Teknolojide son gelişme: Televizyonu yalayarak tadına bakabileceksiniz!

Dünyada yenebilen ve tadına bakılabilen ürün ve cihaz teknolojisi hızla ilerliyor. Japonya’dan bu alanda yeni bir ürün geldi: Artık televizyonu yalayarak yiyeceğin tadına bakabileceksiniz!

televizyonu yalayarak tadına

Japonya’da, çeşitli yiyeceklerin tadını içeren “yalanabilir” bir televizyon ekranı geliştirildi.

Taste the TV (TV’nin Tadına Bakın) ismi verilen cihazın içinde, farklı yiyeceklerin tadını içeren sprey kutuları bulunuyor.


İzleyici, televizyon ekranı üzerindeki hijyenik filme püskürtülen yiyecek tadını yalayarak deneyebiliyor.

Prototip aşamasındaki ekran, farklı duyulara hitap eden izleme deneyimi yaratma çabalarının son halkası oldu.

Ekranı geliştiren Meiji Üniversitesi‘nden Profesör Homei Miyashita, Covid-19 çağında bu tür bir teknolojinin insanların dış dünyayla kurduğu bağı geliştirebileceğini söyledi. Miyashita, “Amaç, insanların evde otururken bile dünyanın başka bir ucundaki bir restoranda yemek yeme deneyimini yaşamasını mümkün kılmak” dedi.

Yemeğin tadını artıran çatal: Bir dilim ekmekten pizza veya çikolata tadı alabilirsiniz

yenilebilir teknoloji

Miyashita ve yaklaşık 30 öğrenciden oluşan ekibi, yiyeceklerin tadını içeren çeşitli ürünler geliştirmek üzere çalışma yürütüyor. Bu ürünler arasında, yemeğin tadını artıran çatal da var.

Profesör, geliştirdiği sprey teknolojisinin farklı şekillerde kullanılması için bazı şirketlerle görüşmeler yürüttüğünü de söyledi. Bu teknolojiyle, bir dilim ekmeğe pizza ya da çikolata tadı verilmesinin mümkün olduğu belirtiliyor.


Cihazın kullanımı karmaşık değil. Kullanıcı, ekrana çikolata tadı almak istediğini söylüyor ve otomatik ses talimatı birkaç defa tekrarladıktan sonra istenen tat ekrandaki plastik banda püskürtülüyor.

Refik Anadol imzalı NFT eser 19 milyon lira üzerinde bir fiyata satıldı!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.