Anket: Seçmenin yüzde 47’si, muhalefetin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olmadığını düşünüyor

Metropoll Araştırma’dan dikkat çeken anket sonucu: Seçmenin yüzde 47’si, muhalefetin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olmadığını düşünüyor!

anket muhalefet

Metropoll Araştırma’nın yaptığı ankete göre, seçmenin yüzde 47’si, Millet İttifakı’nın ve muhalefet partilerinin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olmadığını düşünüyor.

Metropoll Araştırma, Türkiye’nin Nabzı araştırmasının Ocak ayı sonuçlarını paylaştı. Araştırmada, “Millet İttifakı’nın ve muhalefetin partilerinin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olduğunu düşünüyor musunuz?” diye soruldu.


Verilen yanıtlara göre, ankete katılanların yüzde 46’sı, muhalefetin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olduğunu söylerken, yüzde 47’si ise, hazırlıklı olmadığını söyledi.

muhalefet

Cumhur İttifakı’nda taşları yerinden oynatacak anket

Son anket sonucu ile AKP ve MHP’de kötü gidişatın boyutunu gözler önüne serdi. Son anket sonuçlarına göre muhalefet oyları, Cumhur İttifakı’nı geçiyor. 

Türkiye’de her geçen gün ekonomik alanda kriz derinleşirken hukuk alanında da kötü gidişat sürüyor. Erken seçim çağrılarının yükseldiği süreçte anket şirketleri de son anket sonuçlarını bir bir yayınlıyor. Metropoll Araştırma son anket sonuçları paylaşıldı. Son anket sonucu verisine göre muhalefet, Cumhur İttifakı’ndan yaklaşık 2 puan önde yer aldığı gözlemleniyor.

AKP’DE DERİN KAYIP

Metropoll Araştırma 8-12 Ocak tarihlerinde 28 kentten 1508 kişiyle telefonda görüşerek hazırladığı son anket sonuçları paylaşıldı. Son ankette katılımcılara, “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Çıkan son anket sonuçları çarpıcı verileri ortaya koydu.


Son anket sonuçlarına göre, kararsızlar dağıtıldığında AKP’nin oyu yüzde 34, MHP ise yüzde 5,9 olarak çıkıyor. Bu sonuca göre, Cumhur İttifakı’nın toplam oyunun yaklaşık yüzde 40 olduğu anlamına geliyor.

CHP son ankette yüzde 28,4, İYİ Parti yüzde 13,3, HDP yüzde 9, DEVA Partisi ise yüzde 2 çıktı. Buna muhalefet partilerinin toplam oy oranı yüzde 41,7 seviyesinde…

Metropoll Araştırma Sahibi Özer Sencar, sosyal medya hesabından son anket sonuçlarını “Aralık ayına göre AKP yaklaşık 2 puan, CHP de 1 puan artmış.” sözleriyle yorumladı.

Ocak 2022 seçim anketi:

Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

  • AKP – yüzde 34
  • CHP – yüzde 28,4
  • İYİ Parti – yüzde 13,3
  • HDP – yüzde 11,6
  • MHP – yüzde 5,9
  • DEVA – yüzde 2,6
  • Diğer partiler – yüzde 4,3

MetroPOLL Araştırma Başkanı Özer Sencar: Metropoll’ün Ocak 2022 Türkiye’nin Nabzı Araştırmasında partilerin oy destekleri. Aralık ayına göre AKP yaklaşık 2 puan CHP de 1 puan artmış.

2022 seçim anketi

Anket: Vatandaş iktidarın ekonomi politikasına güvenmiyor!