan yardımlar, hibeler, destekler, teşvikler, ertelemeler yoluyla her kesimden insanımıza 700 milyar liraya yakın kaynak aktardık. Önümüzdeki dönemde de ihtiyaç sahibi her kesimin yanında yer almayı sürdüreceğiz.

Son işsizlik rakamları geldi. Bu rakamlarda da ülkemiz yaklaşık 2-2.5 puan daha düştü. Türkiye işsizlikte de şu anda olumlu istikamette ilerliyor.

FINDIK ALIM FİYATLARI BELLİ OLDU

Fındık alım fiyatımız yüzde 50 sağlam iç esasına göre, Giresun kalite fındık için kilogram başına 27 lira, Levant kalite fındık için ise kilogram başına 26,5 liradır. Yüksek randımanlı fındığa en az 1 lira fazla ödeme yapılacaktır. Çiftçilerimize alan bazlı mazot ve gübre desteğini de kilogramda 2 lira olarak veriyoruz. TMO’nun fındık alım fiyatı) Nihai olarak fındık fiyatları kilogramda 29,5 lira ile 30 lira arasında gerçekleşiyor.

KAMU İŞÇİSİ SÖZLEŞMESİ

İşçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. En düşük ücret 4 bin 100 TL’ye yükseltildi. En düşük ücret alan işçilere 1.217 TL artış yapıldı.

YKS BARAJ PUANININ DÜŞÜRÜLMESİ


Bu adımın gençlerimizin geleceği için önemli bir fırsat sunacağına inanıyorum.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.