İstanbul’da ulaşıma zam: Taksi, minibüs, İETT bilet fiyatı ne kadar oldu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs ücretlerine yüzde 36, servis ücretlerine yüzde 27 zam kararı alındı.

ulaşım zam taksi

UKOME toplantısında, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nce (TUHİM) enflasyon, yakıt giderleri, asgari ücretin artışı gibi nedenlerle elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs ücretlerine yeniden değerleme oranı olan yüzde 36, servis ücretlerine ise yüzde 27 zam önerildi.

Müzakerelerin ardından teklif, bakanlık temsilcilerinin şerhi ile oy birliği ile kabul edildi.


Buna göre, İstanbul’da elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs fiyatlarına yüzde 36, servis ücretlerine ise yüzde 27 zam geldi.

Taksimetre açılış fiyatı ne kadar oldu?

Taksimetre fiyatları, 2022 yılı için yeniden belirlendi. UKOME kararı ile netlik kazanan taksimetre zammı, yılbaşı itibariyle geçerli olacak. Peki, 2022 taksimetre fiyatları ne kadar olacak? İşte, 2022 taksimetre zammı hakkında detaylı bilgiler

İstanbul’da Taksimetre fiyatları 2022 yılı için zamlandı. Yüzde 36 zam talebinin kabul edilmesiyle taksimetre ücretleri açılış 5,55 kuruştan 7 liraya yükseldi. Kısa mesafe ücret ise 14 lira 50 kuruştan 20 liraya çıktı. Zamlı tarifenin yıl başından itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Minibüs fiyatı ne kadar oldu?

İstanbul’da mininüs ücretlerine %36 zam yapıldı. İndi bindi ücreti normalde 2,75 TL idi. Yapılan zamla birlikte yeni fiyatın yaklaşık 3,75 TL olacağı tahmin ediliyor. Çünkü 2,75’in %36’sı 1 TL ediyor.

İETT bilet ücretleri ne kadar oldu?

Zamlı tarifelere göre:

• Tam elektronik bilet 4,03 liradan 5,48 liraya,

• Öğrenci bileti 1,96 liradan 2,66 liraya,

• Sosyal (öğretmen-60 yaş) 2,88 liradan 3,91 liraya,

• Mavi Kart (aylık) 316 liradan 430 liraya,

• Aylık öğrenci 57,50 liradan 78 liraya,

• Aylık sosyal (öğretmen-60 yaş) 196 liradan 266 liraya,

• Metrobüs tam uzun mesafe 5,98 liradan 8,13 liraya,

• Öğrenci 1,96 liradan 2,66 liraya,

• Sosyal 3,28 liradan 4,46 liraya yükseltildi.


• İstanbul’da ulaşım ücretlerine yapılan zam 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek

Dolar ve Euro’daki düşüş akşam pazarına yansımadı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.