Refik Anadol imzalı NFT eser 19 milyon lira üzerinde bir fiyata satıldı!

Refik Anadol’un Open Sea’de yayınlanan ‘Machine Hallucinations – Nature Dreams : AI Data Sculpture 2021 1/1’ eseri 300.69420 ETH’e mabu isimli koleksiyoner tarafından satın alındı.

Refik Anadol nft

Eserin görüntüsü aşağıda – Refik Anadol’un Open Sea’de yayınlanan ‘Machine Hallucinations – Nature Dreams : AI Data Sculpture 2021 1/1’ eseri 300.69420 ETH’e mabu isimli koleksiyoner tarafından satın alındı. Open Sea’de yer alan bilgilere göre, bu meblağ yaklaşık 1 milyon 184 bin 545,71 dolara denk geliyor. Söz konusu ödemeyi TL kuru ile değerlendirdiğimizde ise satışın 19 milyon TL’nin üzerinde olduğunu belirtelim.

Machine Hallucinations – Nature Dreams : AI Data Sculpture 2021 1/1 eserini alan koleksiyoner, eserle beraber sanatçı Refik Anadol imzalı 3 boyutlu fiziksel bir sertifika, enstalasyonun kaynak yedek dosyaları ve özel bir yazılım içeren bir bilgisayarı da satın almış oldu. Refik Anadol’un stüdyosunun enstalasyon konusunda koleksiyonere destek olacağını da belirtelim.


Bu arada eseri satın alan Mabu’nun Open Sea profilini incelediğimizde koleksiyonunda 400’den fazla eser yer aldığını görüyoruz. Cüzdanda 60’ın üzerinde CryptoPunks, 50’den fazla Meebits ve BEEPLE: EVERYDAYS – THE 2020 COLLECTION’dan INFECTED #77/123 yer alıyor.


Bu etkileyici satış, Nifty Gateway gibi kripto ve NFT alanının önde gelenleri tarafından tebrik edildi. Nifty Gateway, Refik Anadol’u bu efsanevi satış ve bu yıl gerçekleştirdiği tüm başarılar için kutladı. Şirket, koleksiyonerleri, Artec House iş birliği ile Nifty Gateway’de sergilenen Machine Hallucinations – New York City koleksiyonunu incelemeye davet etti.


Satışın KÖNIG temsilciliğinde gerçekleştiğini de eklemekte fayda var. Satışın ardından KÖNIG, Refik Anadol’un soruları yanıtladığı bir Spaces oturumu düzenledi. Refik Anadol’un şimdiye kadar hayata geçirdiği işlerin ve de vizyonunun bir çok NFT hayranına ilham verdiğini söylemek mümkün.

NFT çılgınlığı: En çok kazanan ünlüler ve alım satım pazaryerleri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.