Park Et Devam Et: İBB’den trafiği rahatlatması planlanan yeni uygulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) trafiği rahatlatacak uygulaması Park Et Devam Et yarından itibaren başlıyor. İSPARK’ın metro ve tramvaya yakın 16 noktada yer alan “Park Et Devam Et” otoparklarını kullanan İstanbullular, Metro İstanbul’da iki ücretsiz metro veya tramvay yolculuğu hakkı kazanacak. 10 Eylül’de başlayacak uygulama, yıl sonuna kadar devam edecek.

park et devam et

Proje, İBB iştirakleri İSPARK ve Metro İstanbul’un bir araya gelmesi ile oluştu. İSPARK’ın metro ve tramvaya yakın 16 noktada bulunan “Park Et Devam Et (P+R)” otoparklarına araçlarını bırakan sürücüler, Metro İstanbul’un metro ve tramvayında ücretsiz iki seyahat hakkı kazanacak. Yeni uygulama, 10 Eylül’de başlayacak ve 31 Aralık tarihine kadar sürecek.

İstanbul’da daha rahat sürdürülebilir bir yaşam için raylı sistem kullanımının artırılması gerektiğine dikkat çeken Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy“Özel araç kullanıcılarına da metro ve tramvay kullanma alışkanlığı kazandırmak istiyoruz” dedi. Soy, şöyle devam etti:


“Fosil enerji ile çalışan ulaşım araçları yerine raylı sistemin tercih edilmesi şehrimiz için çok önemli. Bu kapsamda İSPARK ile yaptığımız iş birliği hem İstanbul trafiğini rahatlatmak hem de gelecek nesillere havası daha temiz bir şehir bırakmak için son derece faydalı bir uygulama olacak.”


Proje ile toplu taşımayı teşvik edip, şehir içi trafik yoğunluğunun azaltılmasını hedeflediklerini belirten İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır , her gün yaklaşık 100 kilometrelik araç konvoyunun trafikten çekileceğini kaydetti. Çakır, yeni uygulamaya dair şu bilgileri paylaştı:

“İSPARK olarak, kent genelinde 46 noktada 15 bin 11 araç kapasitesine sahip P+R otoparkları ile günde yaklaşık 10 bin İstanbulluya hizmet veriyoruz. İstanbul’da trafiğe kayıtlı 4,5 milyon araç bulunuyor. İBB’nin ulaşımda belirlediği stratejiler doğrultusunda araçların değil, bireylerin hareketliliğini artırmak amacıyla Metro İstanbul ve BELBİM’in katkılarıyla İstanbulluları toplu taşımayı kullanmaya teşvik edecek bir çalışma başlattık. Uygulama ilk aşamada 16 adet P+R otoparkımızda geçerli olacak.”


Araçlarını belirlenen yerlerdeki Park Et Devam Et noktalarına bırakarak yürüme mesafesindeki metro ve tramvay istasyonlarını kullanıp kentin farklı noktalarına ulaşmak isteyen İstanbullular, otopark girişinde ödeme yaptıkları İstabulkart’ı Biletmatik noktalarına okutarak gün içinde metro ya da tramvay ile yaptıkları iki yolculuk bedelini yükleyebilecekler. Otoparktan çıkarken ödeme yaptıklarında ise kullandıkları iki kullanım ücreti e-para olarak kartlarına iade edilecek.

Uygulamanın geçerli olacağı P+R otoparkları şunlar:

 • Alibeyköy Cep Otogarı P+R
 • Bahçelievler Ataköy Metro Durağı Otoparkı
 • Bağcılar Kent Meydanı Zemin Altı Otoparkı
 • Bağcılar Kirazlı Metro P+R Otoparkı
 • Esenler Adem Baştürk Otoparkı
 • Esenler Menderes Metro Otoparkı
 • Eyüpsultan Silahtarağa Otoparkı
 • Kartal Köprüsü Kavşağı P+R Otoparkı
 • Kartal Soğanlık Metro Otoparkı
 • Levent P+R Metro Otoparkı
 • Maltepe Gülsuyu Metro Otoparkı
 • Maltepe Küçükyalı P+R Otoparkı
  Merter Metro P+R Otoparkı
 • Merter Metro Zemin Altı Otoparkı
 • Pendik Tavşantepe P+R Otoparkı
 • Üsküdar Ünalan P+R Otoparkı

İBB İSTON, 3 boyutlu yazıcı (3D) ile 3+1 ev yapmaya başladı!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.