Türkiye, İklim Değişikliği Zirvesi’ndeki 3 milyar dolarlık fondan vazgeçti

Türkiye, Paris İklim Anlaşması kapsamındaki 3 milyar dolarlık fondan vazgeçti. Ortaya çıkan bilgilere göre hükümetin “gelişmekte olan ülke” statüsüne düşürülme başvurusu, bizzat hükümet tarafından geri çekildi. Neden böyle bir karar alındığı ise henüz bilinmiyor.

türkiye iklim değişikliği

Türkiye, bundan kısa bir süre önce Paris İklim Anlaşması‘nın bir parçası olmaya karar vermişti. Bu karar kapsamında temiz enerjiye geçiş yapılacak ve Paris İklim Anlaşması’nın koşullarına uyulacaktı. Şimdi, bu konuyla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Türkiye, “gelişmiş ülkeden”, “gelişmekte olan ülke” statüsüne geçme talebinden vazgeçti. Daha önce defalarca aynı talepte bulunan Türkiye’nin neden böyle bir karar aldığı bilinmiyor.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı dün itibarıyla başladı. Bu konferans kapsamında ülke liderleri bir araya gelmeye başladılar. 12 Kasım’a kadar devam edecek etkinlikler kapsamında gerçekleştirilecek üst düzey toplantılar ile küresel ısınma gibi konularda ne gibi çalışmalar yapılacağı masaya yatırılacak. Türkiye’nin, bu konferansta gelişmiş ülkeler kategorisinden çıkma talebini bir kez daha dile getirmesi bekleniyordu. Ancak görünen o ki böyle bir şey olmayacak.


Türkiye, 3 milyar dolarlık fondan yararlanamayacak

Paris İklim Anlaşması kabul edildiğinde, Türkiye’nin 3 milyar 157 milyon dolarlık bir fona dahil edileceği ve hatta hükümetin yalnızca bu para için anlaşmaya dahil olmaya karar verdiği dahi iddia edilmişti. Ancak bu fondan faydalanabilmek için, gelişmekte olan ülkeler arasında yer almamız gerekiyordu. BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin Ek-1 listesine göre ise “gelişmiş ülkeler” arasında yer alıyoruz. Hükümetin daha önceki talebi de bu listeden çıkmaktı. Ancak 27 Ekim’de atılan son adım, bu talebimizden vazgeçtiğimizi ortaya çıkarmış oldu.

Hükümet, daha önceki taleplerinde Türkiye’nin ekonomik koşullarını ileri sürerek, Ek-1’de yer alınması durumunda Paris İklim Anlaşması’nın koşullarına uyulamayacağını belirtmişti.


Ancak 27 Ekim 2021’de BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekreteryası’na “çok acil” kodu ile iletilen yazıda, bu talebin geri çekildiği ifade edilerek, konunun BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı gündeminden çıkarılması istendi. Bu talep, 3 milyar dolarlık fondan faydalanamayacağımız anlamına geliyor. (Kaynak: Webtekno)

Türkiye’nin yüzde 64’ü stres ile boğuşuyor: Gülümsememizi ve neşemizi çaldılar!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.