iPhone 13 Pro Max ile göz muayenesi yapan doktor gündem oldu

Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan iPhone 13 Pro Max telefonuyla göz muayenesi yapan doktor kısa sürede gündem oldu.

iPhone 13 Özellikleri

Teknoloji dünyasının merakla beklediği Apple etkinliği geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti. iPhone 13 serisi, Apple Watch Series 7, iPad mini ve 9. nesil iPad’in vitrine çıktığı etkinlikte doğal olarak tüm gözler yeni iPhone modellerinin üzerindeydi.

iPhone 13 serisinin Pro ve Pro Max modelleri, özellikle kamera tarafında fotoğrafçılık deneyimini üst seviyeye çıkarmak için ciddi yeniliklerle kullanıcı karşısına çıktı.


Durum böyle olunca söz konusu modeller farklı amaçlarla da kullanılmaya başlandı. Hatta bir doktor, iPhone 13 Pro Max telefonuyla göz muayenesi bile yapmaya başladı.

Bir doktor, iPhone 13 Pro Max’in makro moduyla göz muayenesi yaptı

iphone 13 göz muayenesi
iPhone 13 Pro Max’in makro modu aracılıyla elde edilen görüntüler

Hatırlanacağı üzere Apple, iPhone 13 serisinin Pro ve Pro Max modellerine makro modunu getirmişti. Söz konusu özellik, cihazların ultra geniş kamerası üzerinden en az 2 cm odak uzaklığındaki süjeleri büyüterek en küçük ayrıntıları bile net bir şekilde kullanıcılara sunuyordu.

Tam da bu noktada Tommy Korn adlı bir göz doktoru, satın aldığı iPhone 13 Pro Max telefonunda bulunan makro fotoğrafçılık modunun göz bozukluklarının tanı ve tedavisinde kullanılabileceğini düşünerek hastalarını telefonuyla muayene etmeye başladı.

Kornea nakli görüntülerini paylaştı

Hatta işi bir adım öteye götüren doktor, LinkedIn üzerinden telefonunun makro modu aracılığıyla kısa süre önce kornea nakli olan bir hastasından elde ettiği görüntüleri de takipçileriyle paylaştı.


Gönderide iPhone 13 ile hastasının ameliyat sonrası gözünde meydana gelen değişimlerin takibini kolaylıkla yapabildiğini ifade eden doktor, ilerleyen dönemlerde bu özelliğin tıpta daha da yaygınlaşacağına inanıyor. (Kaynak: ShiftDelete.net)

iPhone 13 Özellikleri