Validebağ Korusu’na AKP’li Üsküdar Belediyesi tarafından moloz döküldü!

1’inci derece doğal SİT alanı olan Validebağ Korusu’na AKP’li Üsküdar Belediyesi ekipleri tarafından, polis eşliğinde moloz döküldü!

Validebağ Video görüntüleri aşağıda – Validebağ Korosu’na giren AKP’li Üsküdar Belediyesi ekipleri, hafriyat araçlarıyla korunun farklı yerlerine rastgele moloz döktü. Koruya belediye çalışanlarıyla giren yaklaşık 100 polis, 98 gündür koru için nöbet tutan yurttaşlara engel oldu. Validebağ Gönüllüleri, “Hukukçu başkan Hilmi Türkmen polis eşliğinde hukuk ve doğa katliamı yapıyor!” dedi. Koruma Kurulu’nun kararına göre, 1. derece doğal sit alanı statüsünde olan Validebağ Korusu’na dokunulmaması gerekiyor.

İstanbul Üsküdar’da bulunan ve 1’inci Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı statüsünde yer alan Validebağ Korusu’na sabah saatlerinde Üsküdar Belediyesi ve polislerle birlikte hafriyat döküldü. Belediyenin bu hamlesine, korunun talan edilmemesi için 98 gündür nöbet tutan Validebağ Gönüllüleri isyan etti.


Validebağ Korusu’na giren belediye ekipleri hafriyat araçları ile sağa sola moloz döktü. İzin vermeyen gönüllüler ile belediye çalışanları arasında da gerginlik çıktı.

Validebağ Gönüllüleri tarafından yapılan açıklamada, “Üsküdar Belediyesi sabahın 5’inde onlarca polis eşliğinde kepçe ve kamyonlarla koruya girdi. Molozlar ve kumlar döken işçilere Validebağ nöbetçileri direniyor. Hukukçu başkan Hilmi Türkmen polis eşliğinde hukuk ve doğa katliamı yapıyor!” ifadeleri kullanıldı.


BirGün‘e bilgi veren Validebağ Gönüllüleri’nden Şengül Kılıç, sabah 5 sularında 5-6 kamyonun 3 farklı kapıdan koruya girdiğini belirtti. Kılıç, alanda talana karşı direnen 200 civarı yurttaşın olduğunu ve direnişin sürdüğünü kaydetti.

CHP’li Anayasa Profesörü Kaboğlu’ndan çağrı

Anayasa Profesörü ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, Twitter hesabından videolu bir paylaşım yaparak, yurttaşları Validebağlılara destek olmaya çağırdı.

Karara rağmen talan isyanı!

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün kararına göre Validebağ Korusu’na herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi gerekiyor. Ancak AKP’li Üsküdar Belediyesi, bu kararı gözardı ediyor.

AKP’li belediyeden yanıt


AKP’li Üsküdar Belediyesi yetkilisi, kendisine Koruma Kurulu’nun kararını okuyan yurttaşlara, “Bu sizin yorumunuz” diye yanıt verdi. Bu yanıta tepki gösteren yurttaşlar, “Hukuku tanımıyorsunuz, nasıl ilerleyeceğiz?” diye sordu.

“Barınamıyoruz” diyen öğrenciler, para sayma makinesi fırlattı