DSÖ’den Omicron uyarısı: Hiçbir mutasyonda benzeri görülmemiş bir şekilde yayılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron varyantının dünya çapında benzeri görülmemiş bir oranda yayıldığı konusunda uyardı. Ağır mutasyona uğramış varyantın vakaları şimdiye kadar 77 ülkede doğrulandı. DSÖ Başkanı Ghebreyesus, varyantı henüz tespit etmemiş olan birçok ülke olduğunu söyledi. Dr. Ghebreyesus, ayrıca varyantın üstesinden gelmek için ülkelerin yeterince şey yapılmadığından endişe duyduğunu açıkladı.

dsö Omicron

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlediği basın toplantısında Covid-19 pandemisinin son değerlendirmelerini paylaştı.

Ghebreyesus, “Omicron vakaları şimdiye dek 77 ülkede tespit edildi. Gerçek şu ki Omicron henüz tespit edilmemiş olsa bile muhtemelen çoğu ülkede bulunuyor. Omicron, daha önce hiçbir mutasyonda görmediğimiz bir oranda yayılıyor” dedi.


Ghebreyesus, sözlerine “Bu virüsü şu ana kadar hafife aldık. Omicron daha az ciddi hastalığa neden olsa bile, çok sayıda vaka hazırlıksız sağlık sistemlerini bir kez daha bunaltabilir” şeklinde devam etti.

Bununla birlikte, Omicron varyantı ilk olarak Kasım ayında Güney Afrika’da tanımlandı ve ülke o zamandan beri enfeksiyonlarda bir artış gördü. Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Covid-19’a yakalandı ve şu anda hafif semptomlarla tecrit ediyor. Omicron’un ortaya çıkmasının ardından bir dizi ülke Güney Afrika’yı ve komşularını etkileyen seyahat yasakları getirdi, ancak bu, onun dünyaya yayılmasını engelleyemedi.

Ghebreyesus, bazı ülkeler Omicron’a yanıt olarak  olarak üçüncü doz aşının sunumunu hızlandırırken aşı eşitsizliği konusundaki endişelerini yineledi.

Diğer taraftan, Pfizer/BioNTech aşısıyla ilgili son araştırmalar, aşının Omicron’a karşı, virüsü orjinal versiyonuna kıyasla  çok daha az nötralize edici antikor ürettiğini, ancak bu açığın üçüncü bir doz aşı ile tersine çevrilebileceğini gösteriyor.

DSÖ Başkanı’ndan 3. doz aşı yorumu: Bir önceliklendirme meselesi

Dr. Tedros, üçüncü doz aşıların  Covid-19’un yayılmasını engellemede “önemli bir rol oynayabileceğini”, ancak bunun “bir önceliklendirme meselesi” olduğunu vurguladı:


“Ağır hastalık veya ölüm riski düşük olan gruplara üçüncü doz aşıları vermek, arz kısıtlamaları nedeniyle hala birincil dozlarını bekleyen yüksek risk altındakilerin hayatlarını tehlikeye atıyor” dedi.

Öte yandan, DSÖ’nün desteklediği, küresel aşı paylaşım programı Covax’ın aşı stoku son aylarda arttı. Ancak, yetkililer kısmen Hindistan’ın oradaki vakalardaki artış sırasında ihracatı askıya almasının bir sonucu olarak, bu yılın ortasında meydana gelen on milyonlarca doz eksikliğinin tekrarlanmasından korkuyor. Daha yoksul ülkelerde ise, bazı savunmasız insanlar henüz tek bir doz aşı bile almıyor.

Tedros Adhanom Ghebreyesus
DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus

“Omicron varyantının daha hafif semptomlar göstermesi salgının biteceği anlamına gelmiyor”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip corona virüsün (Covid-19) Omicron varyantının diğer varyantlara kıyasla daha hafif semptomlar göstermesinin salgının biteceği anlamına gelmediğini bildirdi.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, bazı bilim insanlarının, “Omicron varyantının baskın varyant olması durumunda salgının erken biteceği” yönündeki açıklamalarına ilişkin soruları yanıtladı.

Ryan, “Bence bunun doğrudan cevabı, hayır (salgın bitmeyecek)” dedi.

Bununla beraber, Omicron varyantının Delta varyantına “üstün gelmeye” çalıştığına bu rekabetin daha önce de Delta ile Alfa varyantı arasında yaşandığına dikkati çeken Ryan, “Bu konuda alarmda ve uyanık kalmaya devam etmemiz gerekiyor. (Salgının biteceği konusunda) bir varsayımda bulunamayız ama (Omicron’a karşı) savunmasız durumdakileri korumak ve bulaşmayı durdurmak için şimdi harekete geçebiliriz” diye konuştu.


Ryan ayrıca, Omicron varyantının “zirve yapmasına” sadece “haftalar kaldığını”, hükümetlerin ve diğer kurumların çabalarını “iki, üç ve dört” kez artırması gerektiğini savundu.

Prof. Uğur Şahin tarih verdi: Omicron varyantına karşı hatırlatma dozu olunmalı

Prof. Uğur Şahin tarih verdi: Omicron varyantına karşı hatırlatma dozu olunmalı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.