Resmi Gazete’de yayımlandı: Yanmayan ormanlar da otellerle yok edilecek!

Orman yangınlarına müdahalede yetersiz kalan iktidar, yangına teslim olmayan ormanlık alanları da yapılaşmaya açarak yok ediyor. Henüz orman yangınlarının sürdüğü kentlerin de aralarında olduğu 10 ilde, Hazine’ye ait binlerce metrekarelik alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle otellere tahsis edilecek.

bodrum yanan alanlar

Resmi Gazete’de yayımlandı: Yanmayan ormanlar da otellerle yok edilecek! BirGün’den Hüseyin Şimşek imzalı haberde; 4’ü dışında tamamı ormanlık olan 15 araziye 3, 4 veya 5 yıldızlı oteller, golf sahaları, termal konaklama tesisleri ve günübirlik tesisler inşa edilecek.

Kamu Taşınmazı Tahsis Duyurusu, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan karara göre, Artvin, Antalya, Kütahya, Mersin, Kayseri, Balıkesir’de 1’er, Kars’ta 3, Ordu, Bursa ve Uşak’ta ise 2’şer Hazine arazisi işletmelere devredilecek.Turizm amaçlı yatırım yapmak üzere yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edilecek alanlara talip olmak isteyenlerden ilk etapta 10 bin TL tahsis talep ücreti istenecek. Bu işletmelerin kimlere tahsis edileceğine Kültür ve Turizm Bakanlığı karar verecek.

Hazine ormanları ranta açılacak


Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, Hazine’ye ait arazilere inşa edilecek yapılar ve büyüklükleri şöyle olacak:

  • Artvin merkeze bağlı Balcıoğlu Mahallesi’nde 3, 4 ve 5 yıldızlı, 290 yataklı otel yapılacak.
  • Bursa’da iki farklı alana toplam 300 yataklı konaklama tesisi yapılacak.
  • Yangınlarla mücadeleyi sürdüren Antalya’da bin yatak ve 532 metrekarelik kapalı alana sahip konaklama tesisi inşa edilecek.
  • Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bulunan üç ayrı Hazine arazisine toplam 400 yataklı, 752 metrekare kapalı alana sahip günübirlik konaklama tesisleri yapılacak.
  • Kayseri, Melikgazi ilçesinde 120 yatak kapasiteli otel yapılacak.
  • Kütahya’nın Gediz ilçesinde 100 yataklı konaklama tesisi inşa edilecek.
  • Mersin’in Tarsus ilçesinde toplam 3 bin yataklı otel ve 27 delikli üç adet golf sahası yapılacak.
  • Ordu’nun Karadüz ilçesinde toplam 154 yataklı iki ayrı otel inşa edilecek.
  • Uşak’ın Banaz ilçesinde toplam 600 yataklı iki ayrı termal konaklama tesisi yapılacak.
  • Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde kapasitesi daha sonra belirlenecek özel konaklama tesisi inşa edilecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Yangınlarla mücadele eden en iyi ülkeler arasındayız


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.