Tanıtım yazısı ve backlink markalar için neden önemli?

Minzo Medya kurucu Murat Özdoğan, tanıtım yazısı ve backlink almanın markalar için önemini kaleme aldı. Tanıtım yazısı nasıl olmalı? Marka ve firmalar hangi detaylara dikkat etmeli? Backlink neden önemlidir? İşte, merak edilen sorular ve cevapları…

Tanıtım yazısı backlink

Tanıtım Yazısı Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Marka ve firmaların bilinirliğini artırmak için hazırlanan tanıtım yazılarında dikkat edilmesi gereken belli başlı detaylar vardır. İşte, tanıtım yazısı yazarken dikkat edilmesi gerekenler:


• Marjinal İçerik: Hedef kitleye sunulacak olan içeriğin güncel ve marjinal olması oldukça önemlidir. Okuyucuların dikkatini çekecek başlık ve detaylardan bahsetmek büyük önem taşır. İçerik için seçilecek olan başlık, okuyucuyla tanıtım yazısı arasında bağ kurmanın ilk adımıdır. Etkileyici bir başlık tercih ederek, hedef kitlenin ilgi odağı olmayı başarmak mümkün. Seo backlink çalışması yapmak isteyen marka ve firmalar için tanıtım yazısının ilgi çekici olması büyük bir öneme sahiptir. Bunun ilk adımı da marjinal bir başlıkla dikkat çekebilmektir.

• Paylaşımcı Yazı Dili: Hazırlanacak olan içeriğin okuyucu için faydalı olması büyük önem taşır. Tanıtım yazıları her ne kadar reklam içerikleri olarak da bilinse de, hedef kitle istifade edebileceği işine yarayacak bilgiler okumak ister. Bu nedenle dinamik bir içerik her zaman kalitesini belli edecektir. Bilgi paylaşımı içerik üretiminde oldukça önemlidir. Hazırlanacak olan içerik hedef kitlenin ilgisine ve merak ettiği detaylara hitap edebilmelidir. Sadece reklamdan ibaret olan içerikler tek taraflı bir faydayı hedef alır. Fakat içerik ilgili kitlenin de merak ettiği detaylardan bahseden bir yazı olursa, iki taraflı bir faydadan söz etmek mümkün olur.


• Anlaşılır Metinler: Kaleme alınacak olan tanıtım yazısı, hedef kitlenin anlayacağı açıklıkta olmalıdır. Teknik bilgilerden çok, güncelde en çok konuşulan ve merak edilen konular üzerinden içerikler şekillendirilmelidir. İçerik uzunlukları 450-500 kelime civarında olmalı ve okuyucu sıkmamalıdır. Popüler ve merak edilen konular üzerinden metin taslağı hazırlanmalı ve konu bu çerçevede tamamlanmalıdır.

murat özdoğan minzo
Minzo Medya Kurucusu Murat Özdoğan

Backlink Neden Önemlidir?

Backlink çalışması markalar ve hedef müşteri kitlesi arasında köprü vazifesi görür. Daha çok kişiye ulaşmanın ve Google’da hedeflenen sıralamaya ulaşmanın yöntemlerinden biri olan backlink, her marka ve firma için büyük bir öneme sahiptir. Backlink çalışması ile markalar web sitelerinin trafiğini artırabilir ve arama motorları tarafınca da daha prestijli bir konuma ulaşabilirler. Backlink edinmenin farklı yolları bulunur. Doğru yöntemlerle elde edilen backlink site başarısını artırır.


Markalar doğru backlink çalışması ile belirledikleri anahtar kelimeler üzerinden arama sonuçlarında daha kolay yükselebilirler. Arama sonuçlarında başarılı bir sıralama elde etmek de direkt olarak site trafiğini ve tanınırlığı artırır. Prestijli bir konuma ulaşmak isteyen her marka için doğru yöntemlerle backlink almak oldukça önemlidir.

Advertorial tanıtım nedir?