Anket: Vatandaş iktidarın ekonomi politikasına güvenmiyor!

MetroPOLL ‘Ekonomi politikasına güven’ anket sonucuna göre, vatandaş, hükümetin ekonomi politikasına güvenmiyor. AKP seçmeninde bu oran yüzde 36,4, MHP seçmeninde ise yüzde 50,7’yi buldu. Özer Sencar, “İktidar seçmenlerinin de önemli bir kısmının iktidarın ekonomi politikalarına güveni azalmış” yorumunu yaptı.

Anket ekonomi

Sonuçlar aşağıda – MetroPOLL Araştırma’nın anketine göre, vatandaş iktidarın ekonomi politikasına güvenmiyor. AKP seçmininde bu oran yüzde 36,4, MHP seçmeninde ise yüzde 50,7 oldu.

MetroPOLL Araştırma, ‘Ekonomi politikasına güven’ anketinin sonucunu açıkladı.


Ankette katılımcılara ‘Geçen bir yıl içinde hükümetin ekonomi politikasına güveniniz azaldı mı, arttı mı?’ sorusu yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 75,8’i ‘Güvenim azaldı’ yanıtını verdi. ‘Güvenim arttı’ diyenlerin oranı sadece yüzde 8,6’da kaldı, ‘Değişmedi’ diyenlerin oranı yüzde 13,8, ‘Fikrim yok/Cevap yok’ diyenlerin oranı ise yüzde 1,8 oldu.

Ankette partilerin seçmenlerinin verdiği yanıtlara yer verildi.

AKP seçmenin yüzde 36,4’ü, MHP seçmeninin yüzde 50,7’si hükümetin ekonomi politikasına güvenmediğini ifade etti.

CHP seçmeninde bu oran yüzde 97,4, İYİ Parti seçmeninde yüzde 92,4, HDP seçmeninde yüzde 97,6, DEVA’da yüzde 82,9, Saadet Partisi seçmeninde yüzde 100 ve diğer partilerde yüzde 92,9 oldu.

Kararsızların da yüzde 79,8’i ekonomi politikasına güvenmediğini ifade ederken, protesto oy kullanacağını söyleyenlerin yüzde 88,2’si hükümetin politikalarına güven duymadığını belirtti.

“İktidara oy veren seçmenin güveni azaldı”

MetroPOLL Araştırma’nın Kurucusu Özer Sencar, Twitter hesabından ankete ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Sadece muhalefet seçmenleri değil iktidar seçmenlerinin de önemli bir kısmının iktidarın ekonomi politikalarına güveni azalmış” ifadelerini kullandı.


İşte MetroPOLL’ün paylaştığı veriler:

ekonomi anketi

2022 memur, memur emeklisi, Bağkur SSK emekli maaşı zam oranları