Anket: Seçmenin yüzde 47’si, muhalefetin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olmadığını düşünüyor

Metropoll Araştırma’dan dikkat çeken anket sonucu: Seçmenin yüzde 47’si, muhalefetin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olmadığını düşünüyor!

anket muhalefet

Metropoll Araştırma’nın yaptığı ankete göre, seçmenin yüzde 47’si, Millet İttifakı’nın ve muhalefet partilerinin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olmadığını düşünüyor.

Metropoll Araştırma, Türkiye’nin Nabzı araştırmasının Ocak ayı sonuçlarını paylaştı. Araştırmada, “Millet İttifakı’nın ve muhalefetin partilerinin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olduğunu düşünüyor musunuz?” diye soruldu.


Verilen yanıtlara göre, ankete katılanların yüzde 46’sı, muhalefetin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olduğunu söylerken, yüzde 47’si ise, hazırlıklı olmadığını söyledi.

muhalefet

Cumhur İttifakı’nda taşları yerinden oynatacak anket

Son anket sonucu ile AKP ve MHP’de kötü gidişatın boyutunu gözler önüne serdi. Son anket sonuçlarına göre muhalefet oyları, Cumhur İttifakı’nı geçiyor. 

Türkiye’de her geçen gün ekonomik alanda kriz derinleşirken hukuk alanında da kötü gidişat sürüyor. Erken seçim çağrılarının yükseldiği süreçte anket şirketleri de son anket sonuçlarını bir bir yayınlıyor. Metropoll Araştırma son anket sonuçları paylaşıldı. Son anket sonucu verisine göre muhalefet, Cumhur İttifakı’ndan yaklaşık 2 puan önde yer aldığı gözlemleniyor.

AKP’DE DERİN KAYIP

Metropoll Araştırma 8-12 Ocak tarihlerinde 28 kentten 1508 kişiyle telefonda görüşerek hazırladığı son anket sonuçları paylaşıldı. Son ankette katılımcılara, “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Çıkan son anket sonuçları çarpıcı verileri ortaya koydu.


Son anket sonuçlarına göre, kararsızlar dağıtıldığında AKP’nin oyu yüzde 34, MHP ise yüzde 5,9 olarak çıkıyor. Bu sonuca göre, Cumhur İttifakı’nın toplam oyunun yaklaşık yüzde 40 olduğu anlamına geliyor.

CHP son ankette yüzde 28,4, İYİ Parti yüzde 13,3, HDP yüzde 9, DEVA Partisi ise yüzde 2 çıktı. Buna muhalefet partilerinin toplam oy oranı yüzde 41,7 seviyesinde…

Metropoll Araştırma Sahibi Özer Sencar, sosyal medya hesabından son anket sonuçlarını “Aralık ayına göre AKP yaklaşık 2 puan, CHP de 1 puan artmış.” sözleriyle yorumladı.

Ocak 2022 seçim anketi:

Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

  • AKP – yüzde 34
  • CHP – yüzde 28,4
  • İYİ Parti – yüzde 13,3
  • HDP – yüzde 11,6
  • MHP – yüzde 5,9
  • DEVA – yüzde 2,6
  • Diğer partiler – yüzde 4,3

MetroPOLL Araştırma Başkanı Özer Sencar: Metropoll’ün Ocak 2022 Türkiye’nin Nabzı Araştırmasında partilerin oy destekleri. Aralık ayına göre AKP yaklaşık 2 puan CHP de 1 puan artmış.

2022 seçim anketi

Anket: Vatandaş iktidarın ekonomi politikasına güvenmiyor!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.