İstanbul’da ortalama kira artışı yüzde 70’e ulaştı!

Türkiye genelinde satılık konut fiyatı ekimde yıllık yüzde 47,5 arttı. Kiralardaki artış yüzde 57,1’e ulaştı. İstanbul’da kira artışı yüzde 70’i buldu. Kadıköy’de satılık konut fiyat artışı yüzde 95,3’e ulaştı.

kira artışı fiyat

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), sahibinden.com verilerini kullanarak hazırladığı ekim ayı konut piyasası görünümü
raporunu paylaştı.

Geçen yılın ekim ayına göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan m2 cari fiyatı yüzde 47,5 artarak 4.940 TL oldu. Böylece Türkiye genelinde 100 m2 bir evin ortalama fiyatı 494 bin TL’ye yükseldi.


İstanbul’da konut fiyat artışı ise yüzde 50’yi geçti

Satılık konut ilan m2 cari fiyatları aynı dönemde İstanbul’da yüzde 50,3, Ankara’da yüzde 39,5 ve İzmir’de yüzde 34,6 arttı.

Böylece, ortalama satılık konut m2 fiyatları İstanbul’da 6.736 TL, Ankara’da 3.230 TL, İzmir’de ise 5.782 TL oldu.

Enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları da ülke genelinde ve üç büyük ilde artmaya devam etti.

Aynı şekilde ucuz ve lüks konutların satılık ilan m2 fiyatlarında da artış devam etti ve satılık konut ortalama m2 fiyatı ucuz konutlarda 2.541 TL’ye, lüks konutlarda ise 15 bin 290 TL’ye yükseldi.

Konut talebi artıyor!

Konut piyasasındaki canlılığın bir göstergesi olarak izlenen, satılan konutların satılık ilan sayısına oranı önceki aya göre gerek ülke genelinde gerekse üç büyük ilde arttı.

Bu artışın satılık konut talebindeki yükselişten kaynaklandığı görülüyor.

Konut piyasasındaki canlılığı ölçen bir diğer gösterge olan kapatılan ilan yaşı geçen aya göre hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde düştü. Kapatılan ilan yaşı ülke genelinde 66,5 gün, İstanbul’da 68 gün, Ankara’da 50,9 gün ve İzmir’de 77,5 gün oldu.


Kadıköy ilçesi artışta birinci

İlk kez bu ayki raporda incelenen İstanbul’un ilçelerindeki satış fiyatı artış oranları, en yüksek artışın yüzde 95,3 ile Kadıköy’de, en düşük satış fiyatı artışının ise yüzde 24,5 ile Fatih’te olduğunu gösterdi.

Şile yüzde 80,3, Sarıyer yüzde 66,5 ve Çatalca yüzde 66 ile en yüksek satış fiyatı artışlarının hesaplandığı ilçeler olurken, Adalar yüzde 34,8, Beyoğlu yüzde 34,4 ve Güngören yüzde 33,1 en düşük satış fiyatı artışlarının görüldüğü ilçeler oldu.

İstanbul’da kira artışı yüzde 70’i buldu

Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatındaki yıllık artış oranı ekimde yüzde 57,1 olurken, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 24 TL’ye yükseldi.

Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 70, Ankara’da yüzde 40,8 ve İzmir’de yüzde 46,1 oldu.

Bu gelişmeler sonucunda ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 36 TL, Ankara’da 16 TL, İzmir’de ise 24 TL oldu.

Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları da hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde arttı.

Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullanılan kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı geçtiğimiz aya göre hem ülke genelinde hem üç büyükşehirde düştü.

Kira çarpanı Ankara ve İzmir’de de yükseldi

Konut yatırımlarının ne kadar sürede geri dönüş yapacağını gösteren kira çarpanıyla ilgili analiz ekimde artan kira fiyatlarına bağlı olarak kira çarpanının ülke genelinde düştüğünü gösterdi.


Öte yandan, aynı dönemde, Ankara’da ve İzmir’de satış fiyatları daha hızlı yükseldiğinden bu illerdeki kira çarpanları yükselirken, İstanbul’daki kira çarpanı ise geçen aya göre değişmedi. Kira çarpanı ülke genelinde 17,2 yıl, İstanbul’da 15,6 yıl, Ankara’da 16,8 yıl ve İzmir’de 20,1 yıl oldu.

İstanbul’da 1 milyon liraya satılık ev bulmak hayal olacak!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.